Objevte krásy českého vinařství

Objevte krásy českého vinařství

Itálie, Francie a Španělsko. Tři vínu zaslíbené země, které nejenže patří mezi největší producenty tohoto oblíbeného nápoje, ale zároveň jsou proslulé i jeho kvalitou. My se však podívejme i do jiných částí světa, kde má produkce vína velkou tradici a zdejší výrobky rozhodně stojí za to vyzkoušet. Dnes konkrétně do Česka.


I když se naše země nemůže co se týče globálního renomé rovnat zmiňovaným velmocem, víno je zde svým způsobem považováno za způsob života. A to zejména na Moravě, odkud pochází drtivá většina místní produkce.

Vinařské oblasti v Česku jsou dvě

Když se zaměříme na hlavní oblasti, jsou dvě. Prim hraje již zmiňovaná Morava a víno se pěstuje i v Čechách. Tyto oblasti se dělí na další podoblasti. Hned čtyři takové podoblasti má Morava. Jedná se o Mikulovsko, Znojemsko, Velkopavlovicko a Slovácko.

Nejznámější a největší podoblastí je Mikulovsko, které leží v okolí Pálavy. Tady má ideální podmínky ryzlink vlašský, který je zdejší chloubou. Najdeme tu ale i skvělé veltlínské zelené a ze sladších vín tramín červený nebo pálavu. Zkrátka a dobře se tady daří zejména bílým odrůdám.

Další podoblastí, kde kvete pšenka hlavně bílým vínům, je Znojemsko. Okolí krásného historického města s proslulým Znojemským podzemím je mimo jiné domovem sauvignonu blanc, ryzlinku rýnského či veltlínského zeleného. Velmi tradiční vinařským krajem je pak Slovácko. Tady se víno pěstuje již od Velké Moravy. Pokud jste si oblíbili odrůdy jako muškát moravský či müller thurgau, sáhněte po láhvi od místních vinařů.

Z Moravy nám tedy do výčtu schází už jen podoblast Velkopavlovická, kde zase stojí zato ochutnat vína červená. Výborně se tady daří frankovce, modrému portugalu nebo svatovavřineckému. Nachází se zde spoustu malebných vinařských obcí a Velkopavlovicko se může pyšnit i bohatou folklórní tradicí.

Česká oblast se opírá především o Mělnicko, kde se pěstuje hlavně ryzlink rýnský, pinot noir a rulandské šedé. Mělník má bohatou historii sahající do doby Karla IV., který sem přinesl révu z Burgundska.

Jaké jsou typické české odrůdy?

Jak už bylo zmíněno, odrůdy bílého vína v České republice převažují. Pokud bychom měli mluvit o typických odrůdách, jsou jimi ryzlink vlašský, muškát moravský a pálava. Za zmínku ovšem stojí také sauvignon blanc či tramín červený. U červených vín vypíchneme hlavně frankovku a svatovavřinecké. Rozhodně ale neprohloupíte ani modrým portugalem.

Kam vyrazit?

Pokud se chystáte vyrazit v Česku za vínem, rozhodně se nabízí pestrá škála možností. Jižní Morava je doslova protkána vinařskými stezkami. Cyklotrasy, které spojují vinice, sklípky, rozhledny či vinařské vesnice tady mají stovky kilometrů. Tou nejoblíbenější je Moravská vinná stezka, ale za návštěvu stojí i Pálavská, Znojemská či Mutěnická.

Dále tady můžete narazit na sklepní uličky a podzemní labyrinty. V Petrově-Plžích najdete památkově chráněné sklepy s typickou modrobílou výzdobou. Ve Znojmě nebo Mělníku můžete projít i historickým podzemím, kde se víno uchovávalo už ve středověku.

Oblíbená jsou také slavnosti vína a burčáku. Významnou a největší akcí je Pálavské vinobraní v Mikulově, Znojemské vinobraní, Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti a Burčákový pochod v Mutěnicích. Tradiční kroje, cimbálovka a sklenka vína k tomu neodmyslitelně patří.

Na Slovácku nebo v Podluží je víno úzce propojené s hudbou, tancem a tradicí. Mnohé vinařské slavnosti doprovází krojované průvody, jízda králů, otevřené sklepy a domácí pochoutky. Zde je víno opravdu živé.