Aby oblečení dlouho vydrželo: Jak správně pečovat o jemné prádlo

Aby oblečení dlouho vydrželo: Jak správně pečovat o jemné prádlo

Už se vám někdy stalo, že jste si při praní úplně zničili oblíbený kašmírový svetřík nebo hedvábné šaty, protože jste zapomněli, že je nemůžete jen tak hodit k obyčejným bavlněným tričkům?


Díky našemu praktickému manuálu se podobné situaci vyhnete a vaše oblečení bude sloužit opravdu dlouho.

Při přebírání prádla před praním byste se neměli soustředit jen na rozdělení podle barev, ale také podle materiálů. Jinak se pere běžná bavlna, jinak vlna a jinak hedvábí. Péče o tyto materiály však nekončí v pračce.

 

Vlna

Vlněné kousky v první řadě otočte na ruby a perte je v co nejstudenější vodě - dnešní pračky už na to ostatně mají speciální programy, takže jen stačí nezapomínat je využít. Vždy byste měli použít šetrný prací přípravek přímo určený na vlnu, který neobsahuje agresivní chemii ani bělidla. Některé sušičky také nabízejí jemné programy pro sušení svetrů, pokud ji ale nemáte, je nejlepší svetry sušit položené vodorovně. Při klasickém věšení by se mohly vytahat, ztratit tvar a také by se vám do nich šňůra obtiskla. To samé platí při skladování - svetry ideálně nedávejte na ramínko, ale složte je.

 

Len

Len se rád roztahuje, a to i při praní, takže jej perte samostatně a vůbec si nedělejte hlavu s tím, že jste nenaplnili celý buben pračky. Zároveň kvalitní len můžete prát i na 90 stupňů, což je další důvod, proč asi nebudete lněné oblečení při praní kombinovat s jiným. Kromě toho len na sebe chytá vlákna z jiných tkanin, čímž ztrácí barvu i lesk. Variantou je ještě pořídit si lněný pytel, v němž pak můžete jednotlivé kusy strčit do pračky i s jinými. Při praní lnu nepoužívejte aviváž.

 

Hedvábí

Prát ho můžete klasicky v pračce, jen vždycky jedině na program na jemné prádlo nebo na ruční praní a teplotu maximálně 30 stupňů. Abyste nemuseli shánět speciální přípravek na hedvábí, pečlivě vybírejte co nejjemnější prací prostředek. Spolehnout se můžete například na aviváž Coccolino Sensitive & Care Almond & Cashmere Balm, kterou můžete použít skoro na všechny materiály i různé barvy a který o vaše oblečení zároveň pečuje. Hedvábí můžete i žehlit, ovšem jen na nižší teplotu.

 

Krajky a viskóza

Prádlo ze syntetické krajky nebo z tkaniny, která kombinuje syntetiku a přírodní materiály, perte na program pro jemné prádlo. Také viskózu byste měli prát maximálně na 30-40 stupňů. Krajky z přírodních materiálů však snesou i vyšší teploty. V každém případě však náchylné krajkové kousky nejprve vložte do speciálního ochranného pracího sáčku, aby se v pračce mechanicky nepoškodila jejich struktura. Pokud máte aviváž tak jemnou, jako je třeba Coccolino Sensitive & Care Almond & Cashmere Balm, nemusíte se vyhýbat ani jejímu použití. Tato konkrétní navíc díky patentované technologií Pro-Fiber oblečení chrání, respektive textilní vlákna, před poškozením i vyblednutím barev.

 

Plavky

Ať už jste se koupali v bazénu, moři nebo českém jezeře, vždy je dobré po příchodu domů plavky přeprat, abyste je zbavili nečistot, jako je chlor, písek, sůl a podobně. Perte je v čisté vlažné vodě, nebo přidejte mýdlo s neutrálním pH. Nepoužívejte aviváž, která negativně ovlivňuje pružnost vláken. Sušte je ideálně na vzduchu ve vodorovné poloze. Vyhněte se přímému slunci, sušičce i radiátorům, plavky nežehlete.

 

TIP redakce: Coccolino Sensitive & Care Almond & Cashmere Balm 925 ml, doporučená prodejní cena: 179,90 Kč. K dostání na DM.cz.

 

 

 

 

 

 

foto: Unsplash