Jak cestovat bezpečně o samotě i s přáteli?

Jak cestovat bezpečně o samotě i s přáteli?


Cestování je jeden z koníčků, které vám mohou naprosto změnit život. Zkušenosti, které získáváte poznáváním světa, kultur a národů promění váš náhled téměř na vše. Ať už do světa vyrážíte jako „děti“ chvilku po škole, nebo se k poznávání světa odhodláte až v pokročilejším věku, vždy se jedná o zkušenost, která rozhodně stojí za to. Chcete se za poznáním vydat i vy? Máme pro vás pár tipů, jak se na cestách vyhnout problémům.

Základem bezpečného cestování jsou informace – co všechno si předem zjistit?

Nezáleží na tom, jestli jedete k našim sousedům v rámci Evropské unie nebo cestujete za exotikou na druhou stranu planety – dostatek informací o dané zemi budete potřebovat v obou případech.

Množství i typ informací se samozřejmě trochu odlišují, ale důkladná příprava je důležitá v obou případech.

V rámci EU je vhodné si dopředu zjistit základní fráze v řeči cílové země. Zjistěte si, jak v cíli funguje hromadná doprava, případně půjčovna aut a samozřejmě všechna důležitá telefonní čísla – záchranka, hasiči, policie. Nezapomeňte si uložit ani kontakt na zastupitelství ČR.

Pokud cestujete za hranice EU, budete potřebovat informací a znalostí přece jen o něco více.

  • Bezpečnostní situace v zemi – nehrozí zde ozbrojený konflikt?
  • Potřebujete do vaší cílové země speciální očkování?
  • Jaké podmínky musíte splňovat pro vstup do země?
  • Jaké jsou zvyky země? Co všechno si (ne)můžete sbalit (někde můžete mít například problém i s kapesním nožem či pepřovým sprejem.

Čím více informací budete o dané zemi mít, tím úspěšnější a pohodovější cesta vás čeká. Zjistěte si více informací o bezpečném cestování na Affekt.cz.

 

Pozor na krádeže i na podvodníky

S čím se můžete potýkat i v těch nejbezpečnějších zemích jsou samozřejmě kapsáři a podvodníčci různého druhu.

Naletět je v zahraničí mnohem snadnější, než se zdá z pohodlí domova. Proto buďte obezřetní a před cestou si pořiďte kopie dokladů.

Hotovost u sebe noste vždy pouze v takové výši, kterou skutečně potřebujete a doklady i peněženku si uložte na bezpečném místě poblíž těla. Ideální je batoh s více bezpečnými kapsami, do kterých se zloději jen tak nedostanou. Batoh vám nikdo nevytrhne a pokud se vám peněženka neválí hned na vrchu, jen tak někdo ji neukradne.

Nepodceňujte cestovní pojištění

Jednou z nejdůležitějších věcí v rámci přípravy na cestu je cestovní pojištění – a to i pokud jedete jen na skok na Slovensko.

Dnes si ho můžete sjednat během pár chvilek on-line, třeba u vaší banky a v případě zranění, autonehody či jakéhokoliv jiného problému vám může ušetřit spoustu starostí i financí.

A ještě jedna věc – ať už vyrážíte kamkoliv, nezapomeňte o tom říct někomu doma – alespoň jeden člověk by měl vědět o tom, kam jedete a kdy se plánujete vrátit.