Magická noc čarodějnic, jak to doopravdy bylo a jak je to dnes

Magická noc čarodějnic, jak to doopravdy bylo a jak je to dnes

Blíží se období, které mnozí z nás očekávají s netrpělivostí a vzrušením – začíná sezóna opékání buřtíků nad ohněm! Pro mnoho lidí je to nejen zábava, ale také příležitost strávit čas venku
s rodinou a přáteli, obklopeni kouzelnou až magickou atmosférou plamenů a hvězd.


A není lepšího dne na začátek této sezóny než 30. dubna, kdy slavíme Čarodějnice, noc která symbolizuje přechod mezi zimou a jarem.

Nad oslavou Čarodějnic se v poslední době zmítá mnoho otazníků, ale nebojte, tento lidový svátek vychází
z nejdůležitějšího keltského svátku Beltine, který se slavil mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a byl radostnou oslavou jara a hojnosti. Lidé zapalovali vatri ceremonie začala 30. dubna. Během oslav se tančilo
a veselilo. Oheň měl všechno po zimě očistit. Domovy se zdobily květinami, někde se vztyčovala i májka, ozdobený kmen břízy, pořádali se sportovní klání a tato noc byla také nocí milenců. Odtud také pochází tradice polibku na prvního máje pod kvetoucími stromy, jako jsou třešně, břízy nebo jiné,.

Název Valpuržina noc, používaný starými Germány, vychází z postavy svaté Valpurgy, která byla známá jako léčitelka a ochránkyně před čarodějnicemi a jejich kouzly. Lidé ve středověku věřili, že právě tuto noc mají zlé síly větší moc, než kdy jindy, a že právě tuto noc se slétávají čarodějnice a pořádají nečisté rituály. Báli se, že jejich kouzla budou mít vliv i na dobytek a úrodu, a proto se před nimi chránili tím, že zapalovali ohně a pálili smolná košťata, popel, který potom zbyl měl mít magickou moc na úrodu. Lidé skákali přes oheň, protože věřili, že jim to přinese zdraví a plodnost.

Během středověku se snažili překrýt pohanský svátek boje dobra se zlem křesťanskými symboly. Až církev využila tento původně veselý svátek ke svému vlastnímu prospěchu a trestala každého, kdo šel proti ní.

Zpátky k večerům plným radostí s těmi nejbližšími

Doba se změnila a dnes se na noc čarodějnic ve středoevropských zemích lidé těší a oslavují jí tradičními rituály a vrací se zpátky k vítání jara. Jednou z nejoblíbenějších aktivit této noci je opékání buřtů nad ohněm. Oheň symbolizuje očistu a obnovu a vytváří ideální prostředí pro sdílení příběhů, zpěvu a smíchu.

Pokud připravujete letos plány na 30. dubna, nezapomeňte zahrnout opékání buřtíků nad ohněm. Zaměřte se na chutné a kvalitní dobroty nejen pro vás ale i vaše děti, zvolte tentokrát kuřecí variantu od Drůbežářského závodu Klatovy. Kuřecí maso je často preferovanější volbou samotných dětí, navíc je méně tučné, oproti hovězímu nebo vepřovému masu, ze kterého jsou obvykle klasické buřty, a obsahuje více bílkovin.

Stejně tak jako jste na nejmenší mysleli při výběru dobrot na opékání, tak je do příprav i zapojte, uvidíte, že si to maximálně užijete všichni.

TIP! Kuřecí špekáčky od Drůbežářského závodu Klatovy mají svou unikátní, jemnou a přesto bohatou chuť, která osloví nejen dětské chuťové buňky, ale i ty dospělé. Při opékání nad ohněm získávají lahodnou karamelizovanou krustu. Zahajte sezónu se zdravější a lahodnější obdobou klasických špekáčků.

 

 

O společnosti Drůbežářský závod Klatovy a.s. Drůbežářský závod Klatovy a.s. je druhým největším zpracovatelem kuřecího masa a výrobce uzenin z kuřecího masa v České republice. V roce 2016 oslavila firma jubilejních 50 let. Nejmodernější světové technologie používané při výrobě a produkty, které získaly řadu ocenění, jej řadí ke špičce českého masného a uzenářského průmyslu a jsou důkazem, že kvalita českých potravin směle konkuruje potravinářským závodům v zemích EU.

 

Zdroj a  více informací naleznete na www.dzklatovy.cz.
Foto: pixabay.com a dzklatovy