Děti na kole a na horách? Rozhodně ANO!

Děti na kole a na horách? Rozhodně ANO!


Dětská cyklistika zažívá boom: rozšiřují se možnosti, zlepšuje se výbava i celková osvěta. Patří malé dítě na kolo nebo je to spíš rozmar rodičů, kteří jsou vášniví cyklisté? A od kolika let je vhodné začít?

Děti rozhodně na kolo patří, je to zdravý sport i rozptýlení. „Kolo musí děti bavit, je třeba vhodně vybrat terén
i samotný stroj. Asi nikdo nevytáhne pětiletého prcka na šestihodinový výlet v kuse. Je potřeba myslet na zastávky a nějaké rozptýlení po cestě. Pokud to dítě nebaví, zasekne se a výlet může být zkažený“,
říká Roman Blažek (Beany, výrobce dětských kol). Naštěstí v současné době vzniká kolem cyklistických tras spousta možností, jak si cestu zpříjemnit a dítě překvapovat rozmanitými aktivitami. Kromě občerstvení zaujmou děti různá hřiště nebo poznávací úkoly na informačních cedulích, úplně nejoblíbenější jsou různá stanoviště s možností hry s vodou. Zejména horská střediska se zaměřují na vytváření velmi interaktivních center, kde např. protéká voda různými koryty přes mlýny nebo je k dispozici i malá vodní plocha s dřevěným vorem. Jedná se o skvělé propojení míst, která v zimě slouží zimním sportům a v létě mají ideální podmínky pro zastávky turistů či cyklistů se svými dětmi.

Aby děti cyklistika bavila, je důležité nepodcenit výběr kola a je důležité si uvědomit, že DĚTSKÁ KOLA NEJSOU ZMENŠENINY TĚCH VELKÝCH! Do přibližně dvou a půl let je ideální odrážedlo, kde se naučí držet rovnováhu
a ovládat řídítka, zhruba od tří let tedy mohou „přesedlat“ na kolo. „Obecně bychom doporučovali uzpůsobit společný čas tak, aby dítě mohlo být samo co nejvíce aktivní. Tzn. terén a délku tras uzpůsobovat dětem a nevozit je celý den jako zavazadlo ve vozíku či sedačce,“ vysvětluje Tereza Nováková, specialistka na fyzioterapii
v pediatrii a sportu z
Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Bude samozřejmě záležet na programu každé jednotlivé rodiny, jak intenzivně budou s dětmi trávit společný čas na kole, jak náročný terén budou volit a jaké cíle si stanoví. Důležité je, aby v době, kdy se dítě učí plně ovládat kolo, byl volen bezpečný prostor. Kupodivu přeplněná cyklistická stezka v nížině může být nebezpečnější než dobře zvolená a málo frekventovaná trasa ve zvlněném terénu nebo v údolích hor.

 

Několik mýtů o dětské cyklistice

NA GEOMETRII RÁMU NEZÁLEŽÍ – pro pohodlí, zdraví dítěte i bezpečné ovládání kola je zásadní stavba rámu. „Rám nesmí být zbytečně dlouhý, posazení vůči řídítkům musí být v rovnováze.  Dítě by nemělo být příliš vzpřímené anebo naopak v nepohodlném nezdravém předklonu. Kolo se pak dítěti hůře ovládá a ohrožená je tím pádem i jeho bezpečnost,“ říká Roman Blažek, Beany.

VÝBĚREM NESPRÁVNÉ VELIKOSTI NEUBLÍŽÍM, JE TO JEDNO – první dojem dítěte z kola a jízdy na něm je naprosto klíčový. Špatný výběr velikosti rámu dítěti často znechutí celou cyklistiku, protože se mu kolo prostě špatně ovládá. Spíš než dítě kolo, pak řídí kolo samo svého jezdce. Nemluvě o tom, že nepadnoucí rám a s ním související špatný posed na kole můžou mít neblahý vliv na pohybový aparát dětí. „Při neideálním posedu na kole bude dítě dříve unavené, pocítí diskomfort nebo dokonce bolest, což může mít negativní vliv nejen na pohybový aparát, ale i na stabilitu na kole, jistotu a dobrý pocit z jízdy,“ říká Tereza Nováková, specialistka na fyzioterapii v pediatrii a sportu z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

NA DESIGNU NEZÁLEŽÍ – design je tak trochu zapeklitá věc, musí vyhovovat jak rodičům, tak samotným dětem.  Jízda na kole bude děti bavit víc, když budou mít kolo, které se jim líbí. Nás dospělé by přece taky nebavilo jezdit v autě, které se nám nelíbí :-)

 

Užitečné informace pro cyklisty na českých horách v létě (střediska, lanovky, trasy atd.)

 

 

Další info také v článku DokonaláŽena.cz » Cestování : Na kole za krásou českých hor (dokonalazena.cz).