Znáte rizika, která hrozí vašim dětem na internetu? Víte, jak je chránit?

Znáte rizika, která hrozí vašim dětem na internetu? Víte, jak je chránit?


Online svět je místo, které nám dovoluje žít trochu odlišné životy, než je tomu v realitě. Stejně jako ten reálný svět má i ten online svá rizika, na která je potřeba připravit nejen sebe, ale především své děti. Jaké nástroje k tomu použít, na co si dát pozor a jak rizika vysvětlovat dětem?

Čísla z posledních let jsou alarmující

Mnoho rodičů stále žije v přesvědčení, že se jejich děti pohybují na internetu v prostředí, které oni sami znají
a nevystavují se tak žádnému nebezpečí. Případně předpokládají, že pokud by se něco závažného dělo, svěřily by se jim.

Opak je však často pravdou. Počty dětí, které byly vystaveny kyberšikaně, kyberstalkingu nebo vyzkoušely sexting s osobou, kterou osobně neznají nebo v ní vkládaly příliš velkou důvěru, tak stále rostou.

Nástrahám online světa bezpečnosti na internetu se věnuje magazín Dvojklik. Popisuje nejen rizika, která číhají v online světě na naše děti, ale i na dospělé.

Buďte mentorem, ale nechte se i poučit

Pokud se budete snažit dítě jen poučovat o rizikách, která internet přináší a snažit se získat přílišnou kontrolu, dítě k vám nebude mít důvěru. Projeví se to tak, že ve chvílích, kdy bude skutečně potřebovat pomoc dospělého, si pro ni včas nepřijde. Prokažte dítěti důvěru a nechte si od něj občas něco vysvětlit, v některých oblastech online světa bude mít určitě širší znalosti než vy a navíc tak zjistíte, kde se na internetu pohybuje.

Jak na to? Místo toho, abyste se zeptali, jak bylo ve škole, se můžete zeptat, zda dneska nenarazili na nějaké super video, které by vám zlepšilo den. To občas přeci jen potřebuje každý z nás. Z pohledu dítěte tak na chvíli opouštíte svou autoritativní rodičovskou roli a vnímají vás jako parťáka při objevování pokladů internetu.

Nečekejte s poučením o rizicích a intimitě příliš dlouho

Ačkoli se může mnohým zdát, že promluvit si s dětmi o sextingu a dalších závažných rizicích internetu je v osmi letech brzy, věřte, že může být i pozdě. Záleží především na tom, kdy začnou používat internet, ať už na počítači nebo v chytrém mobilu. Navíc skutečnost, že dítě tato rizika nezná, z něj může udělat snadnější cíl.

Jaké nástroje můžete pro bezpečí svého dítěte použít?

V současné době se naštěstí nabízí řada nástrojů, která pomůže zprostředkovat rodičovskou kontrolu nad tím, co jejich dítě dělá na internetu. Nejpopulárnější je rozhodně rodičovská kontrola telefonu, se kterou mohou rodiče omezit přístup k určitému obsahu, k sociálním sítím, ale získají i přehled s kým si dítě píše a v krajním případě i co. Zároveň pak může pomoci eliminovat i vznik závislosti na internetu, díky omezení doby, které může dítě na internetu strávit.

V případě, že se rozhodnete některý z nástrojů pro rodičovskou kontrolu využít, měli byste o tom svému dítěti říci, především pokud je již v teenagerovském věku. V opačném případě by mohlo dojít k nevratnému poškození důvěry, ale k tomu, že by dítě tyto nástroje v budoucnu obcházelo, třeba založením dalšího účtu na sociálních sítích.

Kromě omezení aktivit na mobilu můžete využít tyto funkce i na počítači, a to jak v případě operačního systému Windows, tak i u Mac OS. I zde pak platí, že byste nástroje měli užívat jako prevenci před riziky, a ne ke špehování, abyste nad dítětem měli příliš velkou kontrolu. I těmto nástrojům se podrobněji věnuje magazín Dvojklik v jednom ze svých článků.

Jaké rady můžete dítěti, především pak dospívajícímu v této oblasti dát?

Jelikož jsou děti po celém světě vynalézavé a novinky se šíří rychle, časem mohou najít způsob, jak se vašim snahám o ochranu vyhnout, a to především v období dospívání. V tomto věku totiž začíná docházet k výměně intimních fotografií, a to nejen na základě groomingu, tedy nátlaku, ale někdy i dobrovolně.

Zkuste dítěti vysvětlit, kam se může tato fotka dostat a jak mu jeden špatný vtip spolužáka nebo spolužačky může ublížit. Případně starším dětem poraďte, aby se nefotili s obličejem či jiným poznávacím znamením, třeba s výrazným znamínkem nebo s pozadím jejich pokoje. Na to bychom ostatně měli pamatovat i my dospělí.

Právě tyto fotky jsou často spouštěčem kyberšikany, v horším případě i sextorze, což je vydírání, kdy oběti agresor vyhrožuje zveřejněním intimních fotografií.

Další praktické rady, které vám při komunikaci o online rizicích s vašimi dětmi pomohou, najdete v rubrice Safer Kids Online magazínu Dvojklik.