Letos se více než kdy jindy návrháři zaměřili na džíny a kalhoty – střihy, barvy, vzory… asi se řídí pravidlem: čím pestřejší a zajímavější, tím lepší. Doplňte svou sbírku o nejnovější trend – batikované vzory!
Nemusíte ale za ně utrácet spoustu peně
Letos se více než kdy jindy návrháři zaměřili na džíny a kalhoty – střihy, barvy, vzory… asi se řídí pravidlem: čím pestřejší a zajímavější, tím lepší. Doplňte svou sbírku o nejnovější trend – batikované vzory!
Nemusíte ale za ně utrácet spoustu peněz, vyrobte si je sama v pohodlí domova!
Batikovaná trička už všichni známe – trochu netradičnější jsou ale batikované šortky, kalhoty či saka. Batika se letos celkově vrací do módy pro svůj bohémský a uvolněný vzhled. To ale neznamená, že s krásnými vzorovanými kalhoty nemůžete být elegantní – stačí je skombinovat s jednoduchým topem a elegantním blejzrem, a máte postaráno.
Budete potřebovat
Jedny padnoucí bílé či světlé kalhoty (pokud možno starší nebo levnější, jestli se do batiky pouštíte poprvé) – na bavlnu se barvy chytají nejlépe, na syntetická vlákna hůře.
Barvy na textil – seženete je v drogeriích i výtvarných potřebách, např. značka Duha nebo Iberia
Starý (nepoužívaný) hrnec
Vařečku na míchání, rovněž vyřazenou
Voda
Sůl a ocet
Provázky různých šířek
Začneme
Vezměte si kalhoty a promyslete si, jak zhruba chcete, aby konečný vzor vypadal. Poté pomocí provázků pečlivě a pevně svazujte látku – tam, kam navážete provázky, zbude původní barva, zbytek se nabarví. Dělejte co největší vrstvy, aby skutečně původní (bílé) kalhoty prosvítaly a aby se vytvořil žádaný vzorek. Chcete-li mít výsledný vzorek nepravidelný, prostě kalhoty zmuchlejte a všelijak kolem nich omotejte provázek.
Barvení
V hrnci si podle přesného návodu na balení barvy připravte „barvící lázeň“. Přidáte-li čajovou lžičku soli, bude se barva trochu lépe chytat. Kalhoty v lázni míchejte cca 20-25 minut, aby se barva pořádně zachytila a kalhoty se obarvily.
Poté kalhoty vytáhněte a vypláchněte je řádně ve vodě, potom ve vodě s trochou octa (poměr ocet 1:20-25 voda). Ocet barvu ještě ustálí a zachytí. Teď kalhoty co nejvíce vyždímejte a konečně rozvažte zmuchlané kalhoty – uvidíte výsledný vzorek. Ještě vlhké je přežehlete a potom je nechte sušit na vzduchu.
Údržba
Své batikované kalhoty nikdy neperte s jiným oblečením – barva pouští. Ideální je praní v ruce v středně teplé vodě.
Líbí se vám batikované oblečení? Už jste někdy něco takového zkusila? Podělte se o své zkušenosti!
Text: Natalie K.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)