Rozpalte grily, sezóna letních grilovaček začíná

Rozpalte grily, sezóna letních grilovaček začíná

Léto je v plném proudu a s ním přichází i čas venkovních grilovaček. Grilování nabízí příležitost pro setkání s přáteli a rodinou, a zároveň možnost obklopit se dobrým jídlem a pitím.


Ať už se jedná o domácí grilovačky na zahradě nebo táboráky v přírodě, grilování má své jedinečné kouzlo. Možnosti toho, co si připravit, jsou široké a tak si přijde na chuť opravdu každý. Kromě tradičních steaků, burgerů a uzenin si můžete pochutnat také na sýrech, zelenině nebo ovoci.

Kde se vzaly první grilovačky

Grilování provází lidstvo téměř od počátku civilizace. Od chvíle, kdy naši předci objevili oheň, experimentovali
s různými způsoby přípravy masa na otevřeném plameni. Dnešní podoba grilování je ale z pohledu historie spíše novinkou. Pojem „barbecue“ zná téměř každý, ale o jeho původu už mnoho lidí neví. Název pochází z 16. století, kdy původní obyvatelé ostrova Haiti používali na úpravu masa na ohni speciální nástroj „barbacoa“, který připomínal mříž. Tento nápad později převzali španělští dobyvatelé a nakonec se rozšířil do zbytku světa. Po druhé světové válce se s grilováním roztrhl pytel a začaly se objevovat první profesionální grily. Ty se dodnes neustále zdokonalují, ale základ zůstává stejný. Od jejich vzniku se zmodernizoval nejen vzhled, ale zlepšili jsme se i my, co se týče přípravy jídla na ohni.

Jak se stát mistrem grilu

Máloco dokáže zvýraznit chuť a vůni jídla jako jeho příprava grilováním. A jelikož od rozmachu domácích grilovaček už uběhl nějaký ten pátek, stihli jsme svůj um pořádně zdokonalit. Podívejte se na naše tipy, jak zazářit na každé grilovací party.

Temperace

Před samotným grilováním by se mělo maso nechat odležet při pokojové teplotě, aby se rovnoměrně propeklo
a nevysušovalo. Doba temperace závisí na typu a velikosti masa. Nižší steaky vyndejte z lednice alespoň půl hodiny předem, větší steaky jako porterhouse potřebují 2 až 3 hodiny.

Marináda

Marinování masa je samostatná kapitola, která by vydala na celý článek. Základní marináda by měla obsahovat olej, koření nebo bylinky a kyselou složku, jako je ocet nebo víno. Je ideální pro méně výrazná masa jako kuřecí maso, žebra, hovězí pupek nebo plátky krkovice. Naopak vepřová panenka, svíčková a vyzrálé steaky jsou chuťově bohaté samy o sobě a marináda by jim mohla spíš uškodit. Ideální je maso naložit den dopředu, aby vstřebalo všechny složky z marinády.

Pozor na suché kořenící směsi, tzv. ruby, které se vtírají do masa. Ke grilování se nehodí, protože se koření přepaluje a hořkne. Více se hodí na pomalé pečení při nízkých teplotách.

Správné nástroje

Vyvarujte se vidličkám a raději obracejte maso na grilu pomocí kleští nebo pinzety. Vyhnete se tak tomu, že maso ztratí šťávu a tuk. Správný „grilař“ by měl mít po ruce také rukavice, lopatku na popel, pohrabák na rozhrábnutí uhlí, štětec na potírání masa a odkládací rošt. 

Opatrně s olejem

S olejem to není třeba přehánět. Většina druhů masa obsahuje dostatek vlastního tuku a olej navíc by se mohl vznítit a způsobit tak hořkou, spálenou chuť. Někteří potírají olejem rošty grilu, ale i to může vést k jeho přepalování, pokud nezvolíte olej s vysokým kouřovým bodem. Zkuste rošty místo toho pomazat kusem špeku nebo bramborem. Omezíte tak připalování a přichytávání masa.

Když nás tlačí čas

Když není čas na domácí přípravu masa, není ostuda sáhnout po kupovaných výrobcích. Dnes jsou obchody plné masových produktů naložených do omáček a připravených rovnou na gril! Některé produkty, jako například klobásy, sýry nebo ovoce a zelenina také nemusíte nijak předem chystat. Kromě toho že ušetří čas, chutnají skvěle a díky nenáročné přípravě budete mít více času na své hosty. Grilování totiž není jen o jídle, ale také
o setkávání a společně strávených chvílích.

Extra tip

Klobása Hermelín od Uzenin Příbram

Pochoutka, která se na grilu dlouho neohřeje, to je Klobása Hermelín od značky Maso PŘÍBRAM. Šťavnatá klobása s autentickou chutí krémového sýru je vyrobena z 85 % vepřového masa a 10 % sýru Sedlčanský hermelín. Během výroby je kladený důraz na tradiční postupy a neustálou kontrolu, dokáže tak uspokojit i ty nejnáročnější strávníky. Staňte se hvězdou grilovaček a dopřejte rodině či přátelům nevšední gurmánský zážitek!

Klobása Hermelín je k dostání v prodejnách Kaufland ve 350 g balení.

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Maso PŘÍBRAM