Správně vyžehlit košili je alchymie

Správně vyžehlit košili je alchymie

České ženy stráví u žehlícího prkna více jak hodinu týdně. Zdolat hory prádla přitom stojí nejen mnoho času, ale i energie. Se svetry, tričky nebo kalhotami si poradí každý. Největším problémem bývají pánské košile nebo dámské halenky. Vyžehlit dobře takový kus oble


České ženy stráví u žehlícího prkna více jak hodinu týdně. Zdolat hory prádla přitom stojí nejen mnoho času, ale i energie. Se svetry, tričky nebo kalhotami si poradí každý. Největším problémem bývají pánské košile nebo dámské halenky. Vyžehlit dobře takový kus oblečení totiž není pro ženy i muže vůbec jednoduché, je to hotová věda.

kosile

„Manžel pracuje v bance, takže košile peru a žehlím stále. Je to nutné zlo,“ stěžuje si dvaatřicetiletá Petra z Prahy s tím, že i přes snahu vyžehlit košile dokonale, není výsledek nikdy perfektní. Podle odborníků stojí za bezvadně vyžehlenou košilí nebo blůzou mix několika důležitých faktorů. Od správně použitého pracího prášku až po přesně nastavenou teplotu žehličky. „Naučit se dobře vyžehlit pánskou košili mi zabralo hodně času. I když se to na první pohled nemusí zdát složité, opak je pravdou,“ říká Kateřina Karešová, majitelka jedné pražské specializované prádelny www.pranikosil.cz, jejíž rodina se tomuto oboru věnuje již po několikátou generaci. „Základem je už samotné praní. Košile je dobré na dvě hodiny ponořit do silného roztoku vody a pracího prášku a poté límečky a manžetky vyčistit speciální houbičkou, která neničí strukturu látky.  Košile nebo halenky pereme po rubu, zapnuté a vždy na čtyřicet stupňů. Ždímání pak nastavíme maximálně na čtyřista otáček, aby se oblečení nepomačkalo,“ upozorňuje Karešová. "Po vyprání ji rozepneme, obrátíme, rozklepneme a vyvěsíme na silnější ramínko a zapneme na první knoflík. I následné žehlení má svá jasně daná pravidla, která zaručí dokonalý výsledek. Košili můžeme začít žehlit i mírně vlhkou, zvláště u bílých košil to ulehčí práci. Nejdříve se pustíme do límečku, sedla, rukávů a dále. Pak opět ještě jednou vyžehlíme límeček, aby držel dobře tvar,“ popisuje majitelka specializované prádelny z Prahy 10, www.pranikosil.cz I když se některým ženám může zdát žehlení košil zcela banální, pro jiné je to tvrdý oříšek. Těm mohou pomoci právě odborníci. Přestože by naše babičky a mnohdy i maminky lomily rukama, nechat si v dnešní době profesionálně vyžehlit košile není žádný luxus. Cena za kus je 49,- Kč. Doprava pak stojí kolem sta korun. Čas jde přeci využít lépe než u žehlícího prkna, třeba s knížkou, na procházce nebo v kině. (kas) Tipy odborníka: - když vám košile přeschne použijeme rozprašovač s destilovanou vodou. Nehrozí nebezpečí skvrn, ani že voda po určité době zezelená. - u černého prádla dáváme méně aviváže, aby prádlo po vyžehlení neházelo odlesky. - límečky a manžetky u černého prádla, žehlíme přes dětskou bílou plenu, abychom zabránili lesknutí . - důležité je při žehlení dobře rozžehlit všechny švy, protože se při praní vždy trošičku zkrabatí, to udělá dojem krásně nažehlené košile.