Klimatická změna dopadá tíživěji na ženy a dívky

Klimatická změna dopadá tíživěji na ženy a dívky

Více dětských sňatků, méně času strávených ve škole i nucené vysídlování žen s malými dětmi. To jsou jen některé příklady toho, jak změny klimatu prohlubují nerovné postavení žen. 


Upozorňuje na to organizace CARE na základě dat a zkušeností, která posbírala na svých mezinárodních projektech.

Změna klimatu není jen ekologickou katastrofou, ale prohlubuje i společenské problémy. Nová kampaň Klimatická změna diskriminuje se soustřeďuje na genderové aspekty a ukazuje na zhoršování nerovností mezi pohlavími.

„V organizaci CARE se věnujeme humanitárním a rozvojovým aktivitám po celém světě. A naši kolegové vidí přímo na místech, kde působí, jak extrémní počasí zhoršuje kulturně danou diskriminaci žen a dívek. Příběhy a data, která jsme poslední tři roky sbírali, dojem z praxe jen potvrdily,“ vysvětluje Katarína Král z CARE Česká republika.

Například v Somálsku musí kvůli suchu chodit dívky až 7 hodin denně pro vodu, místo aby seděly ve školních lavicích. V Bangladéši způsobily vlny horka růst počtu nucených sňatků o 50 %, týkají se přitom dívek ve věku pouhých 11-14 let. 

 

Ženy jako součást řešení

Dříve mělo období setí svá data a měsíce. Nyní prší, i když pršet nemá,“ říká sedmapadesátiletá Virginie, domorodá farmářka a eko feministka, která vede svou komunitu k adaptaci na důsledky změny klimatu
v Ekvádoru. „V našem společenství jsou to ženy, kdo podniká kroky,“ dodává. 

A není to jediný příklad. Jak ve své kampani upozorňuje organizace CARE, právě ženy mohou být často hybateli změn, které pomohou společnosti se změnám klimatu přizpůsobit. Například právě v oblasti, kde žije Virginie založila CARE vůbec první agroekologickou školu pro ženy.

U nás těmto ženám říkáme klimatické hrdinky. Od Keni, přes Vietnam až po Latinskou Ameriku vzaly osud svých komunit do vlastních rukou a hledají nové postupy v zemědělství i dalších oblastech života. Je to Generace GenADAPT – nezbývá jim než se na nové klimatické podmínky adaptovat,“ doplňuje Katarína Král z CARE Česká republika.

Kampaň upozorňuje, že pokud si uvědomíme, že ženy nejsou pouze oběti, ale také součástí řešení, můžeme na změny klimatu i prohlubování genderových nerovností efektivněji reagovat. Veřejnost by se proto měla nejen zasazovat o rovné zastoupení žen a mužů v klimatických orgánech, ale také podporovat takové strategie či financované sbírky a projekty, které rovnost žen a mužů zohledňují.


Kampaň Klimatická změna diskriminuje je osvětovou aktivitou organizace CARE Česká republika za podpory České rozvojové agentury. Jejím cílem je zvýšit povědomí o této problematice, a tak podpořit její správná řešení. Součástí jsou besedy, výstavy i další aktivity. Více na www.klimatickazmenadiskriminuje.cz.

 

 

 

 

 

CARE patří mezi nejvýznamnější mezinárodní humanitární organizace na světě. Od roku 1945 podporuje lidskou důstojnost a okamžitě reaguje na krize a humanitární katastrofy. Pomáhá lidem ohroženým hladem, chudobou, ozbrojenými konflikty a klimatickými změnami. Realizujeme i dlouhodobé rozvojové programy, jež vedou
k soběstačnosti místních komunit. Zaměřuje se především na ženy a dívky, jejichž rozvoj považuje za cestu k míru, vyššímu vzdělání rodin a celkové prosperitě širších komunit. Fungování CARE bylo v ČR negativně zasaženo totalitním režimem přes to, že v letech 1946-1950 rozdala CARE Československu 170 000 balíků pomoci v hodnotě 32,8 milionu Kč. Česká organizace musela začít znova od nuly v roce 2007. I s malým týmem, dnes přinášíme významnému poslání CARE slušné výsledky.