Vegetariánská dieta jako moderní trend?

Vegetariánská dieta jako moderní trend?


Vegetariánství je alternativní přístup ke stravování a zároveň patří mezi nejznámější druhy diet. Vegetariánská dieta vylučuje ze stravy maso kuřecí i červené, mořské plody, ryby i maso jiných živočichů. Chcete zjistit
o vegetariánství více? 

Vegetariánská dieta spočívá zjednodušeně řečeno v odstranění masa ze stravy. Důvod pro tuto dietu nebývá vždy zdravotní. Důležitou roli hraje etika (nesouhlas s chováním zvířat v nepřirozených podmínkách, konzumace jiné živé bytosti), případně negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí, někdy však také obavy ze zdravotních dopadů konzumace masa. Vegetariánství má však mnoho variant.   

 

Vegetariánská strava od KetoMix! 

Ano, je to tak. U nás si vyberete ze široké škály vegetariánských produktů.
 
 

Typy vegetariánské diety

Vegetariánství dosahuje různých podob a nabývá různé šíře. Od relativně volného pojetí diety až po striktní
a velmi omezující. Jednou z forem vegetariánství je i veganství. Jaké vegetariánské druhy diet známe? 

  • Veganství vyřazuje z jídelníčku veškeré maso a veškeré živočišné produkty, tedy i vejce, med, mléčné výrobky. Někteří vegani jdou ještě dále i v běžném životě a nepořizují ani výrobky živočišné produkce, tedy např. včelí vosk, oděvy z kůže, hedvábí.
  • Vitariánství (raw-vegan, raw-food) - u této diety je povolená jen konzumace stravy rostlinného původu bez tepelné úpravy, jde tedy o kombinaci veganství a syrové stravy.
  • Frutariánství (fruktariánství) - povolená je pouze konzumace syrového ovoce a ořechů a semen. 
  • Ovovegetariánství - ovo pochází z latiny a znamená vejce. Při tomto způsobu stravování se vynechává maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, ale jí se vejce.
  • Laktovegetariánství -  lakto pochází z latiny a znamená mléko. Tento druh vegetariánské diety vyřazuje maso, ryby, ale povolené jsou mléko a mléčné výrobky.
  • Laktoovovegetariánství - strava je bez masa, může se však konzumovat mléko, mléčné výrobky a vejce.

Vegetariánství jen zčásti

Kromě různých podob vegetariánství existují ještě semivegetariánské diety. Ty jsou bezmasé jen z části. Skládají se většinou z vegetariánských jídel, ale obvykle povolují konzumaci ryb, drůbeže a vyřazují
z konzumace např. jen maso savců. 

Do skupiny polovegetariánských diet řadíme pescetariánství. U něj je povolená konzumace ryb, vajec, mléka
a medu. Nejmírnější formou tohoto přístupu je flexitariánství. Jde tak trochu o flexibilní vegetariánství. Při něm se konzumuje maso z volných a ekologických chovů. Někdo konzumuje maso jen v některých dnech. Jiní zase nekonzumují uzeniny a tmavé maso. Proč být vegetariánem? 

Vegetariánství není jen moderní stravování. Vegetariánství má prokázaný pozitivní vliv na zdraví a funguje jako prevence civilizačních chorob. Vegetariáni mají podle některých studií šanci dožít se vyššího věku. Také se
u nich méně často než u populace bez diety objevují kardiovaskulární choroby, hypertenze, nádorová onemocnění, cukrovka 2. typu a mají nižší hladinu cholesterolu. 

Vegetariánská dieta není typická redukční dieta. S přechodem na vegetariánství je obvykle spojena celá změna životního stylu. Ten, kdo to s dietou myslí vážně, obvykle zvýší také pohybovou aktivitu a sníží konzumaci alkoholu. Proto je pak vegetariánství právem zařazeno mezi diety na hubnutí. Nevhodně volená kvalita potravin (koláče, sušené ovoce) může ale v konečném důsledku vést k obezitě i diabetu II. typu.

Všichni vegetariáni si musí hlídat dostatečný příjem některých živin. Jde především o dostatek kvalitních bílkovin, železa, vápníku, zinku, vitamínu B12, vitamínu D. Riziko to může být pro těhotné a kojící ženy a děti. Pokud je vegetariánství dobře naplánované, dostává tělo všechny potřebné živiny i po vysazení masa z jiných alternativních zdrojů. 

Zajímají vás další druhy diet na hubnutí? Přečtěte si náš článek věnovaný současným nejznámějším dietám.
Do každé diety se pouštějte po konzultaci s lékařem, po důkladném prostudování pravidel i nastavení vhodného jídelníčku. 

 

 

 

 

zdroj: Vegetariánská dieta jako moderní trend? - Ketomix.cz