Jak zastavit virózu už v zárodku? Odborník doporučuje fytoléčbu
V poslední době to zažil nejeden z nás – z ničeho nic se cítíte pod psa, unavení, zimomřiví
a podráždění. Častěji smrkáte, kýcháte a škrábe vás v krku. Zatímco dříve byly tyto příznaky jasným varováním, dnes se objevuje otázka – jde o nachlazení, chřipku, nebo omikron?
Jistotu přinese jedině test. Všechny tyto potíže však mají jedno společné, i v probíhající 4. vlně pandemie koronaviru: ať už vás skolila běžná viróza, pravá chřipka, nebo nákaza omikronem, je nutné jednat okamžitě
a stejně: důslednou izolací, klidem na lůžku, dostatkem tekutin a zmírňováním příznaků. K tomu můžete přidat správné podpůrné prostředky, které vaší imunitě pomohou s infekcí bojovat.
Viry vítězí nad bakteriemi
Až 90 % infekcí horních dýchacích cest způsobují respirační viry. Pouze 10 % představují bakteriální infekce, které vyžadují léčbu antibiotiky. „Antibiotika se však předepisují často zbytečně. Nejsou vždy tou správnou volbou, zvlášť pokud jde o onemocnění způsobené viry, na které antibiotika nepůsobí. Jejich nadměrné používání pak může být i rizikové, neboť nezřídka kdy vede ke vzniku rezistence. Bakterie se zkrátka naučí, jak se s antibiotiky vypořádat, a ty pak fungují hůře nebo vůbec,“ vysvětluje farmaceut a odborník na fytoterapii Mgr. Jindřich Čech z Hradce Králové.
Mgr. Jindřich Čech
Jak zabránit rozvoji onemocnění dýchacích cest?
Klíčem je zachytit virové onemocnění včas, už při prvních příznacích. „Vhodné naopak v případě virových infekcí mohou být některé rostlinné léky, které obsahují extrakty neboli výtažky z léčivých rostlin. Tyto léky mohou působit nejen na bakterie a viry, ale mohou pomoci i posílit imunitní systém. Bylo dokonce zjištěno, že užívání rostlinných léčiv v úvodu onemocnění, pomáhá výrazně snižovat nutnost následného předepisování antibiotik. Pacienti určitě také ocení, že ze studie vyplývá, že také mnohem méně meškali v práci,“ vysvětluje magistr Čech.
Co aktivuje imunitu?
Imunitní reakce začíná útokem virů nebo bakterií, které proniknou do těla například dýchacími cestami. Nejprve se spouští tzv. nespecifická imunita, která reaguje velmi rychle – tělo vetřelce dokáže zbavit během několika minut. Na většinu virů to však nestačí, a tak přichází na řadu specifická imunitní reakce, která trvá několik dní.
V této fázi je důležité zasáhnout co nejdříve a nedat nemoci šanci. Ideální je sáhnout po rostlinných lécích, které jsou dostupné bez předpisu. Výhodou rostlinných léčiv je, že nezatěžují organismus a mají minimum nežádoucích účinků ve srovnání se syntetickými léky.
Přírodní ochrana před viry
Podle magistra Čecha mohou při virových onemocněních pomoci rostlinné léky, které účinně působí v raných fázích nemoci. Díky přírodnímu složení nezatěžují organismus a mají méně vedlejších účinků než běžné syntetické léky. Obsahují specifické výtažky, které chrání dýchací cesty před útoky virů a bakterií, a pomáhají odstranit vzniklý hlen. „Mezi osvědčené patří extrakt z jihoafrického muškátu (Pelargonium sidoides), známý pod názvem Kaloba. Tento rostlinný lék je vhodný při akutních infekcích horních dýchacích cest. V lékárnách je k dostání ve formě kapek, tablet nebo sirupu, který je vhodný i pro děti od 1 roku,“, doporučuje fytoterapeut Jindřich Čech. Lék by se měl podle něj nasadit ihned při prvních příznacích nachlazení, jako je rýma, bolest
a škrábání v krku nebo kašel.
„Využít lze při kašli také břečťan, který pomáhá naředit vazký hlen v našich plicích, a následně nám tak pomoci s jeho odkašláváním. Tuto rostlinu na trhu obsahuje např. sirup Hedelix.
Pomoci může také kombinace tymiánu a prvosenky, kterou zase nadejte v tabletách Bronchipret. Pokud ovšem raději pijete čaje, využít můžete léčivý čaj Pulmoran, který v sobě kombinuje řadu bylin, které nejen účinkují, ale také lahodně chutnají. Při zánětech respiračního traktu a paranazálních dutin pak můžete využít lék Sinupret, který se skládá z extraktů z bezu, sporýše, prvosenky, hořce a šťovíku,“ doplňuje výčet bylinné léčby magistr Čech.
O použití každého přípravku se každopádně vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
zdroj/foto: https://www.alphega.cz/vysledky-hledani?search=kaloba&s=0
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)