Litomyšl, Bedřich Smetana a zámecká bílá paní

Litomyšl, Bedřich Smetana a zámecká bílá paní

Snad na každém pořádném hradě a zámku straší, někde se prý zjevují duchové zlí, potměšilí, tropící nepravosti, jinde můžete podle pověstí narazit na ducha přívětivého, třeba v podobě bílé paní. Jedna z nich se prý v noci prochází komnatami litomyšlského zámku.


Snad na každém pořádném hradě a zámku straší, někde se prý zjevují duchové zlí, potměšilí, tropící nepravosti, jinde můžete podle pověstí narazit na ducha přívětivého, třeba v podobě bílé paní. Jedna z nich se prý v noci prochází komnatami litomyšlského zámku. A koncem června se i ona může zaposlouchat do tónů jednoho z velikánů světové hudby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Půvabný renesanční zámek s psaníčkovými a figurálními sgrafity na fasádách a štítech z dílny převážně italských mistrů nechal v 16. století vybudovat pro svou manželku Marii Manrique de Lara y Mendoza český šlechtic a politik Vratislav II. z Pernštejna. Zámecká paní si krásné bydlení od svého manžela určitě zasloužila, během manželství mu totiž porodila 21 dětí. Marie Manrique zámek, který milovala, obývala až do konce svého života, a jak praví pověsti, její duch jej neopustil ani po smrti.

Hrad střežil obchodní cestuOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historie litomyšlského zámku je ale mnohem starší. Na jeho místě stávalo již slovanské hradiště a strážní hrad Slavníkovců, který měl chránit významnou středověkou obchodní cestu, tzv. trstěnickou stezku. V 15. století panství vlastnili Kostkové z Postupic, kteří podporovali jednotu bratrskou. Po Pernštejnech panství postupně přešlo do rukou Trauttmansdorffů, Valdštejn-Vartemberků a po roce 1855 Thurn-Taxisů.

Na věž plnou strašidel i do temného podzemí

Prohlídkové trasy zámku nabízejí barokní zámecké divadélko, 55 metrů vysokou zámeckou věž plnou strašidel, muzeum historických klavírů a divadelních kulis nebo obytné pokoje ilustrující život na počátku 19. století. Zajímavá může být i prohlídka 500 metrů chodeb pod areálem zámku a zámeckého parku. Jedinečná architektonická i kulturní památka byla roku 1999 zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smetanova Litomyšl stále láká

Roku 1824 se v zámeckém pivovaru narodil světoznámý hudební skladatel Bedřich Smetana. Autor nejen slavné Prodané nevěsty patřil mezi zázračné děti. Svou první dochovanou skladbu napsal již v devíti letech a klavír, na kterém hrál v dětství, je dodnes součástí expozice litomyšlského zámku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Roku 1949 se v Litomyšli konal první festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. Letošní jubilejní 55. ročník vyvrcholí 30. června monumentálními symfonickými a vokálně-instrumentálními kompozicemi z pera Leonarda Bernsteina, Miklóse Rózsy či Wojciecha Kilara. Text a foto: Lenka Fukalová [gallery ids="12309,12308,12307,12306,12305,12304"]