Objevte krásy rakouského vinařství

Itálie, Francie a Španělsko. Tři vínu zaslíbené země, které nejenže patří mezi největší producenty tohoto oblíbeného nápoje, ale zároveň jsou proslulé i jeho kvalitou. My se však podívejme i do jiných částí světa, kde má produkce vína velkou tradici a zdejší výrobky rozhodně stojí za to vyzkoušet. Dnes konkrétně do Rakouska.
Naši sousedé možná nehrají prim co se produkce vína týče a v tomto žebříčku jim za rok 2024 patří dělené 16. místo, prestiž ve vinařském světě si však získali neoddiskutovatelnou kvalitou. Rodí se zde jedny z nejčistších, nejautentičtějších a nejvíce terroirových vín Evropy. Malé rozlohou, velké charakterem – tak by se dalo shrnout povídání o rakouském vinařství.
Jaké jsou v Rakousku hlavní vinařské oblasti?
Tou největší vinařskou oblastí v Rakousku jsou Dolní Rakousy, kde se produkuje více než polovina vína z celé země. Doménou jsou zde především bílá vína. Nachází se zde několik známých podoblastí. Nejproslulejší je Wachau, která leží podél Dunaje. Specialitou jsou zde odrůdy Grüner Veltliner a Riesling. Wachau je zapsaná i na seznamu UNESCO. Stejným odrůdám se daří i v sousedních podoblastech - Kamptal a Kremstal. První jmenovaná je domovem výborných Grüner Veltlinerů a minerálních Rieslingů. V Dolních Rakousech pak musíme zmínit ještě Tullnerfeld, kde se taktéž specializují převážně na bílá vína. Kromě Veltlineru tady stojí za to ochutnat Chardonnay. V neposlední řadě je třeba jmenovat ještě Weinviertel, největší vinařskou oblast a království Grüner Veltlineru
Další oblastí je Burgenland, která se nachází na samotném východu Rakouska poblíž hranic s Maďarskem. Panují zde vyšší teploty, což svědčí červeným vínům a také vínům sladším. V tamních podoblastech se vyrábí víno zejména z odrůd Zweigelt, Blaufränkisch a St. Laurent. Najdete tu také světově proslulé sladké víno z Neusiedlersee.
Třetí oblast, která se vryla do paměti konzumentů vína především pro svá aromatická bílá vína, je Steiermark. Pěstuje se tu však i Chardonnay, známé jako Morillon a proslulé rosé. Je rozděleno do tří podoblastí – Weststeiermark, Vulkanland Steiermark a Südsteiermark. Putování po oblastech uzavřeme Vídní, která je jedním z mála měst na světě, kde se víno pěstuje přímo v městských oblastech. Také tady se zaměřují hlavně na bílá vína.
Typické rakouské odrůdy
Z bílých vín je pro Rakousko typický již několikrát zmiňovaný Grüner Veltliner. Ten je považován za zdejší jedničku a skvěle se páruje s místní gastronomií. Dále musíme určitě vypíchnout Riesling, který bývá v Rakousku většinou výrazně suchý a přímý.
Červená vína tady sice jsou jasně za těmi bílými, avšak i je stojí za to ochutnat. Zejména pak Zweigelt nebo Blaufränkisch. Druhá jmenovaná odrůda je srovnatelná s kvalitními Pinot Noiry. Pokud jste ještě neokusili a Pinor Noir je u vás na žebříčku popularity vysoko, pak sázkou na Blaufränkisch neuděláte krok vedle.
Co v Rakousku navštívit?
Cesta za vínem do Rakouska má hned několik zajímavostí, o které byste neměli přijít. Tamní specialitou jsou tzv. Heuriger, což jsou rodinné podniky, kde se podává pouze mladé víno aktuálního ročníku a domácí studená kuchyně. Typický večer v Heurigeru znamená lavice pod kaštany, živá hudba, sklenka vína a talíř s huspeninou, sýry nebo škvarkovou pomazánkou. Panuje zde jedinečná atmosféra.
Při putování Rakouskem si můžete všimnout také skvostné architektury. Mnohá vinařství zde propojuje moderní design s obrazem krajiny. Například Loisium v Langenlois je futuristické vinařské centrum s interaktivní expozicí, podzemními chodbami a degustačním sálem uprostřed vinic.
Navštívit ale můžete i různé festivaly, které se obvykle konají v létě nebo na pdozim. Známé jsou například Weinfrühling ve Wachau, Sturmfest (oslava mladého burčáku) nebo Martiniloben. Na své si tady přijdou i fanoušci cyklistiky, kteří mají zároveň rádi víno. V Rakousku jsou značené stezky, které vedou vinicemi. Při svém výletu tak můžete zastavovat a ochutnávat.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)