Bohužel domácí zvířata vám mohou domů přinést i zdroj nebezpečné nemoci. Chlupatý kamarád, ať pes, nebo kočka, často navodí v bytě tu správnou náladu, jsou výbornými společníky i pro vaše děti, ale přesto představují určité zdravotní riziko.
Kde se bere riziko?
Bohužel domácí zvířata vám mohou domů přinést i zdroj nebezpečné nemoci. Chlupatý kamarád, ať pes, nebo kočka, často navodí v bytě tu správnou náladu, jsou výbornými společníky i pro vaše děti, ale přesto představují určité zdravotní riziko.
Kde se bere riziko?
I když je váš čtyřnohý kamarád spíše domácí a zvyklý být mezi stěnami vašeho domova, je naprosto samozřejmé, že se ven dostává poměrně často. Vzhledem k zvířecí zvědavosti na něj pak riziko nákazy číhá na mnoha místech. U zvířat, která žijí například v rodinných domcích, kde mají zcela volný výběh na zahradu i do širšího okolí, už vůbec nemůžete ovlivnit s čím váš chlupatý mazlík přijde do kontaktu, případně na čem a kde si pochutná.
Kupříkladu kočky mohou být přenašečem tasemnice, kterou sice původně rozšiřují drobní hraboši, ale jak známo, kočky jsou malými, ale výbornými predátory. A tak si právě na myších a hraboších velmi rádi cvičí své lovecké vlohy. Zdrojem infekce pro člověka pak je právě jeho kočka, která při večerní vycházce slupla na vašem záhonu nepozornou myš.
Nakazit se pak můžete samozřejmě i z kontaminované půdy, nebo míst, kde si kočky, tedy nejen ta vaše, udělaly kočičí toaletu, aniž byste to tušili. Extrémní nebezpečí pak představují dětská pískoviště, které „čistotné“ kočky s oblibou vyhledávají jako místa pro vykonávání své potřeby.
Co dělat na obranu
Domácí zvířata je třeba pravidelně odčervovat. Kočky s volným pohybem venku by měly být ošetřeny zhruba čtyřikrát během roku. Kombinované přípravky působí jak proti škrkavkám, tak i proti tasemnici. Kočky však mohou přenášet i toxoplasmózu, která je obzvláště nebezpečná pro těhotné ženy.
Nic příjemného nejsou ani paraziti, jako jsou blechy, nebo roztoči, které vám domů může vaše zvířátko zavléct. Proto jim preventivně podávejte přípravky proti těmto nepříjemným parazitům. Samostatnou kapitolu pak představují klíšťata, které vám pes nebo kočka přinese až do bytu na své srsti. Než se klíště zakousne do vašeho pejska, on se o vás otře a tak na vás velice jednoduše klíště přenese. Je-li klíště infikované, není třeba snad ani velikost rizika zmiňovat. I z tohoto důvodu byste sami měli zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě, pokud jste ho ještě nepodstoupili.
Text: (miž), foto www.corbispictures.com
Re: Vaše zdraví a domácí mazlíčci
Eliška (host) / před 2 lety 26.05.2022 23:07
Musím uznat, že velice zajímavý článek, díky mockrát. Je pravda, že zvířata opravdu dokáží pomoct k takové té celkové pohodě. My jsme se nedávno přestěhovali na vesnici a právě to nám umožnilo konečně chovat nějaká zvířata. Teď jsme si například pořídili králíkárnu, viz https://vse-pro-zviratka.cz/kralikarny/ a začínáme s chovem králíků. Je to paráda, už jako malá jsem totiž králíky hrozně chtěla. :)