Moderní přístupy k porodům

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Od tradice k pokroku

Kromě klasických medicínských postupů jsou k dispozici i přirozenější metody tlumení bolesti, aromaterapie, hypnoporod, porod do vody nebo novinka – porodní gauč. Trendem současnosti je důraz na komfort rodiček, minimalizace zbytečných zásahů a podporu bondingu mezi matkou a novorozencem ihned po porodu. Moderní porodnictví se tak stále více soustředí na to, aby ženy měly nejen bezpečný, ale i co nejpříjemnější zážitek z příchodu svého dítěte na svět.

Postupy, které už v porodnicích nenajdete

Porodnictví se neustále vyvíjí a některé dřívější praktiky už patří minulosti – a to z dobrých důvodů. Například kdysi běžné podávání silných sedativ, která ženy uváděla do stavu „nevědomí“, se dnes považuje za zastaralé
a nebezpečné. Rovněž rutinní podávání oxytocinu k umělému urychlení porodu bez jasného lékařského důvodu už přísně regulují moderní medicínské protokoly.

Dalším dříve častým zákrokem bylo manuální oddělení placenty, pokud se sama neuvolnila. Tento zásah mohl vést ke komplikacím, jako jsou infekce nebo silné krvácení. Dnes se klade důraz na přirozené odloučení placenty a lékaři zasahují pouze v nezbytných případech.

Před příchodem ultrazvuku, který je dnes rutinní součástí prenatální péče a používá se ke sledování vývoje plodu, detekci možných komplikací a určování pohlaví dítěte, se využívaly rentgenové snímky k posouzení vývoje plodu, ale kvůli riziku radiace pro dítě se dnes používají jen ve výjimečných situacích. Díky technologickému pokroku tak mají budoucí maminky bezpečnější a šetrnější péči než kdykoli předtím.

Přirozené porody a větší kontrola rodiček

Stále více žen se rozhoduje pro přirozené porody bez zbytečných medicínských zásahů, pokud je to bezpečné. Porodnice umožňují svobodu pohybu během porodu, což rodičkám pomáhá lépe zvládat bolest a přirozeně řídit proces porodu. Rostoucí popularitu mají také hydroterapie – porody do vody, které poskytují úlevu od bolesti
a podporují přirozený způsob úlevy od bolesti během porodu. Voda pomáhá zmírnit bolest, snižuje potřebu epidurální anestezie a může urychlit fázi rozšiřování. Porody do vody vyžadují speciální vybavení a odbornou přípravu personálu. V dnešní době je tato možnost poskytována ve většině porodnic.

Nejnovější inovací v českých porodnicích je porodní gauč, který je již běžnou součástí porodní péče ve Velké Británii, Německu či Austrálii a nyní si získává velkou oblibu i v Česku. Rodičkám umožňuje volně volit polohu během porodu. Tento trend nahrazuje tradiční porodní kozu a přispívá k přirozenějšímu a pohodlnějšímu průběhu porodu s menší potřebou zásahů. Gauč podporuje různé porodní polohy, minimalizuje riziko poranění
a umožňuje intimní atmosféru s možností zapojení partnera. Velkou výhodou je také okamžitý a nerušený bonding celé rodiny, kdy novorozenec zůstává po porodu s rodiči, pokud je vše v pořádku.

Důležitým trendem je možnost přípravy individuálního porodního plánu, který si rodičky sestavují předem. Tento plán obsahuje jejich preference ohledně polohy při porodu, úlevových metod, přítomnosti doprovodu či odmítnutí některých zákroků. V minulosti nebylo běžné, aby zdravotnický personál takové plány akceptoval, dnes jsou však součástí běžné praxe v mnoha porodnicích.

Humanizace nemocniční péče

Moderní porodnictví klade důraz na minimalizaci rutinních zákroků, jako je nástřih hráze nebo umělé vyvolání porodu bez zdravotní indikace. Velký důraz je kladen na bonding – kontakt kůže na kůži ihned po porodu, který posiluje vazbu mezi matkou a dítětem. Rodičky mají také možnost využít přítomnost duly nebo porodní asistentky pro emoční podporu.

Možnosti odběru pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty

V minulosti byly tyto metody spíše vzácností, dnes jsou však dostupné v mnoha českých porodnicích. Odběr pupečníkové krve umožňuje uchování cenných kmenových buněk pro budoucí léčbu. Stejně tak lze odebrat
i tkáň pupečníku a placenty, které jsou v současné době zkoumány v mnoha klinických studiích pro léčbu různých onemocnění. Uchování placenty umožňuje v ČR pouze jedna banka pupečníkové krve.

Podle odborníků z Cord Blood Center bylo ještě před několika lety možné při porodu odebrat pouze pupečníkovou krev. Dnes však existuje více variant, včetně odběru samotné pupeční šňůry a placenty. Tímto způsobem lze uchovat různé typy buněk, které mohou mít široké využití a potenciálně pomáhat i desítky let po odběru.

Moderní medicína podle odborníků umožňuje uchovávat cenné buňky z pupečníkové krve, placenty i pupeční šňůry, což otevírá dveře k léčbě celé řady onemocnění. Tento bezbolestný a bezpečný proces může mít přínos nejen pro samotné dítě, ale i pro jeho rodinu a budoucí generace. Odborníci zároveň věří, že tato inovativní možnost přinese naději a pomoc nejen současné generaci, ale i těm budoucím.

Alternativní metody tlumení bolesti

Kromě teď již běžné epidurální anestezie jsou dostupné i další alternativní metody úlevy od bolesti. Hypnoporod, aromaterapie, akupunktura nebo TENS (elektrická stimulace nervů) nabízejí přirozené způsoby, jak zvládnout porodní bolest. Některé porodnice dokonce testují využití virtuální reality a relaxačních aplikací ke zklidnění rodiček během porodu.

Inovace v monitorování a porodním prostředí

Moderní technologie umožňují bezdrátové monitorování plodu, což rodičkám dává volnost pohybu. Další novinkou je tzv. gentle C-section (jemný císařský řez), který umožňuje pomalejší a šetrnější průběh operace, kdy se matka může dívat na porod přes průhlednou bariéru, a novorozenec je často umístěn přímo na její hrudník na kůži hned po narození. Jemný císařský řez je relativně nový koncept a jeho uplatňování může být omezeno. Tento přístup vyžaduje speciální přípravu a změny v operačních procedurách, které nemusí být všude přijaty. Porodnice se také přizpůsobují individuálním preferencím rodiček – například možnost volby hudby, osvětlení nebo porodní polohy při přirozeném porodu i při císařském řezu.

Rodinné porodní sály

Tyto sály jsou navrženy tak, aby poskytovaly příjemnější a méně klinické prostředí. Umožňují partnerům a jiným rodinným příslušníkům být aktivně zapojeni do porodního procesu, což podporuje pozitivnější porodní zážitek. Moderní, rodinně orientované porodní sály se začínají objevovat i u nás, ale jejich rozšíření není univerzální. Většina standardních porodnic může stále nabízet tradičnější porodní prostředí.

Lepší psychická příprava na porod

Kurzy přípravy k porodu jsou stále populárnější a pomáhají ženám cítit se jistější. Stoupá i povědomí
o duševním zdraví matek a prevenci poporodní deprese či posttraumatických stavů po porodu.

Moderní porodnictví v Česku se posouvá směrem k větší individualizaci péče, respektu k přáním rodiček
a využívání nejnovějších medicínských poznatků. Díky tomu mají ženy větší kontrolu nad svým porodem, mohou volit metody tlumení bolesti a využívat inovativní přístupy, které jim přinášejí větší komfort a bezpečí a ve finále také celkový zážitek z porodu.

 

 

 

 

 

O společnosti Cord Blood Center CZ 
Banka pupečníkové krve Cord Blood Center v České republice je členem skupiny Cord Blood Center Group. Jedná se o tkáňové zařízení, které pro banku pupečníkové krve Cord Blood Center v České republice zabezpečuje odběr
a skladovaní perinatálních tkaní. Je prvním nestátním zdravotnickým zařízením zpracovávajícím pupečníkovou krev
v České republice. Ke své činnosti má povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv a řídí se zákonem o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk, který navazuje na evropskou legislativu. Spolupracuje s desítkami porodnic po celém území České republiky. Více informací na www.cordbloodcenter.cz .

Cord Blood Center Group byla založena v roce 2002 odborníky z oblasti hematologie, imunologie, transplantologie a virologie. Je druhou největší evropskou bankou pupečníkové krve, která poskytuje služby v celé Evropě,
i v dalších zemích podle požadavků klientů. Pobočky má v 7 zemích (Česko, Slovensko, Švýcarsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko). Pupečníkovou a placentární krev, tkáň pupečníku a tkáň placenty uchovává pro více než 175 000 klientů. Licencovaná tkáňová zařízení (laboratoře a sklady) se nacházejí v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Rumunsku. K léčbě vydala již téměř 300 jednotek pupečníkové krve, což Cord Blood Center Group řadí mezi evropskou špičku. Kmenové buňky zpracované v laboratořích Cord Blood Center Group jsou akceptovány na léčbu v transplantačních centrech doma i v zahraničí.  

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Objevte krásy portugalského vinařství

Portugalské vinařství se ve světě těší velmi dobré reputaci a tato jihozápadní země Evropy je opravdovým rájem pro milovníky tohoto lahodného moku. Díky různorodým...

10 vteřin stačí: cvik, který uleví celému tělu

“Během chvilky si protáhneme celou páteř, uvolníme ramena a neskutečně dobře uděláme
i zkráceným svalům na zadní straně stehen. Doporučuji nastavit si na mobilu budík a tento cvik opakovat každou hodinu. Naše tělo pak nebude mít šanci ztuhnout a začít bolet,” říká pohybová specialistka Zuzana Rybářová, která pořádá celodenní kurzy Restart těla, pro vás vybrala cvik, který můžete dělat i v práci – stačí se jen zvednout ze židle…

Třešně zrají jako o život. Zkuste si z nich připravit tři netradiční recepty

Milovníci třešní si v těchto dnech přichází na své. Šťavnaté a sladké ovoce momentálně zraje jako o život a majitelé stromů s těmito plody...

Jíte málo kiwi? Děláte chybu! Má víc vitaminu C než pomeranč a podpoří tvorbu kolagenu

Vitamin C patří mezi prospěšné látky, které prospívají našemu imunitnímu systému a podpoří i rychlejší uzdravení při nachlazení. Věděli jste však, že tento vitamin...

Bezinkový sirup má blahodárné účinky. Pomůže i s nachlazením a jeho výroba je snadná

Bezinky začínají kvést už v květnu. Poznáme je snadno podle jejich bílých květů a na podzim už mají černé plody. Bezinky se těší velké...

Hledáte si novou práci? Dejte si pozor na těchto 5 chyb, díky kterým váš životopis personalista vyřadí ze hry

Tipů jak správně napsat životopis je mnoho. Věnují se profesnímu profilu kandidáta, dosaženým vzděláním i dovednostmi. Taky upozorňují na pravopisné chyby, které vám dokážou...

V dětství jsme ji často trhali a žvýkali. Udělejte si nápoj z této kyselé byliny, pomůže pří rýmě i lupénce

Až ji uvidíte na louce, určitě si ji nespletete. Stačí utrhnout pár lístků a sníst. Pojďme se podívat v čem je šťovík prospěšný pro...

Chorvatsku už pomalu odzvonilo. Na paty mu šlape levnější destinace, stejné moře a méně turistů

Chorvatsko v létě každoročně navštíví spousta turistů, kteří se oblíbili nejen čisté moře, shovívavé ceny (tedy alespoň dříve), ale taky snadnou dostupnost autem. Dnes...

Jak se osvěžit v horkých letních dnech? Zkuste tyto tři polévky

Léto je v plném proudu a s ním přichází i chuť na lehká, svěží jídla, která nás nezahlcují, ale naopak příjemně osvěží. Pokud patříte...

Udělejte si čistku v mrazáku! Co radí odborníci vyhodit, abyste si neohrozili zdraví?

Mrazničku používáme doma snad všichni. Je to skvělý pomocník pro úschovu potravin, které by za jiných okolností neměly takovou trvanlivost. Ruku však na srdce,...

Dřevěné vařečky a prkénka bývají záslužnými pomocníky v kuchyni. Co však na jejich používání říká odborník?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že s nástupem plastových výrobků se stanou dřevěné vařečky a lžíce pouhým přežitkem, opak je však pradou. Tyto nástroje...

Čtyři flašky ve skříni, tři v botníku. Manžel s pitím přestat nedokázal, bohužel

Kdo se v životě potýkal s nějakou závislostí, tak ví, že je to běh na dlouhou trať. Týká-li se problém přímo někoho z vaší rodiny, situace bývá o to bolestnější. Někdo vyhraje, někdo to vzdá. Můj manžel bohužel přestat pít nedokázal.

Trápí vás neustálý boj s černými tečkami? Zkuste domácí masky, výsledky vás překvapí

Černé tečky nás dokážou potrápit v každém věku bez ohledu na typ pleti. Jestliže i vy se s nimi potýkáte, určitě víte, že je...

Znáte skvělou japonskou vychytávku se zubní pastou? Dejte ji do mrazáku a v domácnosti s ní vyčistíte všechno možné

Zubní pastu potřebujeme všichni pro čištění zubů, to je jasná věc. Využijeme ji taky jako univerzálníčistidlo v domácnosti, které si poradí se špinavými tenisky...

Bezkontaktní platby a duševní klid: Jak platit bezpečně

V dnešním rychle se vyvíjejícím světě technologií se bezkontaktní platby staly běžnou součástí našeho každodenního života. Nabízejí pohodlí, rychlost a v mnoha ohledech i...
Reklama
Reklama