Křečové žíly v těhotenství – jak na ně?

Křečové žíly v těhotenství – jak na ně?

Křečovými žilami – odborně varixy – trpí až 40 % žen. Na vině nejčastěji bývá genetická zátěž, ale i další rizikové faktory. Mezi nejvýznamnější patří změny, kterými prochází naše tělo v těhotenství. Poradíme vám, jak namáhaným nohám co nejvíce ulevit.


Křečovými žilami – odborně varixy – trpí až 40 % žen. Na vině nejčastěji bývá genetická zátěž, ale i další rizikové faktory. Mezi nejvýznamnější patří změny, kterými prochází naše tělo v těhotenství. Poradíme vám, jak namáhaným nohám co nejvíce ulevit.

319281356_16c9767e5a_o

Proč se problém zhoršuje právě v těhotenství?

Jedná se o souhru několika faktorů. Zejména v 2. a 3. trimestru rostou hladiny hormonu progesteronu, který mění složení krevního řečiště. Důsledkem může být dočasně zesílený tlak na žilní stěny. Může však docházet také k problému mechanickému – narůstající děloha mírně sesedá a může tlačit na cévy v pánvi. Důsledkem je potom horší průtok krve končetinami. Problémy většinou bývají větší při opakovaných těhotenstvích a u žen které rychle a hodně přiberou na váze. Dalším podobným problémem bývají také hemoroidy.

Křečové žíly je nutné sledovat154017720_3926c7685e_o

První příznaky mohou být různé – od bolestí, otoků a pocitů těžkých nohou, až po noční křeče lýtek. Pozor bychom si měly dát především na rizikové komplikace těchto stavů – záněty povrchových žil a obávané trombózy. Nezanedbávejte proto preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.

Léčba křečových žil

Lékaři předepisují při vážnějších problémech léky snižující srážlivost krve. Tím se zrychlí její průtok krevním řečištěm a nohám se uleví. Léky fungují i při hemoroidech. Nebojte, existují i tabletky přímo určené pro těhotné – jejich užívání vaše miminko nemůže ohrozit. Další možností léčby jsou speciální těhotenské kompresní punčochy – musí ale vést až k tříslům, samotné podkolenky příliš nepomáhají.

Babské rady – které opravdu fungují?

Proti křečím se doporučuje zvýšit přísun hořčíku. Najdete ho v celozrnných obilninách, luštěninách, většině druhů ovoce a zeleniny, zejména bramborách i v různých semínkách. Už naše babičky věděly, že těhotné nesmí nikde dlouho sedět ani stát – nejlépe nohám ulevíte vleže. Ideální potom je „hodit si nohy nahoru“, čímž podpoříte návrat krve ze žil do srdce. Pomáhá i sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Od otoků nohou uleví zklidňující, například kaštanové, gely a masti.

Cviky na křečové žíly

Ideální je cvičit večer po sprše. V těhotenství je vhodné využít každé chvilky, kdy se můžete natáhnout. Proto i všechny cviky provádějte vleže. Zvedněte nohy, jak vám to bude pohodlné, a uvolněte krouživými pohyby kotníky. Nyní přejděte ke střídanému propínání pata-špička. Stejné cvičení provádějte i s nataženýma nohama.

Závěrem

Na nohy je kladen v těhotenství nesmírný tlak, věnujte jim proto náležitou péči. Nenoste vysoké podpatky ani nevhodné baleríny. Čas od času požádejte partnera o masáž nohou – i ta laicky prováděná vám na chvíli pomůže. A nezapomeňte – objeví-li se křečové žíly, nepodceňujte je a nechte je preventivně zkontrolovat svým lékařem.