Etiketa a stolování

Etiketa a stolování

Dostala jste pozvánku na důležitou společenskou akci, která zahrnuje společný oběd či raut, nebo se dokonce sama chystáte něco podobného pořádat? Pak nezapomeňte, že stolování má svoje pravidla – etiketu. Dříve byl samozřejmý model rodinného stolování v podobě spole


Dostala jste pozvánku na důležitou společenskou akci, která zahrnuje společný oběd či raut, nebo se dokonce sama chystáte něco podobného pořádat? Pak nezapomeňte, že stolování má svoje pravidla – etiketu.

Etiketa a stolovani - 2

Dříve byl samozřejmý model rodinného stolování v podobě společných večeří, v dnešní uspěchané době ale jíme často každý zvlášť a na etiketu zapomínáme, což se nám může vymstít na větších akcích. Je proto dobré vést děti nejen k správným stravovacím návykům, ale i k souvisejícímu chování u jídla. Mnoho odborníků tak doporučuje brát od určitého věku děti s sebou do restaurací nebo na návštěvy u známých, aby se etiketě naučili a vštípili si ji co nejdříve.

Stolování se rovná společenské události

Jako host: Není vhodné jídlo rychle zhltnout a čekat na další chod, případně odejít. Hostiny, rauty či společné večeře se pořádají také za účelem navázání vztahů, ať už osobních nebo pracovních, a jsou založené na konverzacích. S ostatními hosty komunikujeme slušně, měli bychom se snažit být příjemní a bezkonfliktní. Nikdo neocení hlučného stolujícího, projevy jako mluvení s plnou pusou jsou velice nežádoucí.

etiketa stolovani 149312711

Jako hostitel:Pořádáte-li oficiální hostinu, je dobré udělat alespoň přibližný zasedací pořádek. Zvané hosty většinou známe a tak je můžeme rozmístit u stolu (v místnosti) co nejvhodněji, aby se cítili co nejlépe a nebyli nuceni sousedit s někým, kdo je jim nesympatický.

U jídla

Jako host: Žena si sedá první, až po ní muž. Stolující by měli sedět vzpřímeně, lokty by neměly ani při jídle být na stole. Upadne-li nám omylem kousek jídla na zem, není slušné se hned zohýbat a uklízet. Raději počkáme na vhodnou příležitost a nenápadně jej sebereme. Na rautech se doporučuje raději spadený kousek jídla zakopnout pod stůl. (To neplatí u návštěv u přátel či u menších rodinných akcí – tam se omluvíme a problém rychle vyřešíme.) Stane-li se komukoli jinému nějaká drobná nepříjemnost, děláme, že jsme nic neviděli. Nevšimne-li si jich však ani dotyčná osoba (např. u cákance omáčky na šatech), diskrétně a slušně ji upozorníme. V případě větších potíží je slušné nabídnout pomoc, přičemž hlavní iniciativu by měli prokázat muži.

Etiketa a stolovani - 1

Jako hostitel: Prostíráte stůl a najednou zaváháte, jak vlastně správně poskládat příbory a skleničky kolem talíře? My vám poradíme, je to jednodušší, než se zdá. Nůž by měl být ostrým hrotem položený hned napravo od talíře, vedle něj i lžíce. Na levé straně leží vidlička. Dezertní a salátové vidličky pak skládáme vedle vidličky, dezertní lžičky vedle lžíce.

Etiketa a stolovani - 5

Nesnažte se hosty ohromit množstvím příborů a nádob za účelem luxusního vzezření, jen málokdo totiž ví, co se používá na který chod, a tím způsobíte četné rozpaky hostů. Sklenička by měla být položena vpravo nahoře, nad talířem a příbory. Salátové misky se pak mohou umístit nalevo vedle lžičky. text: Natalie K. Foto: Polyvore.com, weheartit