Malí pomocníci v kuchyni aneb Jak zabavit děti a předat jim správné stravovací návyky

Malí pomocníci v kuchyni aneb Jak zabavit děti a předat jim správné stravovací návyky


Jedním z mnoha návyků, které se rodiče snaží svým ratolestem během dospívání předat, je správná životospráva a pestré, vyvážené stravování, jež zejména dětskému organismu dodává tolik potřebné živiny. Kromě volby vhodných surovin ale mnozí často zapomínají na to, že během nákupu stojí za to dbát i na skutečnou kvalitu. Prozradíme vám, jakou formou předat dětem to nejdůležitější a na jaké potraviny byste se v obchodech určitě měli zaměřit!

Kam pro ty nejhodnotnější suroviny? Možná vás to překvapí, ale najdete je téměř na každém kroku, a to i ve svých oblíbených supermarketech! Stačí mít oči otevřené a v uličkách obchodů hledat regály s produkty ekologického zemědělství, které poznáte podle označení logy biolistu a biozebry (pamatujte, že pouze tyto značky zaručí skutečnou biokvalitu). Biopotraviny byly totiž vypěstovány v souladu s přírodou bez použití zbytečné chemie, průmyslových hnojiv či pesticidů. Zvířata v ekologických chovech zase prožívají svůj život v co nejpřirozenějších podmínkách v souladu s tzv. zásadami animal welfare. Dbá se tak na dostatek prostoru, celoroční přístup na pastvinu, kvalitní krmivo i dostatečnou socializaci. Svět ekologického zemědělství je ale daleko rozmanitější! Pokud byste se o něm rádi dozvěděli více, přejděte na stránky myjsmebio.cz.

Vzdělávejte děti interaktivně

Pusťte ratolesti řádit do kuchyně! Uvidíte, že i navzdory nepořádku, kterému se pravděpodobně nevyhnete, si společný čas při vaření určitě užijete. Nechte je míchat, krájet, loupat, strouhat, zkrátka cokoliv vás napadne – samozřejmě vše pod vaším dohledem. Osvojí si tak nejen základy přípravy pokrmů, ale zároveň uvidí, že během kouzlení v kuchyni dbáte také na kvalitu. Nezapomeňte myslet na co nejbarevnější kombinace, které jsou u dětí sázkou na jistotu!

A čím ještě můžete u dětí zabodovat? Co takhle malý výlet na ekofarmu? Nejenže skvěle nakoupíte, ale uvidíte třeba kozy, krávy, ovce, koně či prasátka, a užijete si tak perfektní rodinné odpoledne!

Ekofarmy najdete po celé republice, pokud ale chcete zjistit, které se nachází ve vašem okolí, zkuste stránky kamprobio.cz a lovime.bio, kde je můžete vyhledat pomocí jednoduchých interaktivních map. Jedním z mnoha ekologických producentů je například rodinná Farma Olšovka v Plzeňském kraji, jež se zabývá chovem skotu, ovcí i koní a mimoto nabízí také možnost ubytování. Více informací na hucul-olsovka.cz. Chcete-li se vypravit
i na další ekofarmy, využijte dny otevřených dveří.

Více informací najdete na www.poznejsvehofarmare.cz. Nezapomeňte, že září je měsícem biopotravin – a to už je prima důvod, proč vsadit na bio!

Vyzkoušejte hravé recepty:

 

Hravá omeleta se špenátem a měkkým sýrem

  • 3 ks bio vajec
  • 20 ml bio mléka
  • 20 g bio másla
  • menší bio cibule
  • lžička bio hladké mouky
  • 150 ml bio mléka
  • 200 g čerstvého bio špenátu
  • 50 g bio měkkého sýra typu feta


POSTUP:
Nejprve si připravte omelety, ingredience vám postačí na dvě porce. Vyšlehejte mléko s vejci a dochuťte solí
a pepřem. Na pánvi si rozehřejte polovinu másla, na celou plochu vlijte polovinu vaječné směsi a opékejte z obou stran, dokud omeleta nebude hotová. Poté proces opakujte a udělejte další omeletu. Následně rozehřejte druhou polovinu másla a orestujte najemno nakrájenou cibulku, vmíchejte mouku a přidejte mléko. Pak přidejte špenát, fetu a nechte pár minut na mírném ohni povařit. Náplň rovnoměrně naneste na omelety, které přeložíte. Pomocí oblíbené zeleniny, například okurek a červené papriky, vytvořte na talíři veselého smajlíka a podávejte.  

 

Další dávku inspirace najdete v sekci RECEPTY!