O rakovině pohlavních orgánů otevřeně

O rakovině pohlavních orgánů otevřeně

Zatímco o rakovině prsu se dnes mluví na každém kroku, rakovina pohlavních orgánů stále zůstává malým tabu. Přitom Česká republika v Evropě drží smutné prvenství v počtu onemocnění rakovinou dělohy a celkově je Češkám ročně diagnostikováno kolem 12 000 nádorů poh


Zatímco o rakovině prsu se dnes mluví na každém kroku, rakovina pohlavních orgánů stále zůstává malým tabu. Přitom Česká republika v Evropě drží smutné prvenství v počtu onemocnění rakovinou dělohy a celkově je Češkám ročně diagnostikováno kolem 12 000 nádorů pohlavních orgánů.

girl-302732_1280

Plíživé příznaky často odhalí až gynekolog

Rakovina pohlavních orgánů má mnoha podob, z nichž každá napadá ženy v jiném období jejich života a je různě závislá na genetických faktorech a vlivech prostředí. Rakovina dělohy typicky propuká u žen po menopauze, které mají zvýšenou hladinu estrogenu např. v důsledku léčby hormonální substitucí. Mezi rizikové faktory patří jak rodinná a osobní anamnéza (prodělání rakoviny prsu), tak obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo dokonce bezdětnost. Jde vůbec o nejčastější nádorové onemocnění pohlavních orgánů, kterému podlehne skoro třetina postižených žen. V četnosti výskytu následuje rakovina vaječníků, která má děsivou prognózu 600 úmrtí na 1000 potvrzených diagnóz. Může to být dáno nenápadnými příznaky, jako je únava, pocity tlaku v pánevní oblasti nebo střevní problémy, které způsobí, že nemocná často přijde do ordinace gynekologa, až když nemoc propukla naplno. Nejméně časté jsou případy rakoviny vulvy a pochvy, jejichž příznaky, které může bohužel spousta žen považovat za běžné projevy různých fází menstruačního cyklu (svědění, krvácení, pálení nebo výtok), jsou stejně mnohoznačné.

Očkování proti rakovině děložního čípku přineslo naději

Mezi pesimistické statistiky proniklo před několika lety jak dar z čistého nebe očkování proti rakovině děložního čípku, která byla dosud 2. nejčastějším nádorovým onemocněním žen v ČR. Nevýhodou očkování není jen vyšší cena, mnoho pojišťoven však už očkování zahrnulo do svých preventivních programů, ale hlavně nutnost očkovat velice mladé dívky před začátkem pohlavního života a před jejich vystavením papilomavirům, které tento druh rakovinného bujení způsobují. Jako stéblo pomoci se ženám obávajícím se rizika rakoviny pohlavních orgánů, ale i rakoviny prsu, nabízí i speciální pojištění pro ženy For You, ze kterého vám bude v případě onemocnění vypláceno až 750 000 Kč, abyste si mohla dovolit tu nejlepší možnou léčbu a zajistila chod domácnosti. Pojištění stojí 200-300 korun měsíčně a z každé pojistky jde 100 Kč na prevenci na středních školách. Rakovina si sice nevybírá, ale vy se můžete vhodných životním stylem, pravidelnými gynekologickými prohlídkami a třeba i tímto speciálním pojištěním strašákovi jménem rakovina pohlavních orgánů zodpovědně postavit.