Jak se vybavit na turistiku ve vysokých horách?

Jak se vybavit na turistiku ve vysokých horách?


Pokud se chystáte na výšlap do hor, je důležité být dobře připraven do horských podmínek. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Počasí v horách je totiž nevyzpytatelné. Přečtěte si více o tom, jak se správně na pořádný výšlap vybavit a na co byste neměli zapomenout.

Co potřebuji vědět o turistice ve vysokých horách?

Pokud se chystáte na trek vysokých hor, je důležité si uvědomit, že to není stejné jako turistika v nižších oblastech. Vysoké hory jsou náročnější na fyzickou kondici a hlavně na vybavení. Je třeba mít dobrou obuv, nepromokavé oblečení a dostatek jídla a tekutin. Na samotnou cestu si zabalte vybavení jako je pohodlná obuv, bunda a čepice na ochranu před sluncem, termoprádlo, batoh, případně spacák a další vybavení. Mimo jiné byste si předem měli nastudovat trasu a informovat se o nebezpečných oblastech a počasí.

Správná obuv je základ

Pokud něco můžete udělat pro úspěšný a radostný výšlap, jsou to kvalitní boty, které náročnosti terénu musí odpovídat. Ideální je do vysokých hor obuv, která chrání i váš kotník. Kotníkové pohorky totiž chrání před pádem a možným zraněním. Podstatné je, aby pevně držela bota na vaší noze, a aby byly boty voděodolné
a impregnované. Zajistíte si tak suché nohy a zároveň prodloužíte životnost bot. Obuv by vás neměla tlačit na palcích u nohou, ale nesmí být příliš volná, aby v ní noha neklouzala. Před túrou do vysokých hor by se měly boty samozřejmě trochu prošlápnout a zkoušet. Kvalitní obuv ale není vše, co je potřeba. Vysokou důležitost mají i ponožky, které by měly být kvalitní a rozhodně vyšší na zakrytí kotníků.

Oblečení na trek

Obecným principem oblékání do hor je tak zvaný princip cibule, tedy obléci se do více vrstev, které si případně můžete svléci. Díky více vrstvám mezi nimi dokáže proudit vzduch a vy si můžete pocitovou teplotu sami regulovat. První vrstvou je zpravidla funkční prádlo. Tato vrstva plní funkci odvaděče potu směrem od kůže, zároveň tělo zahřeje. Druhá vrstva zastupuje také funkci odvaděče potu, ale zároveň jako izolant, který dokáže udržovat vytvořené teplo u těla. Svrchní vrstva má plnit účel ochrany před větrem a deštěm, protože na vrcholcích hor často výrazně fouká a taková vrstva je často nezbytností. Co se týká spodní části těla, kalhoty by měly být ideálně nepropustné a dobře prodyšné.

Outdoorový batoh

I špatně zvolený batoh může turistiku znepříjemnit, vybírejte proto vždy adekvátně k tomu, na jaký druh treku se chystáte. Pokud se chystáte na jednodenní či dvoudenní trek, stačí vám bohatě outdoorový batoh 20 až 40 litrů. Batoh by měl mít popruhy pro správné usazení, aby se na zádech příliš nehýbal. Na trek na několik hodin je dostačující batoh do 20 litrů, podstatné je, abyste do něj mohli vložit vše potřebné. U delších výšlapů, které jsou plánované na více dní, jistě využijete batohy o objemu 35 až 60 litrů. Nutnou vlastností batohu na výšlap je bezesporu bederní popruh, který zajistí to, aby batoh dobře seděl v zádech i ramenou. Zátěž se tak více rozloží a poskytne tak úlevu ramenům a hrudní páteři. Užitečným prvkem jsou zabudované pláštěnky na batoh. Důležitým faktorem je materiál batohu. Praktický je samozřejmě lehký materiál, ale musí být i odolný proti nečekaným podmínkám (promoknutí, roztržení, mechanické namáhání). Volte proto batohy z odolných materiálů jako je nylon nebo polyester.

Co rozhodně nezapomenout

Předměty, které byste do své výbavy měly zahrnout, jsou i takové předměty, které zdánlivě nebudete ani potřebovat, ale opak může být pravdou. Štěstí přeje připraveným.

  • Jídlo a pití - voda, energetické tyčinky, sušené ovoce, oříšky apod.
  • Čelovka - může být pomocník a i zachránce při zdržení se na cestách do večerních hodin, hodí se vždy. Přibalte si pro všechny případy i náhradní baterie.
  • Nůž - pomocník do přírody takzvaně za všechny prachy, protože často se bez něj opravdu neobejdete.
  • Cestovní lékárnička - kompletní a účelné minimum pro podání první pomoci. Přidat můžete navíc náplasti, antibakteriální gel, opalovací krém, repelent či léky proti bolesti jako rezervu.
  • Turistické hole - mohou být pomocníky při náročných stoupáních a sestupech. A když je nepotřebujete jednoduše je připnete na batoh.
  • Sluneční brýle - ideálně s UV filtrem se do hor hodí vždy.

Tipy kam vyrazit

Nejen u nás, ale zejména za hranicemi najdete nespočet krásných míst ve vysokých horách. Například v Itálii se nachází skupina tří skalnatých štítů, symbol Dolomit, Tre Cime. Vrcholky s nadmořskou výškou téměř 3000 metrů lákají každoročně nespočet turistů. Další italský tip je rozhodně hora Piz Boè, která je další “třítisícovkou” na seznamu turistů. Se svou výškou 3152 metrů zastupuje nejvyšší horu horské skupiny Sella v Dolomitech. Typické je místo tím, že se turisté mohou díky krajině, bílým kamenům a mohutným údolím cítit skoro jako na měsíci.