Tajný sňatek na březnickém zámku

Tajný sňatek na březnickém zámku

Zdi českých hradů a zámků se během staletí staly kulisami celé řady příběhů. Odehrávaly se za nimi lidské tragédie i události úsměvné či romantické, zakončené happy endem. Vskutku neuvěřitelný konec měla i velká láska mezi měšťanskou dcerou a synem císaře.  


Zdi českých hradů a zámků se během staletí staly kulisami celé řady příběhů. Odehrávaly se za nimi lidské tragédie i události úsměvné či romantické, zakončené happy endem. Vskutku neuvěřitelný konec měla i velká láska mezi měšťanskou dcerou a synem císaře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Svědkem takřka pohádkového příběhu se stal zámek v Březnici u Příbrami.Původně na jeho místě stávala gotická tvrz, ve 13. století sídlo Buziců, kteří patřili mezi nejstarší rody v českých zemích. Zbytky tvrze jsou dodnes patrné v obvodovém zdivu zámku.

Přestavbou vznikl renesanční skvost

V 15. století měl Březnici v držení nejvyšší mincmistr Českého království Petr Zmrzlík ze Svojšína, přítel mistra Jana Husa a husitský hejtman. Ten se zasloužil o první zásadní přestavbu tvrze. Jeho doba však budování nepřála, protože země se zmítala v chaosu husitských válek. Boje se nevyhnuly ani Březnici, kterou obléhala vojska katolických pánů – nutno říci, že úspěšně. Město bylo dobyto a tvrz pobořena.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K nejvýznamnější proměně šlechtického sídla i města došlo za vzdělaného Jiříka z Lokšan, který působil ve službách Habsburků, ajeho ženy Kateřiny. Do Březnice pozvali italské stavitele a ti proměnili středověký objekt v pohodlné skvostné sídlo, zdobené sgrafitovou omítkou s motivy psaníček. Tato výzdoba, charakteristická pro renesanční sloh, je jednou z nejstarších na našem území. Unikátem je také dochovaná tzv. lokšanská knihovna, vybavená dobovými knihovními skříněmi. Do osudů březnického panství výrazně zasáhla bitva na Bílé hoře. Majetek Lokšanů byl konfiskován a novým pánem na Březnici se v roce 1623 stal Přibík Jeníšek z Újezda, královský prokurátor v krvavém procesu proti hlavním představitelům protihabsburského povstání.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poslední majitelé březnického panství Palffyové z Erdödu o svůj majetek přišli v roce 1945 na základě dekretu prezidenta republiky.

Naplněná láska měšťanky a císařova syna

Na březnickém zámku došlo k osudovému setkání Filipíny Welserové, krásné a vzdělané neteře paní Kateřiny z Lokšan, s Ferdinandem Tyrolským, druhorozeným synem císaře a českého krále Ferdinanda I. Mezi velkým milovníkem života, dobrého jídla, pití a krásných žen a Filipínou se rozhořel vášnivý vztah, který byl v zimě roku 1557 korunován tajným sňatkem. Císař Ferdinand se o kroku svého syna zřejmě dozvěděl až po narození vnuka Andrease. Ač nerad, manželství se rozhodl tolerovat pod podmínkou, že děti z něj vzešlé nebudou mít nástupnická práva. Manželé navíc na oficiální uznání svého sňatku museli čekat velmi dlouho, získali ho až pouhé čtyři roky před Filipíninou smrtí. Jejich vztah i přes velké nesnáze nejspíše patřil k těm nejšťastnějším v celé habsburské dynastii.

Léčila bylinkami i zlatým mokemOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Filipínu, která se intenzivně věnovala léčitelství, připomíná dnes také zahrada v prostoru bývalého parkánu mezi zámkem a hradební zdí s léčivými rostlinami a bylinami pěstovanými již v 16. století. A vzhledem k tomu, že nedílnou součástí léčebných metod krásné léčitelky bylo i pivo, možná byla i častou návštěvnicí zámeckého pivovaru. Dnes se zde za použití tradiční technologie a s vysokým podílem ruční práce vaří pivo Herold. Barokní budova pivovaru z roku 1720 je ojedinělou architektonickou památkou. Při návštěvě březnického zámku určitě nevynechejte ani rozsáhlý anglický park, který v létě bývá dějištěm každoročních oživených prohlídek či večerních zámeckých koncertů. Text a foto: Lenka Fukalová Objekt je v sezoně přístupný denně kromě pondělí Vstupné: základní cena: 100 Kč snížená cena: 80 Kč rodinné vstupné: 250 Kč II. prohlídkový okruh: 90/60/220 Kč kaple P. Marie: 30/20 Kč

OLYMPUS DIGITAL CAMERA