Křečovými žilami – odborně varixy – trpí až 40 % žen. Na vině nejčastěji bývá genetická zátěž, ale i další rizikové faktory. Mezi nejvýznamnější patří změny, kterými prochází naše tělo v těhotenství. Poradíme vám, jak namáhaným nohám co nejvíce ulevit.
Křečovými žilami – odborně varixy – trpí až 40 % žen. Na vině nejčastěji bývá genetická zátěž, ale i další rizikové faktory. Mezi nejvýznamnější patří změny, kterými prochází naše tělo v těhotenství. Poradíme vám, jak namáhaným nohám co nejvíce ulevit.
Proč se problém zhoršuje právě v těhotenství?
Jedná se o souhru několika faktorů. Zejména v 2. a 3. trimestru rostou hladiny hormonu progesteronu, který mění složení krevního řečiště. Důsledkem může být dočasně zesílený tlak na žilní stěny. Může však docházet také k problému mechanickému – narůstající děloha mírně sesedá a může tlačit na cévy v pánvi. Důsledkem je potom horší průtok krve končetinami.
Problémy většinou bývají větší při opakovaných těhotenstvích a u žen které rychle a hodně přiberou na váze. Dalším podobným problémem bývají také hemoroidy.
Křečové žíly je nutné sledovat
První příznaky mohou být různé – od bolestí, otoků a pocitů těžkých nohou, až po noční křeče lýtek. Pozor bychom si měly dát především na rizikové komplikace těchto stavů – záněty povrchových žil a obávané
trombózy. Nezanedbávejte proto preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.
Léčba křečových žil
Lékaři předepisují při vážnějších problémech léky snižující srážlivost krve. Tím se zrychlí její průtok krevním řečištěm a nohám se uleví. Léky fungují i při hemoroidech. Nebojte, existují i tabletky přímo určené pro těhotné – jejich užívání vaše miminko nemůže ohrozit. Další možností léčby jsou speciální těhotenské kompresní punčochy – musí ale vést až k tříslům, samotné podkolenky příliš nepomáhají.
Babské rady – které opravdu fungují?
Proti křečím se doporučuje zvýšit přísun hořčíku. Najdete ho v celozrnných obilninách, luštěninách, většině druhů ovoce a zeleniny, zejména bramborách i v různých semínkách. Už naše babičky věděly, že těhotné nesmí nikde dlouho sedět ani stát – nejlépe nohám ulevíte vleže. Ideální potom je „hodit si nohy nahoru“, čímž podpoříte návrat krve ze žil do srdce. Pomáhá i sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Od
otoků nohou uleví zklidňující, například kaštanové, gely a masti.
Cviky na křečové žíly
Ideální je cvičit večer po sprše. V těhotenství je vhodné využít každé chvilky, kdy se můžete natáhnout. Proto i všechny cviky provádějte vleže. Zvedněte nohy, jak vám to bude pohodlné, a uvolněte krouživými pohyby kotníky. Nyní přejděte ke střídanému propínání pata-špička. Stejné cvičení provádějte i s nataženýma nohama.
Závěrem
Na nohy je kladen v těhotenství nesmírný tlak, věnujte jim proto náležitou péči. Nenoste vysoké podpatky ani nevhodné baleríny. Čas od času požádejte partnera o masáž nohou – i ta laicky prováděná vám na chvíli pomůže. A nezapomeňte – objeví-li se
křečové žíly, nepodceňujte je a nechte je preventivně zkontrolovat svým lékařem.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)