Starost nebo radost? Proměňte svou zahradu pomocí chytrých pomocníků
Představte si zahradu, která se o sebe postará sama – trávník je perfektně zarovnaný, rostliny dostávají přesně tolik vody, kolik potřebují a půda je vždy vlhká tak akorát.
Taková zahrada už není díky robotickým sekačkám, automatickým zavlažovacím systémům a půdním senzorům jen snem, ale realitou. Pojďme se podívat na to, jak mohou chytří pomocníci ušetřit zahrádkářům čas a proměnit jejich starost v radost.
Jak na zavlažování
Způsobů, které můžete využít k zavlažování vašeho trávníku je hned několik. Při větších rozlohách se vyplatí pořídit automatické zavlažovače neboli sprinklery. Existují v mnoha variantách – od přenosných až po pevně instalované v zemi, které se po spuštění vysunou a poté zas vrátí pod zem. Ty chytřejší obsahují snímače půdní vlhkosti nebo dokonce systémy, které monitorují údaje o počasí v reálném čase. Navíc jsou ovladatelné přes aplikaci, takže přijdou vhod třeba v době dovolené. Takové zavlažovače je ideální instalovat v průběhu realizace zahrady, nejpozději před založením trávníku.
Záhonkům s rostlinami pak prospějí průsakové hadice, díky kterým má voda možnost stéct až ke kořenům. Jelikož je položená na zemi, voda se nedostává na listy a nevznikají tak plísně. Když hadici schováte pod půdu, zabráníte i odpařování.
Když se rostlinám nedaří a vy nevíte proč
Správná vlhkost a pH půdy je důležitým faktorem pro úspěšné pěstování rostlin na vaší zahradě. Zařízení, které vám pomůže určit, zda je potřeba půdu zavlažit nebo s vodou naopak ubrat, je půdní tester. Měřič má obvykle dva kovové kolíky, které se zasunou do země a podle odporu mezi nimi vypočítá hodnotu vlhkosti.
Pokud zpozorujete, že se rostlinám v zahradě nedaří i přes optimální zavlažování, je na čase otestovat pH půdy. Některé totiž preferují kyselé prostředí, zatímco jiným se bude více dařit v půdě zásadité. Ke znalosti pH půdy můžete využít testovací proužky, které jsou snadno dostupné v zahrádkářských prodejnách. Hrst půdy smícháte s destilovanou vodou, směs necháte chvíli usadit a poté do ní na 30 sekund ponoříte proužek, který se zabarví. Podle barvy poté jednoduše určíte pH.
Málo místa? Nevadí
Milujete se starat o rostlinky, ale místa, kam je zasadit ubývá? Využijte metodu vertikálního zahradničení, která je založena na pěstování rostlin směrem nahoru, místo tradičního horizontálního uspořádání na zemi. Nehodí se navíc jen do zahrad, ale i na balkony nebo do interiéru. Využít můžete nejrůznější vertikální plochy a konstrukce, ale i stěnu domu, na kterou připevníte mřížku. Na tu pak můžete zavěsit květníky, nebo využít recyklovaný materiál, jako třeba okapy nebo dřevěné palety, které naplníte půdou. Na takové zavěšené zahrádce můžete pěstovat nejen okrasné rostliny, ale i bylinky, ovoce a zeleninu.
Ve stínu sítí
Zejména v letních horkých dnech je třeba rostliny nejen hojně zalévat, ale i chránit před sluncem. Aby se nespálily jejich listy, květy nebo plody, instalujte nad ně stínící sítě. Ty zajistí, že plodiny nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření, ale zároveň propustí dostatek světla na to, aby se jim dařilo. Dejte pozor i na odrazy paprsků z dlaždic, chodníků a jiných tvrdých povrchů. Mohly by rostlinám uškodit.
Tip pro vás! Trávník jako ze žurnálu
Toužíte po krásném trávníku, ale nemáte času nazbyt? Revoluční řešení v péči o zahradu představují robotické sekačky. Převezmou všechnu těžkou práci za vás. „Například Cub Cadet XR5 je vybavena 360stupňovým senzorem, díky kterému se vyhne všem překážkám a bez problému projede i méně přístupnými terény. Jelikož jsou poháněny lithium-iontovou baterií, mají nulovou uhlíkovou stopu a ušetří tak nejen váš čas, ale i životní prostředí. Se záběrem 42 cm navíc pracují velmi rychle a vykouzlí tak perfektní trávník mrknutím oka. Modely sekačky XR5 jsou skvělými pomocníky v péči o zahradu s rozlohou nad 2000 m2,“ upřesňuje Marek David, specialista na zahradní techniku Cub Cadet.
Vzhůru na zahradu!
Ať už máte velkou zahradu nebo malý balkon, s trochou představivosti si můžete vytvořit vlastní oázu klidu, která vám bude dělat radost při každém pohledu. Své chytré pomocníky nezapomeňte pravidelně kontrolovat a udržovat, aby fungovaly tak jak mají. Pohodlně se usaďte do svých zahradních křesel a sledujte, jak odvedou všechnu těžkou práci za vás. Vzhůru na zahradu!
Re: Starost nebo radost? Proměňte svou zahradu pomocí chytrých pomocníků
Denča (host) / před 4 měsíci 12.07.2024 08:24
No, musím říct, že článek o proměně zahrady pomocí chytrých pomocníků mě opravdu nadchnul. Jako majitelka velké zahrady vím, že její údržba je někdy opravdu náročná a vyčerpávající. Mám, ale tuhle práci ráda, a tak jsem si objednala na stránkách https://www.atypy.cz/bioklimaticke-pergoly/ pergolu v sekci bioklimatické pergoly, pod kterou si po práci pokaždé perfektně odpočinu.