Jak funguje systém dotací a podpory na pořízení fotovoltaiky?

Jak funguje systém dotací a podpory na pořízení fotovoltaiky?

Získejte částečnou energetickou soběstačnost pomocí fotovoltaických panelů. Využívejte sluneční svit jako energii budoucnosti a ušetřete náklady na elektřinu. 


Požádejte o dotaci na pořízení fotovoltaiky, třeba i v kombinaci s bateriovým úložištěm, nebo dokonce tepelným čerpadlem. Jak na to? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled.

Možná jste taky z těch, kteří nesnášejí papíry a vyřizování na úřadech. Termíny, kolonky, razítka. Pořízení fotovoltaiky kvůli tomu odkládáte, protože si nejste jisti, co všechno takový proces obnáší. Anebo vůbec netušíte, jaké řešení fotovoltaické elektrárny je pro vás to pravé. Kolik panelů budete potřebovat a zda je kombinovat s baterií nebo rovnou s tepelným čerpadlem. Nedokážete si představit, kolik to celé bude stát,
a dotace jsou pro vás další záhadou.

 

Jak funguje systém dotací na fotovoltaiku?

V současnosti můžete využít program Nová zelená úsporám, spravovaný Státním fondem životního prostředí ČR. Jeho cílem je snížit energetickou náročnost obytných budov. Nezáleží na tom, zda plánujete umístit fotovoltaiku na novostavbu, nebo rekonstruujete starší nemovitost. Dotace cílí na všechny objekty pro trvalé bydlení, jejichž vlastníci mohou žádat o finanční podporu. Výjimku však tvoří situace, kdy je FVE uvedena v tzv. Průkazu energetické náročnosti budovy. V takovém případě není možné čerpat dotaci.

Vyplatí se fotovoltaika? Obecně uváděná návratnost investice do fotovoltaických panelů se pohybuje okolo 10 let. Dotace tuto návratnost urychluje na cca 7 let. Fotovoltaika se tedy, i díky dotaci, skutečně vyplatí. Finanční podpora prostřednictvím Nové zelené úsporám umožňuje instalaci fotovoltaické elektrárny širší veřejnosti. To vede k efektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů a také ke snižování emisí CO2. Zlepšete i vy nejen své vyúčtování za energie, ale i životní prostředí pomocí fotovoltaiky na vlastní střeše.

 

Co vše musíte splňovat?

Podmínky pro získání dotace na fotovoltaiku zahrnují několik bodů:

  • Musíte být vlastníkem nemovitosti, na kterou plánujete umístit fotovoltaiku.
  • Daná nemovitost by měla sloužit jako objekt k trvalému bydlení.
  • Na danou nemovitost nesmí být v době podání žádosti vypsána jiná aktivní žádost o finanční podporu z programu Nová zelená úsporám.

Výhodou je, že žádost o dotaci lze podat před realizací instalace fotovoltaické elektrárny, v jejím průběhu, i po ní.

 

Nemusíte na to být sami

Využijte možnost pořídit si fotovoltaické panely, ať už samotné, v kombinaci s baterií, nebo tepelným čerpadlem, na klíč. Pomocnou ruku při vyřizování žádosti vám podává Skupina ČEZ. Pracovníci vás provedou celým dotačním procesem a poradí s výběrem zařízení. Vyřídí za vás podání žádosti o dotaci, kompletní dokumentaci, včetně samotné instalace fotovoltaiky. Nemusíte nic zařizovat, vyplňovat ani nikam telefonovat. Pouze obdržíte schválenou dotaci na svůj bankovní účet.

Výše podpory se odvíjí od velikosti a typu fotovoltaického systému. Pohybuje se v rozsahu od 51 000 Kč do 160 000 Kč. Ve vybraných regionech se tato částka navyšuje na 176 000 Kč. Pořízení fotovoltaického systému na klíč vám uleví od starostí. Pro více informací o možnostech získání dotace na fotovoltaiku navštivte webové stránky Skupiny ČEZ.

 

 

Zdroje:

https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/

https://novazelenausporam.cz/dokument/3194              

https://www.cez.cz/cs/technologie/fotovoltaika/dotace-a-financovani

https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/fotovoltaika-na-strechu-180076

 

Zdroj foto: Halfpoint / Adobestock.com