Chcete-li zachovat v ovoci co nejvíce důležitých látek, které obsahuje v přírodním stavu, pak je sušení zřejmě nejšetrnější způsob jeho uchování. A navíc skvěle chutná! Sušení ovoce uchová cenné vitamíny i minerály. Je po ruce vždy, když ho potřebujete, tedy i mimo
Chcete-li zachovat v ovoci co nejvíce důležitých látek, které obsahuje v přírodním stavu, pak je sušení zřejmě nejšetrnější způsob jeho uchování. A navíc skvěle chutná! Sušení ovoce uchová cenné vitamíny i minerály. Je po ruce vždy, když ho potřebujete, tedy i mimo sezónu svého obvyklého výskytu a představuje bohatý zdroj vlákniny.
Samé výhody
Optimální je, můžete-li k sušení ovoce použít vlastní výpěstky. Máte tak jistotu toho, co jíte. Zejména se tak snadno vyhnete případným použitým chemickým látkám, kterými bývá ovoce z obchodu někdy ošetřeno. Nemáte-li vlastní zdroje, koupené ovoce důkladně omyjte. Ostatně omýt je třeba i vlastní sklizeň. Pro sušení používejte zralé a
čerstvé ovoce. Když ho nakrájíte na tenčí plátky, zkrátíte dobu sušení. Před sušením nezapomeňte vyjmout veškeré pecky a jádra.
Ptáte se, jaké ovoce je vhodné sušit? Odpověď určitě potěší. Skoro vše. A nejen ovoce, sušit lze třeba houby, nebo také
bylinky na skvělé čaje. Tradičně se suší jablka, meruňky a švestky. Ty jsou navíc výborným antioxidantem. Ovoce ztratí sušením vodu a obsahuje tak vysoký podíl přírodních cukrů, které jsou ale velmi dobře stravitelné.
Optimální je sušička na ovoce
Dříve se ovoce sušilo třeba v troubě, nebo v létě na slunci. Dnes lze koupit řadu sušiček na ovoce, s nimiž lze docílit kýženého výsledku podstatně pohodlněji a rychleji. Jejich cenová hladina přitom začíná na velmi rozumných cenách a vybírat můžete i podle velikosti tak, aby vám přístroj sedl takzvaně na míru. Je optimální má-li sušička systém proudění vzduchu, který umožňuje cirkulaci vzduchu při sušení a regulátor teploty. Za nejvhodnější teplotu pro sušení se považuje rozpětí zhruba od 35 do 60 °C. V tomto rozmezí teplot by si ovoce mělo při sušení zachovat co nejvíce vitamínů. Výhodou sušičky ovoce je, že v ní lze sušit různé druhy ovoce najednou.
A jak poznáte, že jste usušili správně? Ovoce po usušení nesmí obsahovat viditelnou vlhkost. Rozříznete-li ho a zmáčknete, neměla by se objevit žádná vlhkost. Pokud ano, je ovoce usušené nedostatečně. Sušené ovoce má malý objem, je trvanlivé, dá se tedy dobře skladovat. Ke skladování jsou vhodné vzduchotěsné nádoby a teplota mezi 10-15°C. Dobře uskladněné ovoce může vydržet až dva roky.
Text: miž
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)