Přichází nezvykle horké léto. Jak si udržet chladný domov?

Přichází nezvykle horké léto. Jak si udržet chladný domov?

Letní měsíce mohou přinášet radost z teplého počasí, letos ale také výzvy spojené s vysokými teplotami a zhoršenou kvalitou vzduchu. Jak efektivně ochladit a pečovat o domácí klima? 


Přinášíme praktické tipy a doporučení, které pomohou udržet váš domov svěží i během těch nejteplejších dní.

 

Pomůžou i maličkosti

Kromě využití moderních technologií můžete svou domácnost udržet chladnou i díky jednoduchým tipům, které skoro nic nestojí. Základem pro efektivní ochlazení vašeho domova je klíčové řízení teploty a oběhu vzduchu. Během nejteplejších hodin dne udržujte okna zavřená a prostory zatemněné, čímž minimalizujete pronikání slunečního tepla. Pokud vás horka budí i v noci, zkuste používat ložní prádlo z prodyšných látek, jako je bavlna nebo len. To stejné platí i pro závěsy. Prodyšné materiály umožňují lepší cirkulaci vzduchu a snižují tepelný nátlak v místnosti. Zdaleka největší vychytávkou pro ochlazení domácího klima je ale správné větrání. Efektivní vytvoření průvanu zlepšuje cirkulaci vzduchu a přináší pocit svěžesti do interiéru. Nejlepší čas pro větrání je v noci po západu slunce a brzo ráno. Domov vám mohou osvěžit i rostliny, které nejenže mohou přirozeně snižovat okolní teplotu, ale také zlepšují kvalitu vzduchu. Sáhnout můžete i po ventilátorech, které vám doma ihned po zapnutí rozproudí vzduch a zchladí tak trochu váš pokoj.

Zdaleka nejjednodušším pravidlem je ovšem vyhýbat se přes den podkrovním pokojům – ty jsou totiž ze všech nejteplejší. Pokud můžete, přečkejte dny spíš v nižších patrech nebo na zahradě u bazénu a do podkrovních pokojů se vraťte až po setmění, kdy se postupně ochladí. Pokud tuto možnost nemáte anebo si chcete péči
o domácí klima ulehčit, můžete sáhnout po moderních technologiích, bez kterých se dnes již řada domácností neobejde.

Ochlazení stisknutím tlačítka

Existuje mnoho přístrojů a zařízení, které představují snadné a účinné řešení pro rychlé snížení teploty
a zlepšení vzduchu. Asi nejznámějším řešením jsou klimatizace, které dokáží během pár minut snížit teplotu na požadovanou úroveň. Pomoci mohou i ochlazovače vzduchu, které nabízejí alternativu klimatizací s výhodou snazšího využití a instalace – ochlazovač vzduchu totiž stačí jednoduše vybalit, postavit do pokoje a zapnout. Na rozdíl od klimatizací není potřeba odvádět teplo z ochlazovačů vzduchu ven, nevýhodou ale je, že chladí jen tam, kde dofouknou a hodí se spíš pro ochlazení menších pokojů.

I když se to na první pohled nemusí zdát, nabízí částečné řešení i čističky vzduchu. Reálně sice domov neochladí, ale zatočí s těžkým vzduchem. Čističky s ionizátorem urychlují proces shlukování a usazování prachových částic, které zároveň odpuzují. Obohacují vzduch o záporné ionty, díky čemuž je čistší a daleko dýchatelnější nejen pro astmatiky, ale všechny, které v létě doma trápí nesnesitelná dusna.

Klimatizace a zdraví

I přes své nezpochybnitelné výhody mají klimatizace i řadu nevýhod. Nárazové snížení teploty může být pro vaše tělo šok a můžete se nachladit. Zapnutá klimatizace navíc vysušuje vzduch, což může způsobit řadu dalších potíží. Tyto nevýhody klimatizací lze ale jednoduše vyřešit využitím zvlhčovačů vzduchu, které působí proti vysušujícím účinkům klimatizace. Navracejí do vašeho domova během léta vlhkost, což pomáhá zabránit vysušování a praskání pokožky, které může způsobovat klimatizací vysušený vzduch.

„O zboží jako jsou bazény a klimatizace je většinou zájem s příchodem vysokých letních teplot a hezkého počasí. Kvůli nezvykle vysokým teplotám ale začala letos poptávka po tomto sortimentu výrazně dříve. Už v březnu byl oproti minulému roku zájem o tyto produkty vyšší až o 400 %, kdy poptávka postupně narůstala až o měsíc později,“ vysvětluje Michal Buzek, šéf analytiků společnosti Heureka. Zdá se, že nás letos čeká výjimečně horké léto, udržení správného domácího klima proto není jen o pohodlí, ale i o zdraví a pohodě vaší rodiny. Až vás budou příště trápit nesnesitelná horka, vyzkoušejte jeden z našich tipů a vzpomeňte si, že díky nákupnímu rádci heureka.cz můžete během pár minut najít ideální způsob, jak ochladit svůj domov, a ještě si přečíst ověřené recenze ostatních uživatelů, kteří již mají s produkty vlastní zkušenost.

 

 

 

zdroj/foto: heureka.cz