Vychází reedice úspěšné prvotiny bestsellerové autorky New York Times

Vychází reedice úspěšné prvotiny bestsellerové autorky New York Times


 

Colleen Hooverová: ŽIVOT JEDNA BÁSEŇ

Osmnáctiletou Layken, zdrcenou smrtí milovaného otce, čeká další rána: musí se s matkou a mladším bráškou odstěhovat z rodného Texasu na sever země, do Michiganu, kde sněží už v září a kde nezná živou duši.

Snaží se ze všech sil držet, aby nepřidělávala matce starosti, ale v duchu si zoufá a ztrácí naději, že se její život někdy změní k lepšímu.

A přece k tomu stačí tak málo: mladík z protějšího domu, přitažlivý jednadvacetiletý Will, s nímž ji pojí záliba ve slam poetry a jemuž se nová hezká „sousedka“ zalíbí na první pohled. Layken a Willa to k sobě neodolatelně táhne a po první vášnivé schůzce se zdá, že je nemůže nic rozdělit. Přesto však stačí jedno šokující odhalení, aby slibný vztah rázem skončil.

Jejich vzájemné city se však nerozplynou a každodenní setkávání je pro oba mnohem bolestnější, než kdyby se už nemuseli nikdy vidět...

Prvotina bestsellerové autorky New York Times Colleen Hooverové vyšla česky poprvé v roce 2014 a již delší dobu nebyla na knižním trhu dostupná. Proto ji nakladatelství Ikar nyní vydává v reedici...

 

Ukázka z knihy:

Naložili jsme s Kelem poslední věci do stěhovacího auta. Zatáhla jsem zašupovací dveře a zajistila západkou osmnáct let vzpomínek, včetně těch na tátu.

Bylo to už šest měsíců, co umřel. Dost dlouho na to, aby už se můj devítiletý bráška Kel nerozbrečel pokaždé, když jsme o tátovi začali. Ale ještě brzo na to, abychom si zvykli na finanční omezení rodiny s jedním živitelem. Už jsme si nemohli dovolit zůstat v Texasu. Jenže to byl jediný domov, jaký jsem kdy poznala.

„Přestaň být tak pesimistická, Lake, ozvala se mamka a podala mi klíče od domu. „Podle mě se ti v Michiganu bude líbit.

Nikdy mi neříkala jménem, kterým mě úředně pokřtili.

Prý se kvůli tomu s tátou dohadovali skoro celých devět měsíců. Mámě se líbilo Layla podle té písničky Erika Claptona. Táta chtěl Kennedy – „To je jedno, po kterém Kennedym, mám je rád všechny!

Byly mi už tři dny, když je v nemocnici donutili k rozhodnutí. Naši se domluvili, že použijí první tři písmena z obou jmen a já budu Layken. Ale nikdy mi tak neříkali.

Napodobila jsem mámin tón. „Přestaň být tak optimistická, mami! Podle mě budu Michigan nenávidět.

Máma je mistr v tom, jak mi sdělit obsáhlé výchovné ponaučení jediným pohledem. Teď mi ho věnovala.

Vyšla jsem po schodech na verandu a vydala se na poslední obchůzku po domě, jestli v něm něco nezůstalo, než ho naposledy zamkneme. Všechny místnosti byly strašidelně prázdné. Vůbec mi to nepřipadalo, že procházím domem, ve kterém jsem bydlela od narození. Posledních šest měsíců ale spolykal vír emocí – výhradně těch špatných.

Věděla jsem, že se z tohohle domu jednou nevyhnutelně odstěhuju... jen jsem si představovala, že to bude až po maturitě.

Stála jsem v místnosti, která už nebyla naší kuchyní, a najednou jsem zahlédla červenou plastovou sponku do vlasů. Ležela pod linkou, v místech, kde byla lednice.

Sehnula jsem se pro ni, očistila ji od prachu a otočila v prstech.

„Zase to doroste, prohlásil táta.

Bylo mi pět let, když jsem v koupelně našla ležet máminy nůžky. Zkusila jsem s nimi udělat to, co by asi napadlo většinu dětí mého věku. Ostříhala jsem si vlasy.

„Máma se bude zlobíííít, kvílela jsem potom. Nějak jsem čekala, že až se pokochám svým novým účesem, vlasy mi hned zase dorostou a nikdo si toho nevšimne.

Ušmikla jsem si pořádný zub v ofině a pak jsem asi hodinu seděla u zrcadla a čekala, až vlasy dorostou. Posbírala jsem hnědé pramínky z podlahy a podržela je v ruce. Přemýšlela

jsem, jak bych si je připevnila zpátky. Když mi došlo, že nijak, rozbrečela jsem se...

 

Colleen Hoover (*1979) je bestsellerovou autorkou New York Times. Její romantické příběhy se u čtenářů těší obrovskému ohlasu. V češtině autorce doposud vyšly knihy Bez naděje a Ztracená naděje (obě 2013), které jsou součástí úspěšné volné série HOPELESS, dále pak román Život jedna báseň (2014) ze série SLAMMED a osm samostatných románů, mezi které patří i Kosti v srdci (2022). Autorka pravidelně střídá žánr young adult s literaturou pro dospělé čtenáře.

V roce 2020 vyšel autorce také první psychothriller s názvem Pravda, nebo lež (2020). Colleen žije v Texasu s manželem a třemi syny.

Můžete ji sledovat na Twitter@colleenhoover a na jejím webu www.colleenhoover.com.

 

 

Colleen Hoover: Život jedna báseň – 2. vydání, přeložila Jana Jašová, vydalo nakladatelství Ikar, 264 stran, doporučená cena 329 Kč.