Zbavte se plísně na nehtech! Jak vzniká a co pro zdravější nehty můžeme udělat

Zbavte se plísně na nehtech! Jak vzniká a co pro zdravější nehty můžeme udělat

Zasáhne-li vás plíseň na nehtech, jde o opravdu o nepříjemný problém, kterého je docela obtížené se zbavit a léčba se může protáhnout na dlouho. Co můžeme udělat, abychom se této nemoci vyhnuli a jak ji případně poznat?


Plíseň na nehtech, která také bývá označováná jako onychomykóza, je způsobena infekcí houbou. Tato nákaza obyčejně začíná na konci nehtu nebo pod ním a postupně se rozšíří po celém nehtu. Pokud plíseň pronikne do nehtu, je možné že se rozroste a rozšíří v celé nehtové ploténce. Je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, aby se infekce co nejdříve vyléčeila, protože plísně mohou být velmi odolné vůči léčbě.

Co způsobuje plíseň na nehtech?

Existuje několik okolností, díky kterým může plíseň vzniknout na nehtech:

  • Výskyt ve vlhkému prostředí, které bývá skvělým místem pro růst plísní
  • Riziko představuje i kontakt s nakaženou osobou nebo materiálem – plísně se mohou šířit z jedné osoby na druhou nebo z jedné věci na druhou.
  • Pokud máte oslabenou imunitu, můžete být k plísním náchylnější
  • Problémem bývá také poranění nehtu. Když je nehet poškozen, může to plísním umožnit proniknout do nehtové ploténky a způsobit infekci.

Jak můžeme poznat plíseň na nehtech?

Plíseň na nehtech se obyčejně projevuje jako bílá nebo žlutá skvrna na nehtu. Postupně se může skvrna zvětšovat a zhrubnout, nehet se stane křehkým nebo se dokonce začne tříštit.V některých případech se plíseň vyskytuje na kůži kolem nehtů, což může způsobitv nepříjemné zarudnutí i otok.

Na plíseň nás můžou upozornit ale i další příznaky, jako je ze zabarvení nehtů do žluté, hnědé nebo zelené barvy, jsou zvětšené nebo zhrublé, mají nepravidelný tvar nebo se mohou deformovat, kůže kolem nehtů svědí, je zarudlá, nebo se olupuje. Jestliže na nehtech pozorujete zbarvení, zhrubnutí nebo rozpadání, obraťte se na lékařskou pomoc co nejdříve. Čím dříve bude nákaza zjištěna a léčena, tím větší je šance na zdárné vyléčení.

Jak plísním předcházet?

Abychom předešli vzniku plísně na nehtech, musíme dodržovat několik základních opatření:

  • Vždy po koupeli nebo sprchování si pečlivě osušte nohy i mezi prsty, aby nedocházelo k zadržování vlhkosti. Také dbejte na pravidelné umývání a čištění nehtů a nehtového okolí.
  • Nenosíme nevětrané boty a obuv z umělých materiálů, které mají tendcenci udržovat vlhkost. Vybereme si raději prodyšné boty a ponožky, které umožňují nohám dýchat. Jestliže máme problémy s pocením nohou, zkuste použít Astrid Peo Antiperspirační deosprej na nohy, který chrání proti pocení a taky nohy osvěží.
  • Vyhneme se půjčováním nástrojům na manikúru a pedikúru. Používání nástrojů, jako jsou pilníky, nůžtičky nebo kleštičky na nehty můžou být zdrojem infekce a plísní. Po každém použití nezapomeneme nástroje vždy vydezinfikovat.
  • Omezíme chůzi naboso na veřejných místech, jako jsou bazény, sprchy a posilovny, kde se plísně mohou snadno šířit.
  • Jestliže navštívíme salon na manikúru nebo pedikúru, ujistíme se, že použité náčiní jsou sterilizované.
  • Dbáme na zdravý životní styl, včetně pravidelného cvičení a zdravé stravy, čímž si můžeme posílit imunitní systém a snížit riziko infekce plísněmi.

Jak léčit plísně na nehtech?

Pokud se potýkáme s plísní na nehtech, léčba může být poměrně obtížná a trvá obvykle několik týdnů až měsíců. Lékař nám může předepsat antifungální léky v tabletách nebo kapkách, které mají schopnost odstranit infekci zevnitř. Tyto medikamenty musejí být užívány vždy pravidelně po dobu několika týdnů až měsíců ale mohou mít také vedlejší účinky, jako jsou například trávicí potíže. Antifungální laky a krémy lze nanášet přímo na postižené nehty a kůži kolem nehtů, při dlouhém užívání se však vyskytují nežádoucí efekty, jako je podráždění kůže.

Velmi účinnou metodou léčby plísně nehtech může být laserová terapie. Toto ošetření využívá intenzivního laserového světla, které ničí plísně. Zmíněná procedura je však poměrně drahá a vyžaduje opakované návštěvy u lékaře.

Naše tipy na podporu léčby plísně na nethech:

  • Vyzkoušejte ovesnou koupel. Do nádoby s teplou vodou přidáme hrst ovesných vloček, poté do lázně namočíme postižené nehty
  • Koupel můžete připravit také z Topvet 100% rostlinné silice z eukalyptu kulatoplodého
  • Čajovníkový olej můžete nanášet přímo na postižené nehty, má antimykotické vlastnosti