Zdravě roste nebo nezdravě přibývá?

Zdravě roste nebo nezdravě přibývá?

Tak to bychom si měly včas uvědomit. Obézních dětí totiž stále přibývá a pokud jste obézní
i vy z 90 procent  se bude s obezitou potýkat i vaše dítě.  Záleží na tom, kdy se stalo obézním. Jako malé se nám zdají roztomilé, ale s přibývajícím věkem mají spíš problémy.


Obezita je nemoc a způsobuje velké zdravotní komplikace. Pokud tedy nakupujete v akcích velké balení sladkostí, měly byste se zamyslet zda to dítě opravdu potřebuje.

Dieta nestačí

Změna jídelníčku je sice na místě, ale samotná dieta nestačí. Je třeba změnit styl života a to pomalu
a nenásilně. Je třeba začít jíst pravidelně a zařadit do života dítěte pohybovou aktivitu. Tato změna se týká hlavně vás, ale zapojit se musí celá rodina .Škoditelé zde mohou být třeba prarodiče,  kteří podstrkují dětem sladkosti, proto i oni se musí zapojit. Samozřejmě manžel musí jít příkladem a matku podpořit. Pokud nechcete, aby se vaše dítě stalo terčem posměchu spolužáků, začněte co nejdříve.

 

JAK NA TO?

Změny jídelníčku se nebojte. Pokud si nebudete vědět rady, může vám jej pomoci sestavit nutriční poradce, kterého vám doporučí dětský lékař. Základem je vydatná snídaně. Pokud dítě nemá ráno chuť na jídlo, dejte mu šálek čaje a větší svačinu do školy. Jíst by se mělo 5 - 6 krát denně a nutné je dodržovat pitný režim. Vynechte sladké limonády, nabízejte čaje, mimerální vody. Maso stačí dítěti 3-4 krát týdně, vejce 2 ks týdně. Dbejte na dostatek mléčných výrobků. Naopak omezte uzeniny, sladké a slané pokrmy a tučná a pikantní jídla. Zařazujte dostatek ovoce a zeleniny. Omezte sádlo a máslo, olej můžete použít olivový nebo slunečnicový. Pamatujte, že strava musí být pestrá a energeticky vyvážená.

 

Pohyb nesmí chybět

Tělocvik ve škole dítěti nestačí. Pokud pak odpoledne vysedává u počítače s miskou lupínků, tuk se pak rychle ukládá. V dnešní době se sice bojíme nechávat děti venku samotné ,ale co společná vycházka a při ní třeba hra na babu nebo společná projížďka na kole? Dobré jsou i kroužky ve škole s pohybovou aktivitou ( tance, pohybovky, fotbal ,tenis ). Spotrovní aktivita stačí 2-3x týdně v délce 45 minut. Nenuťte dítě cvičit hned celou hodinu, ať mu pohyb neznechutíte ,musí si nejprve zvyknout a získat tělesnou zdatnost.

Buďte vzorem pro vaše děti

Jezte stejná jídla jako vaše děti. Dávejte si zdravé zákusky( ovoce, zeleninu ).  Nenuťte díte jíst víc než samo chce, samo ví kolik potřebuje. Viz článek dítě sní tolik co potřebuje. Neohrnujte nos nad talířem zeleniny, jinak to bude dělat i vaše dítě. Děti velmi rádi a dobře napodobují. Neschraňujte si sladkosti z Velikonoc či Mikuláše. Kam nemusíte autem choďte pěšky.

 

 

 

 

 

Text: Jana Hlaváčková
Foto: pixabay.com