Ochrana životního prostředí jako nedílná součást každodenního života

Ochrana životního prostředí jako nedílná součást každodenního života


Ozonová vrstva je štítem, jež nás chrání před škodlivým ultrafialovým zářením. Ale látky vypouštěné do ovzduší, zvláště pak sloučeniny obsahující chlor a brom, tuto ochrannou vrstvu narušují. V důsledku oslabení ozonové vrstvy v minulosti výrazně přibylo i onemocnění rakovinou kůže. Jakým způsobem může každý z nás alespoň trochu přispět k ochraně životního prostředí, a tedy i postupné obnově ozonové vrstvy? Máme pro vás několik tipů.

Vytápění a svět alternativních zdrojů

Nezanedbatelný vliv na životní prostředí má vytápění domácností. Zvláště využití fosilních paliv přispívá ke globálnímu oteplování a bylo tedy nezbytné hledat nové cesty. V současné době již trh nabízí celou řadu ekologičtějších možností včetně těch, jež využívají obnovitelné zdroje. Správně zvolený kotel a dobře servisovaný tak šetří nejen okolní prostředí, ale také vaši peněženku. Ačkoliv každý zdroj vytápění má svá pro
a proti, ta na tuhá paliva, zvláště pak uhlí právě z důvodů ekologický nahradily kotle plynové, případně elektrokotle. Jisté možnosti skýtají také kotle na biomasu.

Dalším aspektem, který je nutné brát v potaz, je ovšem dostupnost konkrétního paliva a ekonomická stránka věci. Ke slovu se tak začaly hlásit alternativní zdroje tepla, konkrétně tepelná čerpadla. Ta patří momentálně k nejúčinnějším, nejekologičtějším a také velmi spolehlivým zdrojům vytápění a ohřevu teplé vody. Zvolit je možné z několika druhů. „Jednotné řešení u tepelných čerpadel neexistuje, vždy je nutné vycházet z konkrétní situace domu i lokálních podmínek jako například geologického podloží. Hned zpočátku je tedy dobré kontaktovat odborníka, který vám s výběrem poradí,“ uvádí Ing. Luboš Kafka, produktový ředitel společnosti Ptáček – velkoobchod, a.s., jedničky na trhu v dodávkách vytápění.

Jako součást vzduchotechniky výborně slouží rekuperace. Velmi jednoduše řečeno jde o účinné větrání se zpětným ziskem tepla. Venkovní vzduch prochází přes rekuperační výměník a je ohříván teplým odpadním vzduchem, který přichází do výměníku zvnitřku. Stále více lidí s oblibou využívá obnovitelné zdroje, konkrétně solární energii, kterou fototermické panely přeměňují na teplo.

 

Třídění a recyklace

Každá domácnost vyprodukuje velké množství odpadu, s jehož správnou likvidací si však ne vždy ví rady. Přitom každý, kdo se zapojí do třídění odpadu, recyklace a dobře nakládá i s nebezpečným odpadem jako například bateriemi, pomáhá nezanedbatelným způsobem chránit životní prostředí. Třídění, recyklace a energetické využití obalových odpadů totiž prokazatelně snižuje uhlíkovou stopu. Minimalizace použití plastů
a jednorázových obalů, oprava věcí namísto jejich okamžitého nahrazování jinými či opětovné využití již zdánlivě nepoužitelného, to vše může udělat každý z nás a přispět tak k tomu, aby naše planeta byla zase o kousek lepším místem k životu.

Voda je poklad

Skutečně je to tak, bez vody by nebylo života, proto je na místě s ní šetřit v maximální možné míře. Již při běžné každodenní hygieně lze za rok ušetřit nemálo litrů, stačí namísto koupele zvolit sprchu nebo vypínat vodu ve chvíli, kdy si čistíme zuby. Osazení kohoutků perlátory pomůže snížit spotřebu vody a rozhodně také překontrolujte, že vám kohoutky ani toaleta neprotékají. Jestliže umýváte nádobí ve dřezu, nečiňte tak pod tekoucí vodou. Máte-li možnost, pak rozhodně doporučujeme zadržovat dešťovou vodu, za kterou vám rostliny v zahradě i pokojové květiny poděkují. Zároveň lze srážkovou vodu využít i v domácnosti například na splachování. „K těmto účelům slouží zemní nádrže, které se připojí na oddělený rozvod užitkové vody v domě. Napojit ji lze také na systém automatického zavlažování. V této souvislosti je dobré upozornit na dotační program Nová zelená úsporám a jeho podprogram Dešťovka, který vlastníkům nemovitostí značně pomůže snížit náklady na pořízení nádrže, filtrace, čerpadla a dalších potřebných komponentů,“ doporučuje Zdeněk Šnábl, ředitel inženýrských sítí společnosti Ptáček.

Auto není vždy zapotřebí

Dnešní domácnosti nezřídka disponují dvěma automobily, zkusme si však říci, zda je opravdu nezbytně nutné obě stále používat. Nejde do práce jet pouze jedním nebo auto zcela vynechat a využít veřejnou dopravu? Oblíbené jsou také spolujízdy nebo sdílená auta. Po městě se mnohem lépe dostanete pěšky či na kole, navíc pohyb prospěje vašemu zdraví. Auta patří k velkým znečišťovatelům ovzduší, avšak vynechat je ze svých životů úplně nemůžeme. Nicméně, zamysleme se vždy, když budeme chtít vyjet, jestli nelze zvolit jinou variantu.