Vychytávky pro nezkušené zahrádkáře

Vychytávky pro nezkušené zahrádkáře

Tipy, jak začít a jaké nářadí si pořídit pro vypěstování své první úrody


V dnešním uspěchaném světě se všichni snažíme najít malé tiché místo, kde bychom našli klid a čas jen pro sebe. Je vědecky dokázáno, že například i květiny uvolňují napětí naší mysli a zpříjemňují prostředí, ve kterém se pohybujeme. Některé zelené rostliny nám navíc pročišťují vzduch. A to nemluvíme o užitkových plodinách, které nás zasytí a rozdíl v chuti oproti těm kupovaným vás překvapí. Potřebujete ještě více důvodů, proč začít pěstovat?

Méně je rozhodně více

Pokud patříte mezi zahrádkářské laiky, a ještě s vámi nepřežila žádná rostlina, je nejlepší začít s touto novou vášní opatrně. Do začátku vám místo drahých designových květináčů postačí levnější plastové květináče pro začátečníky, které vám po čase nebude líto vyhodit. Nejlépe člověka dokáže nakopnout, když co nejdříve vidí výsledky své práce. Například v podobě klíčení nových rostlin, což se v některých případech děje již po několika dnech. Proto je pro začátek potřeba zvolit rostliny, které jsou nenáročné na péči, stanovit si, ve kterém okně pro ně najdete místo na klíčení, a vše kolem nich dělat s láskou. I když se to může zdát nemožné, všechno, co děláme s láskou, podle toho nakonec vypadá.

Základní výbava zahrádkáře

Na začátku není nutné kupovat UV lampy a speciální zavlažování. Postačí vám ruční nářadí, které využijete jak na balkoně, tak na zahradě. Ušetříte si tak špinavé ruce a drobné oděrky na rukou. Základem vaší výbavy by měly být rukavice Wolf-Garten, ať už se jedná o univerzální rukavice nebo rukavice na přesazování či na záhony. Každý typ rukavic má jiné vlastnosti a povrch přizpůsobený konkrétní činnosti. Nepostradatelnými pomocníky jsou také lopatky Wolf-Garten, které mají rovněž několik způsobů využití a velikostí, a motyčka, hrábě nebo kypřič Wolf-Garten. Pokud chcete ušetřit místo, můžete si pořídit verzi, kde postačí jedna násada
s několika nástavci – dvěma typy hrábí a kypřičem.

 

Tipy pro začátečníky

Pokud vám ani toto nepomohlo zorientovat se ve vašem novém hobby, zde je několik tipů, které vám zaručeně pomohou:

1. Vždy mějte na paměti zalévání. Pokud si nejste jisti, zda je substrát vlhký, klidně do něj ponořte prst
a nespoléhejte se jen na povrchovou vlhkost.

2. Stejně tak pečujte o půdu. Vytrhávejte plevel, a pokud se na povrchu vytvoří plíseň, překypřete substrát rýčem nebo prstem.

3. Správně zhodnoťte své možnosti. Méně je někdy více. Proto nejprve začněte s menší plochou nebo menším počtem rostlin a květináčů a postupně přidávejte další, až si budete jisti, že se o všechny rostliny dokážete náležitě postarat.

4. Pěstujte pouze rostliny, které vás opravdu baví nebo z nichž máte užitek. Nenuťte se pěstovat plodiny
a květiny, které pěstují například vaši přátelé. Nebudete z nich mít takovou radost.

5. Začněte nejprve s méně náročnými rostlinami, aby vás na začátku neodradil případný neúspěch. Jakmile vychytáte první chybičky, stane se pro vás pěstování láskou.

6. Pokud si nejste jisti, zda zvládnete předpěstování sazenic, nebojte se je koupit. Dobrý prodejce vám také rád poradí, jak o ně pečovat nebo čemu se vyvarovat.

7. Pokud nejste milovníky květin ani zeleniny, začněte například s bylinkami. Můžete je použít při vaření, do čajů či koktejlů nebo k přípravě domácích pomazánek. Ideální je máta, pažitka nebo levandule. Některé z nich dokážou i přezimovat, případně je můžete usušit a uskladnit.

8. Rychle rostoucí plodiny nesázejte najednou, ale postupně. Například ředkvičky se jednou vytáhnou ze země
a už nebudou plodit, proto je sázejte s odstupem asi 3 týdnů až jednoho měsíce. A nikdy se nestane, že byste zůstali bez úrody.


 

 

Článek byl sponzorován společností MTD