Naučte je hospodařit
Názory na kapesné pro dítě jsou rozporuplné, ale když se kapesné dává v menší míře, může to být naopak
ku prospěchu. Dítě se naučí šetřit a vážit si peněz. Když bude chtít nějakou extra věc, bude si jí muset zasloužit.
Možností je spousta může například pomoci s nádobím, zamést nebo utřít prach. Tak se naučí, že peníze mají svou hodnotu. Navíc je tu menší riziko, že vám bude ratolest dělat ostudu v obchodních domech a snažit
se vydobýt si koupi nové věci křikem.
Neobklopujte dítě konzumem
Od malička dítě dostává plno hraček, které ani nevyužije. Znáte to, když se sejde u příležitosti nějaké oslavy celá rodina s dárky typu: „princezna z poslední pohádky v kinech“ nebo „další auto do sbírky“. Domluvte se proto pro jistotu předem s příbuznými, co kdo koupí. Měly by převažovat hračky rozvíjející přirozený intelekt nebo kvalitní věci do školy jako například zdravá láhev, školní batohy a tašky pro prvňáčky či logopedické pomůcky.
Mluvte s ním
Hovořte s ním o svých hodnotách, snech a zálibách. Odpovídejte na všechny jeho zvídavé otázky a snažte se na něj nebýt nepříjemní, i když jste třeba unaveni z práce. Představte si stejnou situaci – nastupujete do nové práce a většina věcí je pro vás neznámých a nových.
Právě tehdy i u vás situace, kdy se na všechno musíte ptát svých už tak dost zaneprázdněných kolegů. I vám je v tento okamžik jistě také nepříjemné je s tímto otravovat, a přesně tak je to i s vaším potomkem. Důležité je uvědomit si, že děti jsou na rozdíl od nás na světě krátce a pohání je přirozená kterou je třeba budovat správným směrem, nikoli ji potlačovat.