Výtečná husa nejen na svatého Martina! Inspirujte se a připravte si úžasný recept

Výtečná husa nejen na svatého Martina! Inspirujte se a připravte si úžasný recept


Chladné dny se nesou ve znamení skvělého masa. A mezi něj mimo jiné patří například také husa, kterou máme spjatou zejména s příjezdem svatého Martina. Dopřávat si ji ovšem můžeme v podstatě po celý podzim. A i když má každá hospodyňka v záloze svůj osvědčený recept, občas se vyplatí pustit se i do něčeho neotřelého. Vyzkoušejte tentokrát třeba husu na jablkách a medu!

Nenechte nic náhodně a zajistěte si úspěch i u těch nejmlsnějších jazýčků. V nákupních uličkách se vydejte mezi regály s produkty ekologického zemědělství a vybírejte skutečnou kvalitu. Certifikované potraviny vám zaručí, že při jejich produkci nebyla použita žádná zbytečná chemie, umělá hnojiva nebo postřiky. Zvířata v ekologických chovech zase prožívají svůj život v co nejpřirozenějších podmínkách a pravidelný přístup na pastvinu či do výběhu je samozřejmostí. Důraz je kladen také na dostatek prostoru, socializace a pravidelný přísun kvalitního krmiva. Ať už se pak jedná o rostlinnou nebo živočišnou produkci, používání biologických prostředků, délka chovu zvířat či krmení výhradně z vlastní ekologické produkce se pak podepisují i na vyšší ceně biopotravin, která odpovídá i jejich kvalitě. Že vás ekologické zemědělství zaujalo a rádi byste se o něm dozvěděli více? Na stránkách myjsmebio.cz najdete nepřeberné množství zajímavých informací i spoustu inspirace k vaření.

Chcete kvalitně nakoupit, užít si skvělé odpoledne s celou rodinou a zároveň se dozvědět něco nového? Není nic jednoduššího než vyrazit na některou z ekofarem! A že si nejste jisti, která se nachází nejblíže vašemu okolí? Na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio si díky interaktivním mapám jednoduše poradíte a rovnou si můžete prohlédnout i aktuální nabídku.

Pro skvělou husu, ale třeba také jehněčí, skopové nebo hovězí maso vyrazte třeba na Ekofarmu Svinná. Ta se nachází na Šumavě nedaleko německých hranic, a kromě široké škály bio produktů nabízí také ubytování v penzionu. Více informací najdete na ekofarmasvinna.cz.

Vyzkoušejte netradiční recept a další podzimní dobrůtky najdete v sekci RECEPTY!

Husa na jablkách a medu

  • bio husa
  • 4 bio jablka
  • bio cibule
  • 100 g bio másla
  • 60 g bio tekutého medu
  • bio drcený kmín
  • sůl, bio pepř

Troubu předehřejte na 170 stupňů. Husu důkladně omyjte, očistěte, usušte a zvenku i zevnitř osolte, opepřete a okmínujte. Oloupanou cibuli a jablko nakrájejte na plátky a vložte dovnitř husy. Další jablka také omyjte, přepulte a dejte stranou. Husu vložte do vyššího pekáčku, přilijte trochu vody a pod pokličkou pečte zhruba 120 minut, následně slijte výpek. Husu potřete směsí medu a rozpuštěného másla, přidejte přepůlená jablka a pečte přibližně dalších 100 minut, dokud husa nezezlátne. Během pečení průběžně podlévejte. Podávejte s houskovým, karlovarským nebo bramborovým knedlíkem a zelím.

Tip na závěr:
Milujete husu, ale nedáte dopustit ani na ostatní druhy masa? Na stránkách myjsmebio.cz jsme pro vás ve spolupráci s kuchařem Hugo Hromasem připravili až 50 originálních a inspirativních receptů z jednotlivých partií hovězího masa. Konečně se tak přesvědčíte o tom, že není třeba vysokých škol na to, abyste si třeba i z těch méně tradičních vykouzlili v pohodlí domova doslova mistrovské dílo!

 

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.