Může nevěra ve vztahu pomoci?

Může nevěra ve vztahu pomoci?


Většina nevěr se odehrává ve chvíli, kdy ve vztahu něco nefunguje. Nevěrný partner hledá jinde, co doma nemá. Je také rozdíl, zda se jedná o krátkodobý či dlouhodobý poměr, zda se jedná o jednu milenku či milence.

Nevěra je nejčastějším důvodem, proč páry navštěvují manželské poradny. Ve chvíli, kdy jeden  partnerů odhalí nevěru, může to být fatální pro celý vztah, ale ne vždy tomu tak je. Podvedený partner se cítí ztrápený, zraněný a nechápe, proč se to stalo. Podvádějící mívá pocit hanby, trápí ho výčitky a svědomí za to, co provedl.

Nevěra může mít více podob

Lidé mohu mít aféry různými způsoby: jednorázový úlet, mnoho pokusů o sex s různými lidmi za zády partnera, urdžování dalšího vztahu. Někteří lidé považují za emocionální nevěru i příliš důvěrné přátelství. K sexu sice nedochází, ovšem partnerovi takové přátelství způsobuje bolest.

Může mít nevěra pozitivní vliv na partnerství?

Pokud byl románek odhalený a navzdory tomu chce pár svůj vztah zachránit, mohou nepříjemnou a bolestivou záležitost vzít jako ponaučení:

  • Stanovit si nové hranice, začít znovu od začátku a zcela jinak.
  • Nevěra naruší stereotyp a nudu ve vztahu, přestanete brát partnera jako samozřejmost.
  • Nový začátek připomene, proč jste spolu, proč jste se do sebe zamilovali a rozhodli se být se být párem.
  • Začnete více vnímat, jak vaše jednání ovlivňuje partnera. Touhy a přání partnera se stanou důležitějšími.
  • Budování důvěry mezi sebou, pomalu a jistě.

 

Jsou samozřejmě situace, kdy nevěra zůstane neodhalena. Někteří nevěrní lidé jsou přesvědčeni, že právě nevěra jim zachránila vztah. Možnost, alespoň krátkodobého, úniku od reality jim pomáhá doma fungovat na 100 %.

Nejčastější důvody nevěry

  • Nuda a stereotyp – je přirozené, že čím je vztah delší, frekvence sexu ubývá, Vztah sklouzne do stereotypu a nudy. Možná stačí více komunikovat a zkoušet nové věci.
  • Zábava – u jednorázových úletů je jen malá šance, že dojde prozrazení. Někdo se prostě chce jen bavit, a nezáleží mu na pocitech partnera. Mnoho takových využívá erotické seznamky.
  • Zášť – Partner, který se cítí ve vztahu opomíjený, přehlížený či dokonce ponížený, může začít hledat útěchu v náruči někoho, kdo ho vyslechne.
  • Naplnění - Je tu část osobnosti, která se necítí naplněná ve svém životě, práci nebo současném vztahu. Aféra v nich může vyvolat pocit, jako by potkali svou spřízněnou duši, která je „dostane“ způsobem, který jejich partner ne. Osoba, s níž mají poměr, má obvykle zcela odlišné vlastnosti, názory a přístup k životu, včetně sexu, než jejich partner.