Sexuálně přenosná onemocnění mohou být bezpříznaková i roky

Sexuálně přenosná onemocnění mohou být bezpříznaková i roky

Základem je testování, očkování a chráněný pohlavní styk


Každý 4. člověk, který je nakažen HIV, o své infekci neví. Bezpříznakové období může totiž trvat až 15 let.
I na jiná sexuálně přenosná onemocnění nemusí upozornit žádné příznaky. Projevují se spíš u žen než u mužů, ti jsou však jejich častějšími přenašeči. Nezisková organizace Loono v rámci své kampaně Dole dobrý upozorňuje na nutnost prevence a důležitost testování i očkování.

 

V České republice je hlášeno kolem 2 200 případů pohlavně přenosných chorob ročně. “Jedná se ale pouze
o onemocnění, která jsou hlášena. Infekce HPV, chlamydie nebo genitální herpes se nehlásí. HPV je přitom nejčastější pohlavně přenosnou chorobou. Konečné číslo bude tedy ve skutečnosti mnohem vyšší,”
upřesňuje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se na problematiku pohlavně přenosných chorob zaměřuje v rámci své kampaně Dole dobrý (#doledobry).

S virem HPV (Human Papilloma Virus) se do svých 30 let setká až 80 % žen, proto ho Světová zdravotnická organizace z epidemiologického hlediska považuje za závažnější než epidemii HIV. Většinu infekcí způsobených virem HPV dokáže imunitní systém odstranit sám. U malé části populace se však mohou vyvinout přednádorové změny nebo rakovina. Počet nádorových onemocnění způsobených HPV každoročně roste, nejčastěji se jedná o rakovinu děložního čípku u žen, ale nevyhýbá se ani mužům. U nich způsobuje nejčastěji rakovinu v oblasti hlavy a krku.

Až o 90 % může toto riziko snížit očkování. Ideální je nechat se proti HPV očkovat před začátkem pohlavního života. Svůj význam má ale i poté, jelikož se s daným typem viru nemusel člověk ještě setkat. Očkovat by se měli i muži. Ti jsou nejčastějšími přenašeči HPV. A pozor! I infekce HPV se může projevit až za několik let od nákazy.

Mezi nejčastější pohlavně přenosná onemocnění v České republice patří vedle HPV také chlamydiové infekce, kapavka nebo syfilis. Jestliže nejsou v bezpříznakové fázi, mohou se projevit například vředy na genitáliích a konečníku, potížemi při močení, výtokem z močové trubice, bolestí v podbříšku nebo nepříjemnými pocity při pohlavním styku.

 “Jestliže na sobě člověk pozoruje některý z příznaků, měl by se nechat testovat. Právě pravidelné testování
i v případě, kdy člověk příznaky nepociťuje, je základem prevence pohlavně přenosných onemocnění. Samozřejmě vedle vyhýbání se nechráněnému pohlavnímu styku,
” říká Kateřina Šédová.



A kdy se nechat testovat? “Pokud má člověk příznaky, tak ihned. Po rizikovém styku je vhodné dodržet dobu
3 měsíců ode dne možné nákazy, protože některá onemocnění se mohou objevit až po čase,”
dodává Kateřina Šédová. Testování může provést dermatovenerolog, gynekolog nebo urolog. Bezplatné testy na některé pohlavně přenosné choroby nabízí Dům světla. Samoplátci se pak mohou obrátit na konkrétní laboratoř.

 

 

Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry)
a duševního zdraví (#dobrenitro). Během 8 let své existence Loono zrealizovalo více než 2 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 130 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz, sociálních sítích @Loonocz.