Osvědčené tipy, jak po porodu zhubnout. Držte se jich a půjde to

Osvědčené tipy, jak po porodu zhubnout. Držte se jich a půjde to

Maminky, které jsou čerstvě po porodu, často řeší, jak se rychle dostat na svou původní váhu. Některým to jde samo a z porodnice odcházejí s relativně plochým bříškem. Většině to ale nějakou dobu trvá. Co dodržovat, abyste se ve svém těle zase cítila jako dříve? 


Tělo ženy se během těhotenství radikálně mění a s ním i jeho hmotnost, která jde směrem nahoru. Přestože jste před těhotenstvím byla naprosto fit, aktivně sportovala i zdravě jedla, je dost možné, že si z porodnice stejně odnesete nějaká ta kila navíc a ještě pár týdnů či měsíců poté budete dávat přednost těhotenskému oblečení. Na co se připravit a co se snažit dodržovat, abyste se zase cítila dobře?

 

Dodržujte 3 základní pravidla a brzy budete zpět v kondici

Kila navíc jsou naprosto normální. Tělu se povedlo odnosit miminko a následně potřebuje dostatečný energetický příjem, abyste mohla kojit. Může se stát, že vaše miminko nespí, často vás budí a vy jste věčně nevyspalá a unavená. V takovém případě nemá smysl trápit se v posilovně a bičovat se za to, že ještě nejste zpět v kondici. Buďte k sobě laskavá, dejte si na čas a začněte pozvolna. Držte se 3 základních pravidel
a postupně se dostanete zase do formy.

 

Dopřávejte si pravidelné procházky s kočárkem a strečink

Základem pro to, aby šla kila dolů a fyzička se rychle vrátila, je pravidelný pohyb. Ne ale dril v posilovně. Svatým grálem je v tomto případě obyčejná chůze. Naplánujte si procházky s kočárkem. Miminko se venku v klidu vyspí a vy můžete každý den svižnou chůzí nasbírat několik kilometrů. Doma si pak miminko vezměte na cvičební podložku a v začátcích se opatrně protahujte, případně zajděte za fyzioterapeutem, který vám ukáže velmi praktické a efektivní cviky na stažení diastázy po porodu.

 

Připravujte si barevný talíř. Neměla by chybět zelenina, ovoce nebo luštěniny

Druhým pilířem vašeho zdraví a dobré kondice je strava. Na talíři by se vám denně měla objevit zelenina, kousek ovoce a alespoň 2× do týdne luštěniny a 1× týdně maso. Snažte se vyhnout tučným potravinám. Omezte sladkosti včetně limonád a džusů. Jezte tak, abyste byla sytá. Zdá se to jako jednoduchý úkol, řada maminek ale při kolotoči s miminkem zapomíná jíst nebo energetický příjem nárazově dohání nezdravými potravinami. Pak se dostanou do začarovaného kruhu. Různé doplňky stravy, jako jsou například tablety na hubnutí, které mohou regulovat chuť k jídlu, nechte až na dobu, kdy nebudete kojit.

 

Hlídejte si spánek a odpočinek

Poslední a zároveň nejtěžší věcí, kterou byste si měla pohlídat, je pravidelný spánek a odpočinek. Čím méně budete spát, tím víc se vám v těle bude tvořit stresový hormon kortizol a tím větší budete mít tendence dohánět energii nezdravými potravinami. Pokud je to jen trochu možné, rozdělte si s partnerem noční vstávání tak, abyste alespoň jednou za noc zvládla projít všemi fázemi spánku včetně hlubokého. Právě tehdy totiž dochází k regeneraci těla. Máte-li doma velkého nespavce, nezoufejte. Je to fáze, která jednou skončí, a věřte, že bude vaše dítě spát celou noc a vy také. Nebuďte na sebe přísná, pečovat o miminko je náročné a vaším úkolem je být co nejvíc v pohodě, nikoliv mít na břiše vypracovaný pekáč buchet.

 

 

 

Zdroj foto: olenachukhil / Adobestock.com