Sezónní adrenalinové sporty. Jak může úraz prodražit dovolenou
Léto je obdobím, kdy se mnoho lidí odváží vyzkoušet adrenalinové sporty a zažít nezapomenutelná dobrodružství. Je důležité mít na paměti, že každá aktivita s sebou nese i svá rizika. Jaké zážitky se řadí mezi adrenalinové a kdy je nejlepší čas na zřízení pojištění?
Podle průzkumu agentury CzechTourism z počátku tohoto léta plánuje dovolenou v tuzemsku 61 % Čechů, tu zahraniční 60 %. „Jak mezi Čechy, tak i zahraničními návštěvníky, je řada vyznavačů aktivního způsobu dovolené
s lehčími sportovními aktivitami. V kurzu je pěší turistika, ale také cyklistika nebo třeba vodní sporty,“ informuje ředitel České centrály cestovního ruchu František Reismüller. I fyzicky náročnější aktivity mají v průzkumu své místo. „Mezi plány na léto figurují i pobyty s cvičebním programem, vysokohorská turistika, trailové sjezdy, horolezectví, via ferrata, námořní jachting a další adrenalinové sporty,“ doplňuje Petr Janeček z CzechTourism. Na čistě aktivní dovolenou se chystá 5 % Čechů. Pro běžné pohybové aktivity v zahraničí stačí běžné cestovní pojištění.
Když úraz změní plány: Jak se vyhnout vysokým nákladům
Léčebné výlohy a asistenční služby v zahraničí poskytne každé základní cestovní pojištění. To je možné připojistit na rizikové či zimní sporty. Pokud tedy plánujete akčnější typ dovolené v cizině, pojišťovny doporučují nebrat na lehkou váhu vyšší nebezpečí úrazů. Hospitalizace po úrazu, které předcházel převoz sanitním vozem, natož vyproštění z terénu helikoptérou, může dovolenou bez dostatečného pojištění významně prodražit. „Bez nutnosti operace se jedná o nižší desítky tisíc korun, s operací do 90 tisíc korun a v případě komplikovanějšího zákroku může jít o statisíce korun,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA. Plánujete-li výlet nebo túru v zahraničí, mějte na cestu vždy plně nabitý mobil a v něm uložená čísla na asistenční službu k cestovnímu pojištění a číslo na místní záchranáře. Tak máte šanci požádat v nouzi o pomoc včas a předat i přesnou polohu, kde se právě nacházíte. Náklady na zásah Horské služby v zahraničí včetně Slovenska vyjdou bez cestovního pojištění minimálně na nízké desítky tisíc korun.
Adrenalinové sporty zažívají boom
Rostoucí obliba adrenalinových sportů mezi Čechy se odráží ve vyšším zájmu o speciální úrazové pojištění, a to doma i v cizině. „Klient má u nás možnost vybrat si z tabulky v on-line kalkulačce krátkodobého úrazového pojištění také plánovaný druh sportu, který je v normálním úrazovém pojištění zpravidla ve výlukách. Pokud si rizikové sporty zaškrtne (včetně například bungee jumpingu, paraglidingu, parašutismu, jízdy na vodním skútru, lyžování, horolezectví do 5.000 m n.m., via ferrata, speleologie nebo náročné kategorie raftingu), sjednává tím pojištění i pro tento konkrétní výkon a na konkrétní období,“ dodává Svobodová z UNIQA pojišťovny. Ať už tedy cestujete kamkoliv, řiďte se výhradně pokyny kvalifikovaných organizátorů a při jakékoliv aktivitě dbejte na bezpečnostní standardy.
Re: Sezónní adrenalinové sporty. Jak může úraz prodražit dovolenou
Melanie Suchá (host) / před měsícem 10.08.2024 14:55
Rozhodně nepodceňovat, jedna věc je vyrazit si na dovču bez cestovka a spoléhat se na evropské pojištění, které vám v případě nouze proplatí neodkladný zákrok. Ale co se týče rizikových sportu, na nich se můžete zadlužit na celý život. Takové vyproštění z blbé ferraty v Rakousku a doprava domů muže stát až několik miliónů korun, a zplácet to po zbytek života, to bych si rovnou hodila mašli... Před výjezdem doporučuju mrknout na srovnávače, jako je Srovnátor nebo jiné a utratit tu tisícovku, a mít jistotu.