Karlovarští skláři vyrábí sošku pro filmový festival už 23 let

Karlovarští skláři vyrábí sošku pro filmový festival už 23 let

Jak cena vznikala a proč musela být modelka přivázána za nohy?


Karlovarská sklárna Moser je oficiálním dodavatelem prestižních filmových cen již od roku 2000, kdy také vznikla její současná podoba – Křišťálový glóbus v objetí ženy. Jejím autorem je slovenský umělec Tono Stano. Sošky 57. ročníku KVIFF již nyní čekají na své držitele. Kromě světových osobností, budou sošky směřovat také k oceněným tvůrcům soutěžních filmů. Filmový festival startuje tento pátek, 30. června.

Filmová cena, jeden z hlavních symbolů karlovarského festivalu, váží 5 kg a je vysoká 42 cm. Původní verze měla tvar karlovarské oplatky a předávala se v krabici od filmu. Oceňovaným ale často vypadávala z rukou,
a proto bylo rozhodnuto o její nové podobě. „Tehdy jsem byl součástí festivalové umělecké skupiny. A byl jsem vyzván, abych připravil nový návrh,“ vzpomíná Tono Stano a pokračuje: „Nejdříve jsem si udělal nákresy, následně jsem zorganizoval focení a podle snímků pak tvořili 3D model. Jiří Bartoška, prezident festivalu, byl
s nápadem spokojen a dostali jsme zelenou.“

Od návrhu byla ale ještě daleká cesta k realizaci. Modelem pro sošku éterické múzy stála 2. vicemiss ČR z roku 2001 Ema Černáková. „Chtěl jsem vytvořit adekvátní figuru ženského těla. Emu jsem se proto rozhodl pověsit vzhůru nohama na provaze. Otočením těla se totiž mění fyzické proporce a toho jsem chtěl docílit,“ přiblížil umělec svůj tehdejší záměr. Modelka Černáková neprotestovala. „Během focení jsem měla opravdu svázané nohy, byla jsem pověšená hlavou dolů, válela se po gymnastickém míči a někdo mě vytahoval do výšky,“ vzpomíná se smíchem Černáková, která dnes žije v USA s manželem a třemi dětmi. „Nahotu jsem neřešila, nevadila mi, vnímám ji jako velmi přirozenou. Honorář za spolupráci si již nepamatuji, ale o ten tehdy vlastně ani nešlo. Spíš šlo o hezký pocit, že jsem byla a stále jsem součástí něčeho tak výjimečného. Vždyť tuto cenu dostávají největší filmové osobnosti z celého světa,“ doplnila Ema Černáková. Z významných světových hereckých tváří si Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii odnesli již například, Robert Redford, Michael Douglas, Robert de Niro, Susan Sarandon, či Helen Mirren, John Travolta, Mel Gibson nebo režiséři jako Miloš Forman, Oliver Stone a řada dalších.

Ve sklárně Moser probíhá výroba a napasování křišťálových koulí. „Koule pro festivalovou cenu musí mít přesný rozměr 11,5 cm, aby dokonale pasovala do náruče sošky. Na huti trvá výroba jednoho glóbusu asi 20 minut. Pak se dostává do rukou brusiče, který jej dopracuje do dokonalého tvaru a pomocí speciální hmoty ukotví k sošce,“ doplnila Martina Jirásková, marketingová ředitelka Moseru.