Jak na rekonstrukci bez hádek

Jak na rekonstrukci bez hádek


Rekonstrukce představuje zásadní životní krok směrem k lepšímu a pohodlnějšímu bydlení. Stavební úpravy ale kromě nervů a peněženky otestují i partnerské vztahy. Za úspěšnou rekonstrukcí stojí společné hledání řešení. Hádky s drahou polovičkou kvůli stavebním úpravám v průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny přiznali tři z deseti Čechů. Přinášíme 10 tipů od psycholožky Kateřiny Brikciové, jak se vyhnout třecím plochám a nedorozuměním s partnerem v průběhu rekonstrukce.

1. Dohodněte se, co konkrétně uděláte a jak to má vypadat. Proberte všechny nápady, abyste zjistili, na čem se shodnete a kde bude potřeba udělat kompromis. V prvním kroku se nenechte ovlivnit časem ani rozpočtem
a nechte pracovat fantazii. Škrtat můžete vždycky.

2. Určete, kolik do rekonstrukce chcete investovat. Nezapomeňte na pravidlo jedné třetiny – počítejte s tím, že rozpočet bude o něco (nemusí to být přesně jedna třetina) překročen a připravte se na to. „Z předchozího průzkumu víme, že v polovině případů dojdou peníze v průběhu rekonstrukce. Dobrým plánováním a dostatečnou rezervou se tomuto problému dá snáze předejít,“ říká Jolana Dyková ze Stavební spořitelny České Spořitelny.

3. Pokud chcete část rekonstrukce řešit svépomocí, dohodněte se dopředu, kdo co udělá. Myslete na to, že váš čas taky něco stojí.

4. Domluvte se spolu s partnerem, kdo bude v rámci rekonstrukce za co zodpovědný – na koho se budou obracet řemeslníci, kdo přiveze materiál atd.

5. Kompromis bude během rekonstrukce důležitou součástí vaší komunikace. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy na něčem dohodli, jak se vám to povedlo a kdo byl iniciátorem dohody. Dobrá zkušenost pomůže během rozhodování, u kterého budete kompromis potřebovat. Můžete si také domluvit oblasti, ve kterých budete mít poslední slovo – např. já ložnici, partner kuchyň.

6. Nezapomeňte spolu během rekonstrukce také trávit čas mimo místo rekonstrukce. „Po všech hádkách
a dohadech jsme každý večer rozdělali oheň v krbu a dali si dobré červené vínko,“
souhlasí s touto radou 55letá žena ze Středních Čech z průzkumu Buřinky.

7. Když se něco povede, odměňte se. Není potřeba čekat na konečný výsledek. Nezapomínejte také ocenit partnera. Když se naopak něco nepovede, nebo se vám něco nelíbí, nebojte se o tom s partnerem komunikovat – výsledek by měl být uspokojivý pro oba.

8. Pokud na vás dolehne pocit zmaru, představte si rekonstrukci jako slona – celého ho nesníte, ale po částech by to šlo. Rozdělte si rekonstrukci na milníky, abyste se mohli průběžně ujistit, že vše probíhá k vaší spokojenosti.

9. Nezapomínejte na děti. Probírejte s nimi průběžně, co se děje, jak to bude dlouho trvat a jak to bude vypadat, až bude hotovo.

10. Život se kvůli rekonstrukci nezastaví. Nezapomeňte si nechat kapku energie také na práci, osobní život, koníčky a ostatní věci, které jsou pro vás důležité.