Senioři se často nakazí chřipkou od dětí

Senioři se často nakazí chřipkou od dětí

Ty se nyní mohou nechat očkovat bez jehly!


Děti šíří virus až osm dní před příznaky

Minulý rok byla chřipková sezóna u nás i v celé Evropě opět na vzestupu a přede dveřmi je už sezóna nová. Lékaři tak důrazně doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat včasné očkování. Dětské kolektivy jsou již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Podle pediatričky MUDr. Hany Cabrnochové jsou přitom dětští pacienti mnohem nakažlivější, než dospělí. Mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus dokážou šířit až osm dní před nástupem příznaků. Proto je očkování proti chřipce u dětí tak důležité.

Následky školní, pracovní i zdravotní

Následky v podobě zameškaných hodin a pracovních absencí přitom nejsou jediný problém. Velmi nebezpečné jsou i další možné zdravotní komplikace či ve vzácných případech úmrtí. Nejčastější následnou komplikací
u dětí je akutní zánět středního ucha, který představuje až 80 % všech předepisovaných antibiotik u dětí. Velmi ohrožení jsou v rodinách však také senioři a chronicky nemocní pacienti.

Moderní vakcína „bez žihadla“

Moderní vakcína, která nyní přichází do ordinací dětských lékařů a je na předpis, je prvním očkováním proti chřipce, které nevyžaduje injekční aplikaci. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek.