Jak zlepšit stav pokožky s lupénkou?

Jak zlepšit stav pokožky s lupénkou?

Řešením může být pobyt v lázních nebo také česká lázeňská dermokosmetika THERMELOVE®


Na 29. října každoročně připadá Světový den psoriázy (lupénky), chronického kožního onemocnění, které jen v Česku postihuje přibližně 200 000 lidí. Přestože je neinfekční, bohužel i dnes vzbuzuje řadu předsudků, které v konečném důsledku vedou ke společenské izolaci lidí s lupénkou. V lázních Velké Losiny se lupénka účinně léčí pomocí sirných termálních pramenů, jejichž léčivé účinky jsou známy po staletí. Sirné termální prameny mají protizánětlivé, dezinfekční a protisvědivé účinky. Lidé s lupénkou či jinými kožními onemocněními mohou příznivé působení místní sirné termální vody vyzkoušet také v domácím prostředí díky české dermokosmetice THERMELOVE®.

Co je lupénka?

Lupénka je způsobena nadměrnou a zrychlenou obnovou nejsvrchnější vrstvy kůže, k níž dochází místo obvyklých 28 dní již po zhruba čtyř až pěti dnech. Toto celoživotní zánětlivé kožní onemocnění je charakterizováno střídáním opakovaných vzplanutí a bezpříznakových období. Četnost a intenzita vzplanutí jsou přitom nepředvídatelné. Lupénka se projevuje jasně ohraničenými červenými vystouplými ložisky, která jsou pokryta bělavými šupinami. Onemocnění muže být provázeno svěděním, někdy pálením až bolestí. Nepostihuje pouze pokožku celého těla, ale někdy také klouby. V tomto případě hovoříme o psoriatické artritidě.

Lupénka se vyskytuje stejně často u mužů i u žen. Jedná se o imunitně zprostředkované onemocnění, kde nejčastějším spouštěčem bývá stresová zátěž nebo infekce. Nezanedbatelnou roli ale hraje také genetická predispozice. Lupénka má bohužel velký dopad na kvalitu života nemocných a často i jejich psychický stav.

Léčba lupénky je komplexní a vyžaduje individuální přístup u každého pacienta. Základem je lokální terapie, tedy natírání pokožky vhodnými krémy a mastmi na postižených místech, v kombinaci s podáváním léků. Nejčastěji používané jsou kortikosteroidy, cignolínové preparáty a deriváty vitamínu D3. U těžších forem lupénky připadá v úvahu systémová léčba nebo také fototerapie.

Sirné termální prameny v lázních Velké Losiny pomáhají léčit lupénku

Další možností pro pacienty s lupénkou jsou lázeňské léčebné pobyty: „Klíčová je správná léčba, ale také psychický stav pacienta, protože právě stres je jedním ze spouštěcích faktorů. Vedle standardních léčebných postupů je u psoriázy doporučována také lázeňská léčba pomocí sirných koupelí, které jsou v našich lázních Velké Losiny vysoce účinné a pomáhají pacientům k výraznému zlepšení zdravotního stavu,“ uvádí k léčbě lupénky MUDr. Lubomír Drlík, odborný garant dermatologické péče lázní Velké Losiny.

Jako sirné prameny jsou označovány přírodní minerální vody s obsahem nejméně 1 mg/l titrovatelné síry.
Z chemického hlediska se jedná o směs mnoha sloučenin a iontů. Za biologicky aktivní formu síry je považován hlavně sirovodík. Na území České republiky se vyskytují sirné minerální prameny např. v Ostrožské Nové Vsi a Velkých Losinách. Z balneoterapeutického hlediska je rozhodující obsah sirovodíku, který může být volně rozpuštěný nebo v podobě slabé kyseliny. Ve vodě se sirovodík velmi dobře rozpouští. Různé formy sirovodíku jsou následně různě rychle vstřebávány pokožkou.

V lázních Velké Losiny jsou koupele v sirných termálních pramenech základem léčby nejen kožních, ale
i neurologických, ortopedických či jiných onemocnění pohybového aparátu. V klasickém lázeňském léčebném režimu jsou pacientům s kožním onemocněním předepsány 5–6× týdně sirné  koupele, masťová terapie a dále individuální procedury dle zdravotního stavu. Délka koupele je nejčastěji 15 minut, poté následuje 20minutový suchý zábal. Teplota vody je maximálně 38 °C v závislosti na stavu kardiovaskulárního aparátu klienta. Tyto procedury vedou k psychické relaxaci klientů, která je nedílnou a nutnou součástí balneoterapie.

Pacienti s tímto kožním onemocněním často narážejí na předsudky pramenící z neznalosti jejich onemocnění, což může vést až k depresivním stavům. Zmírnění psychického stresu se pak pozitivně projeví také zlepšením zdravotního stavu i u kožního onemocnění. „Ovlivnění pacientova stavu lázeňskou léčbou je komplexní. Zejména jde o sirnou vodu ve vanách nebo bazénech, doplňující zevní léčbu a fototerapii, psychický odpočinek a změnu prostředí. Zlepšení je individuální, přichází prakticky u všech pacientů. U některých během prvního týdne, u pacientů s těžkými projevy lupénky třetí až čtvrtý týden léčby,“ komentuje  účinky lázeňské léčby MUDr. Lubomír Drlík, odborný garant dermatologické léčby v lázních Velké Losiny. „Klienti mohou sirnou termální vodu z lázní Velké Losiny využívat také po ukončení svého lázeňského pobytu u nás prostřednictvím dermokosmetiky THERMELOVE®, jejíž základ tvoří právě místní sirná termální voda,“ dodává.

A jak hodnotí lázeňský léčebný pobyt ve Velkých Losinách sami pacienti? Pan Rostislav (57 let) popisuje své zkušenosti takto: „Do termálních lázní ve Velkých Losinách jezdím opakovaně, letos jsem zde už po deváté. S lupénkou se léčím už od svého mládí. Místní sirné prameny, ale i okolní příroda, relax a odpočinek z každodenního života a pracovního procesu jsou balzámem pro duši. Nejen sirné prameny, ale i fototerapie jsou důležitou součástí léčby lupénky, kterou zde absolvuji. Vždy minimálně půl roku po skončení léčebného pobytu ve Velkých Losinách nepotřebuji žádnou masťovou terapii, kožního lékaře ani medikaci, která zatěžuje organismus. V letních měsících si vždy začínám vyřizovat veškeré lékařské dokumenty k dalšímu pobytu, na který se každoročně těším.“

V lázních Velké Losiny je možné absolvovat lázeňský léčebně rehabilitační pobyt hrazený Vaší zdravotní pojišťovnou nebo také jako samoplátce. V případě psoriázy se jedná o indikační skupinu X/2 a návrh na lázeňskou péči vypisuje praktický nebo odborný lékař v oboru dermatovenerologie. Pokud pojišťovna neschválí hrazenou lázeňskou péči, můžete pobyt v lázních absolvovat také jako samoplátce.

Dermokosmetika THERMELOVE® s obsahem sirné termální vody

Sirná termální voda z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny s vysokým obsahem síry přes 3mg/l se stala základem dermokosmetiky THERMELOVE®, která byla vyvinuta na základě mnohaletých zkušeností
v lázeňství, ve spolupráci s dermatology a dalšími specialisty a odborníky v oblasti vědy a výzkumu. „Základem dermokosmetiky THERMELOVE® je losinský přírodní léčivý pramen a dále jsou využívány různé moderní aktivní složky speciálně vyvinuté k péči o pokožku se sklonem ke kožním problémům. Do sirné řady produktů přidáváme také několik procent koloidní síry, aby byl produkt účinnější na problematickou pokožku,“ říká Lenka Plachá, manažerka lázeňské dermokosmetiky THERMELOVE®. V produktech je obsažen také panthenol, urea či kyselina hyaluronová a kosmetika obsahuje také extrakty a oleje z tradičních bylin jako je např. tea tree oil, levandule nebo tymián, které mají příznivé účinky na pokožku a zároveň jejich vůně působí relaxačně. Produkty jsou dermatologicky testovány.

1. Termální voda ve spreji THERMELOVE®

Unikátní sirná termální voda THERMELOVE® z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny přispívá k péči
o normální i problematickou pleť. Lze ji použít jako příjemné osvěžení a k hydrataci pleti během horkých letních dnů. Je ale také vhodným pomocníkem při léčbě lupénky, ekzémů, akné a nejrůznějších chronických kožních problémů. Napomáhá ke zmírnění svědění a zklidňuje podrážděnou pokožku. Přirozeně hydratuje a osvěžuje, doplňuje minerály a zjemňuje pokožku.

Termální voda THERMELOVE® je vhodná i pro děti již od narození. Doporučuje se aplikovat na postižená místa několikrát denně a nechat volně zaschnout. Cena 50 ml / 100 ml balení je 99 Kč / 149 Kč. Termální vodu THERMELOVE® lze koupit v eshopu www.lovespa.cz nebo ve vybraných lékárnách.


2. Krém se sírou THERMELOVE®

Krém se sírou THERMELOVE® obsahuje sirnou termální vodu z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny a 3 % síry. Unikátní kombinace použitých ingrediencí napomáhá udržovat přirozenou hydrataci a rovnováhu pokožky. Krém je obohacen o ureu a geránium, které má zklidňující účinky a reguluje tvorbu kožního mazu. Osvědčuje se také v kosmetické péči o pokožku těla i obličeje se sklonem k akné, lupénce, ekzémům a jiným kožním problémům.

Cena 200 ml balení je 379 Kč. Lze ho koupit v eshopu www.lovespa.cz nebo ve vybraných lékárnách.


3. Hydratační tělové mléko s panthenolem THERMELOVE®

Hydratační tělové mléko THERMELOVE® obsahuje termální vodu z lázní Velké Losiny z přírodního léčivého pramene a unikátní kombinaci arganového a mandlového oleje a bambuckého másla. Je obohaceno      o panthenol, který má zklidňující a regenerační účinky a kyselinu hyaluronovou, která podporuje hydrataci
a mladistvý vzhled pokožky. Levandulový olej pokožku příjemně provoní a navodí pocit relaxace a pohody. Mléko se lehce roztírá a snadno vstřebává. Přípravek je určen ke každodenní péči o pleť všech věkových kategorií.

 
Cena 200 ml balení je 249 Kč. Lze ho koupit v eshopu www.lovespa.cz nebo ve vybraných lékárnách.

 

4. Sirné mýdlo THERMELOVE®

Sirné mýdlo THERMELOVE® obsahuje unikátní termální vodu z lázní Velké Losiny z přírodního léčivého pramene a 6 % síry. Obsažená síra snižuje svědivé projevy kožních obtíží a zklidňuje pokožku.

Mýdlo se sírou přispívá k péči o problematickou a mastnou pleť, je vhodné jako doplněk v následné péči
o pokožku postiženou akné, ekzémy a lupénkou. Je ručně vyráběné metodou zastudena, obohaceno o šalvějový extrakt a přírodní oleje z avokáda a geránia. Cena 100 g balení je 169 Kč. Lze ho koupit v eshopu www.lovespa.cz nebo ve vybraných lékárnách.

 

Více informací také na www.lovespa.cz a www.termalni-lazne.cz.