Složitosti ženského organismu: Které vitamíny jsou pro něj klíčové a kde je získat?

Složitosti ženského organismu: Které vitamíny jsou pro něj klíčové a kde je získat?

Tělo každého z nás potřebuje ke svému správnému fungování vyvážený poměr vitamínů
a minerálů, přičemž mužský a ženský organismus vyžaduje každý něco trochu jiného.


Ženské tělo se během života potýká s hormonálními výkyvy například během těhotenství či menopauzy,
a i v jiných obdobích může být oslabeno, proto je třeba poskytnout mu například správně zvoleným jídelníčkem nezbytnou výživu.

Vitamíny a minerální látky představují jakési pohonné látky, které zajišťují optimální fungování imunitního systému, metabolismu, reprodukčního systému či hormonů. Úměrně tomu, jak se zvyšuje počet svíček na narozeninovém dortu, narůstá také potřeba více se zabývat doplňováním těchto látek. Základním předpokladem je vyvážená strava bohatá na potraviny, které ve větší míře obsahují vitamíny pro ženy klíčové. Jedná se zejména o železo, vápník a vitamíny K, D a B, ovšem opomínat by neměly ani mnohé další.

Málokdo ovšem zvládá doplňovat vitamíny pouze ze stravy, proto je vhodné zařadit do denní rutiny kvalitní doplňky stravy. Chystat si však neustále správný mix vitamínů, kdy si možná ani nejste zjisti, zda je v něm opravdu vše potřebné, spoustu lidí odradí a nejdéle po pár týdnech začnou zapomínat na pravidelné užívání. Oriflame proto přichází s Wellness balíčkem pro ženy Wellosophy, uvnitř kterého se nacházejí praktické sáčky obsahující komplet vitamínů a minerálů na každý den. Stačí roztrhnout a užít obsah sáčku. A které vitamíny patří jsou pro správné fungování ženského těla důležité?

Vitamín D

Ženy v porovnání s muži více inklinují ke snižování hustoty kostí, k němuž postupně dochází od 30. roku života a nejvíce pak v období menopauzy. Vitamín D je pomocníkem nejen k zajištění silných kostí tím, že napomáhá správné absorpci vápníku, ale důležitou roli sehrává rovněž ve správném fungování imunitního systému, psychiky a rovněž je nepostradatelný pro srdce a oběhový systém. Příjemným způsobem, jak zvýšit produkci vitamínu D, je vystavení se slunečním paprskům. Ve stravě jej nejvíce doplníme konzumací mléčných výrobků, vaječných žloutků, tučných ryb, batátů či ovesných vloček.

Vitamín A

Dobrý zrak, zdravá a pružná pokožka a správná funkce imunitního systému vyžadují dostatek vitamínu A. Dále přispívá ke zdraví zubů a měkkých tkání. Chcete-li je pravidelně doplňovat, obohaťte svou stravu o mrkev, játra
a žlutozelenou zeleninu a ovoce, tedy například o meruňky, špenát, brokolici nebo mango.

Vitamín E

Pokud rádi uzobáváte nejrůznější oříšky, zvláště pak mandle či lískové, hrozny, borůvky nebo slunečnicová semínka, děláte dobře. Právě tyto potraviny jsou totiž bohaté na vitamín K, který působí v těle silně protizánětlivě, chrání buňky před volnými radikály, předchází kornatění tepen a pomáhá posílit paměť.

Vitamíny skupiny B

Tato skupina vitamínů ovlivňuje mnohé, od kvality spánku přes produkci některých transmiterů nervové soustavy až po správný vývoj plodu v těhotenství (v tomto případě je zejména zapotřebí vitamínu B9 neboli kyseliny listové). Důležitý je také vitamín B7, v kosmetice uváděn jako biotin, který je často nazýván vitamínem krásy a prospívá zejména růstu kvalitních vlasů a nehtů. Vitamíny B se nalézají ve vejcích, oříšcích, klíčcích, mase, rybách, játrech nebo luštěninách.

Vitamín C

Důležitost tohoto vitamínu spočívá u žen zejména v podpoře regenerace tkání a zdraví imunitního systému. Rovněž je nepostradatelný pro tvorbu kolagenu, a tedy pevnou a pružnou pokožku. „Céčko“ podporuje tvorbu hormonů, detoxikaci či hojení ran a značně zlepšuje vstřebávání železa. Přirozeně se vyskytuje v citrusových plodech, brokolici, jahodách, kysaném zelí či rakytníku.

Železo

Ze všech látek potřebných pro správné fungování ženského těla jmenujme ještě železo. Ženy jsou totiž zvláště v důsledku krvácení během menstruace náchylné k jeho nedostatku a jelikož si ho tělo nedokáže produkovat samo, musíme mu jej dodávat. Železo má schopnost vázat na sebe kyslík a prostřednictvím červených krvinek jím zásobovat celý organismus. Dbejte proto o jeho doplňování konzumací červeného masa, vnitřností a vajec v kombinaci s citrusy, angreštem či rybízem, neboť vitamín C v nich obsažený podporuje vstřebávání železa.

Mezi další látky, které by ženy neměly opomíjet, patří jód nebo zinek. Důležité je uvědomit si, že vitamíny jsou rozpustné buď ve vodě nebo v tucích (A, D, E a K).

NÁŠ TIP:

Wellness balíček pro ženy Wellosophy od Oriflame


Vyvážená strava je základem, ale v dnešní době, kdy čelíme nejrůznějším vlivům prostředí, je zapotřebí vitamíny a minerály doplňovat také prostřednictvím doplňků stravy. Praktický balíček sestavený na míru potřebám žen, zahrnuje vše, co pro podporu celkového zdraví, fyzické a duševní pohody potřebují. Každý z 21 sáčků, které s sebou pohodlně vezmete kamkoliv, obsahuje multivitaminovou tabletu s 22 esenciálními vitamíny a minerály, 2 kapsle omega-3 s mastnými kyselinami DHA a EPA a kapsli antioxidantů s přírodním astaxanthinem. Chytrý balíček z rodiny Wellosophy byl sestaven ve Švédsku nutričními specialisty tak, aby pokryl široké spektrum makroživin a neobsahoval žádné škodliviny. Konzervanty, přidaný cukr, umělá barviva či příchutě nebo GMO v něm tedy rozhodně nenajdete. Jeden sáček denně vám zajistí veškeré potřebné látky pro správné fungování organismu. Užívá se s vodou nebo džusem a jídlem. Nepoužívejte k zapíjení čaj ani kávu.

Co je astaxanthin?
Jde o 100% přírodní výtažek z řas je právem nazýván „králem antioxidantů“. Dle studií je až 6000x účinnější než vitamin C. Buňky těla dokáže chránit nejen zvenku, ale i zevnitř. Jakožto karotenoid dokáže rovněž podpořit hezkou barvu opálení a chránit proti škodlivému UVA.

Wellness balíček pro ženy Wellosophy zakoupíte přímo na www.oriflame.cz za 1 000 Kč. TIP pro nové zákazníky: 15 % uvítací sleva, denní dávka pro zdraví, krásu a vitalitu tak vyjde na 47 Kč na den, ve věrnostním programu 2+1 je to dokonce na 27 Kč na den.