Plánujete letní dovolené? Přibalte si spolehlivou ochranu před slunečními paprsky!
Abyste si z dovolené nepřivezli jen spálenou a podrážděnou pokožku, přibalte si do kufru, batohu a plážové tašky dostatečnou ochranu před UV zářením. Prozradíme vám, jak se vyznat v UV faktorech a v čem spořívá tajemství fyzikální ochranných filtrů přírodní kosmetiky Nobilis Tilia z Českého Švýcarska.
Slunce na naši pokožku působí prakticky celý rok, na dovolených se mu však vystavujeme daleko častěji. Jezdíme na nejrůznější destinace po celém světě, které mají různou tloušťku ozonové ochrany. Proč je to důležité? Ozonová vrstva funguje jako takový neviditelný štít před ultrafialovým neboli UV zářením. Jde elektromagnetické vlnění s tak vysokou energií, že je schopné štěpit molekuly DNA a právě to může vést
k rozvoji nepřirozeného buněčného bujení a vzniku melanomu. Ozonová vrstva nás však chrání jen před agresivním UVC záření, další dva druhy UVA a UVB záření na Zemi dopadají a jsou pro člověka nebezpečná. UVA záření působí celý rok, nezastaví ho ani mraky, sklo, ani naše kůže, pod kterou hluboko proniká
a způsobuje její stárnutí. UVB záření sice mraky či sklo zastaví, ale jakmile nás zasáhne, hřeje a způsobuje spáleniny. Oba druhy UV záření naši pokožku poškozují, zrychlují její stárnutí, snižují imunitu a zvyšují riziko rakoviny kůže.
Jak se vyznat v UV faktorech
Abyste se co nejlépe chránili před jeho účinky, je u opalovacích přípravků potřeba sledovat hodnotu UV faktoru. Čím je vyšší, tím více UV záření také absorbuje. Ochranný faktor (OF) zjednodušeně vyjadřuje násobek doby pro relativně bezpečný pobyt na slunci, aniž by došlo k zánětu kůže se zarudnutím. Přípravek s SPF 10 by měl tedy zajistit bezpečnou dobu pobytu na slunci zhruba na 100 minut.
Volba správného SPF záleží na fototypu pleti, nadmořské výšce, vzdálenosti od rovníku i ročním období. Pro fototyp II a III, který je běžný v naší zeměpisné šířce, je doporučováno použití SPF 10 nebo 20, při pobytu u moře pak alespoň SPF 25. Rozdíl mezi vyššími faktory je však minimální, výrobek deklarující ochranný faktor 30 absorbuje 97 % UVB záření, faktor 50 absorbuje zhruba o 1 % záření více. SPF 50 může být vhodné pro fototyp I, při kožních problémech či solární alergii. 100% ochranný film však neexistuje.
Velmi často se objevují dotazy a informace o ochranně pokožky jen za pomoci čistých rostlinných olejů, například nimbový či tamanu olej. U obou zmíněných olejů se uvádí OF 1,5-2. Rostlinné oleje se však ze své podstaty snadno vstřebávají do pokožky, což je pro UV faktor nežádoucí, a proto ani nemohou mít větší ochranný faktor. Přesto v opalovacích prostředcích mají svůj význam, slouží jako dodatečná hydratace pokožky, nikoli jako její ochrana před sluncem.
Fyzikální versus chemické složení
V rozmanité nabídce opalovacích produktů si dnes můžete vybrat, zda ochranu poskytne UV filtr chemický, který se používá v běžných opalovacích prostředcích, anebo můžete zvolit přípravky s přírodním, fyzikálním UV filtrem. Chemické UV filtry jsou odolnější, vstřebávají se do pokožky a UV záření pohlcují, mají však toxický potenciál, často vyvolávají alergické reakce či ekzémy. Jejich nevýhodou také je, že nabývají účinnosti až několik desítek minut po nanesení. Fyzikální UV filtry představují pigmenty oxidu titaničitého a zinečnatého ve formě jemných zrnek o různé velikosti, které se nevstřebávají do kůže, zůstávají na jejím povrchu a UV záření odrážejí jako zrcadlo, jejich nanočástice tak nepronikají pod povrch kůže. Navíc jsou účinné ihned po nanesení.
Opalovací řada Nobilis Tilia pro celou rodinu
V nabídce české značky přírodní kosmetiky najdete tři opalovací mléka, do kterých jejich vývojáři otiskli vše, co by zdravé a bezpečné opalovací přípravky měly poskytnout. Mléka disponují faktory SPF 15 a SPF 30. Zaručují voděodolnost a bezpečnou ochranu před UVA a UVB zářením díky použití fyzikálního UV filtru oxidu titaničitého. Pečlivě vybrané složení šetrné k přírodě, je doplněné vitaminem E, D-panthenolem a bio jojobovým olejem, a dodává mléku lehkou, nebělící konzistenci, hydrataci a jemnou bylinkovou vůni. Mléka jsou natolik šetrná, že je můžete nanést i na citlivou pokožku nejmenších dětí, pro které mají Dětské opalovací mléko Josefínka s UV faktorem 30. Obsahuje éterický olej z levandule, který jemnou dětskou pokožku zklidňuje.
Přidejte se k dalším spokojeným zákazníkům!
Ladislava B. o Opalovacím mléku SPF 15, ověřená recenze: „Krém jsme měli na dovolené v Egyptě. Je naprosto skvělí. Konečně jsem našla kosmetiku kterou budeme používat. Na to že je to patnáctka chrání dostatečně. Děkuji za vaše produkty.“
Lucie M. o Dětském mléku Josefínka SPF 30, ověřená recenzce: „Mlíčko se dobře roztírá, je jemně cítit na pokožce, ale žádný upatlaný pocit, ani na rukách, jako tomu bývá u běžných opalovacích prostředků. Bála jsem se, že bude hodně bílé na pokožce, ale po rozetření bělost mizí, takže doporučuji i na obličej (a to nejen dětský :o) Příjemná levandulová vůně, nic vtíravého.“
Pravidla zdravého opalování
- Vyberte si vhodný opalovací prostředek pro svůj fototyp.
- Připravte se ještě před opalovací sezó Zvyšte příjem karotenu, ať už v podobě zeleniny, která ho obsahuje, nebo v doplňcích stravy, jako je třeba rakytníkový olej. Karoten podporuje vznik kožního barviva melaninu, který stojí za „zdravou“ barvou opálení, a jehož mají jižní národy přirozeně mnohem více než my.
- Slunce dávkujte postupně. Vyhněte se přímému slunci v době nejvyššího záření mezi 11. a 15. hodinou.
- Zajistěte si komplexní ochranu těla, protože záření nezasahuje pouze pokožku těla, ale také oči, vlasy, jemnou pokožku rtů. Do tašek na dovolenou si přibalte pokrývku hlavy, sluneční brýle a lehké a vzdušné oblečení.
- Opalovacím prostředkem se mažte dostatečně a včas, u klasických krémů alespoň 20 až 30 minut předem, aby se dobře vstřebaly, přírodní ochranné přípravky mají tu výhodu, že působí okamžitě.
- Navzdory voděodolnosti, je při koupání a sportu třeba ochranu nanášet opakovaně.
- Myslete i na dostatečnou hydrataci. Kromě zvýšeného příjmu tekutin pečujte také o svou pokožku po opalování.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)