Jak ulehčit prvňáčkům nástup do školy

Jak ulehčit prvňáčkům nástup do školy

Začátek školního roku se blíží a budoucí prvňáčci se už brzy budou chystat do lavic. Čeká na ně spousta nových povinností a dá se předpokládat, že sedět celé dopoledne ve třídě, soustředit se na paní učitelku a dělat jen to, co řekne, pro ně nemusí být nejdříve v


Začátek školního roku se blíží a budoucí prvňáčci se už brzy budou chystat do lavic. Čeká na ně spousta nových povinností a dá se předpokládat, že sedět celé dopoledne ve třídě, soustředit se na paní učitelku a dělat jen to, co řekne, pro ně nemusí být nejdříve vůbec jednoduché.

děti strava ID-100213074

  Budou se také poprvé učit psát. A právě psaní bývá jednou z nejzásadnějších povinností, kterou musí děti zvládnout. Někdy je nových věcí příliš mnoho najednou, a aby z nich prvňáčci nebyli zmatení a rozčarovaní, je potřeba jim osvojení nových dovedností trochu ulehčit. Jak? Začít s přípravou na psaní už doma.

Psaní jako hraDítě_psani

Je důležité naučit dítě psát správně, tedy tak, aby tužku nebo pero nesvíralo křečovitě. Jak však docílit správného úchopu, kdy palec drží psací pomůcku, prostředníček ji podpírá a ukazováček je na ni položen lehce shora, aniž bychom dítě otrávili neustálým opravováním? Zdravé držení můžeme s dítětem nacvičit i zábavnou formou. Stačí pouze vhodná a atraktivně vypadající psací pomůcka, se kterou si dítě může hrát a při kreslení a čmárání po papíře si nenápadně a bez dřiny osvojit správný zdravý úchop.

Nácvikový adaptér pomůže

Jak ale taková ideální pomůcka vypadá? V první řadě by se měla pohodlně vejít do malé dětské ruky. Pro začátek je vhodné vybavit dítě malými barevnými fixami (např. Mini Colours), se kterými si může vybarvovat, kreslit i čmárat po papíře, jak se mu zlíbí. Zdravé držení pak pomůže natrénovat nácvikový adaptér, který se umístí na fixu a společně tak vytvoří dokonalou pomůcku pro cvičení a rozvoj správné grafomotoriky. Nácvikové adaptéry dokáží posloužit i dítěti, které má s psaním potíže. Při každém úchopu mu totiž bezděčně předávají správné informace a formují jeho zdravé návyky, (učí je tzv. špetkovému úchopu), takže paní učitelka v první třídě to pak bude mít o to lehčí. A prvňáček nebude nešťastný.

Kdy začít s nácvikem psaní?

Začít s přípravou na psaní se vyplatí už v době, kdy je dítě ve školce. „I když se to tak nemusí zdát, je pravda, že grafomotorický vývoj začíná u dětí už ve druhém roce života. Proto by rodiče měli předkládat různé psací a kreslicí potřeby již docela malým dětem.  Vhodné psací pomůcky by také měly být dětem k dispozici v každé dobré školce či zájmovém kroužku, ale není od věci opatřit pomůcku dítěti i domů. Děti si tak osvojí správnou metodu psaní nenásilně a zdravý úchop pro ně bude automatický. “ říká PhDr. Jana Johnová, PhD., specialistka na zdravé psaní. Nástup dítěte do školy je pro každou rodinu velkou událostí. Otevře se mu svět plný nových informací a možností. Aby jimi nebylo zahlceno, je dobré začít se na ně připravovat už v bezpečí domova, ještě než uslyší první školní zvonění.

Detska ruka_psani

Věděli jste, že?

„Na vývoji pomůcky pro správné a zdravé psaní - nácvikového adaptéru - spolupracovali odborníci z řad pedagogů, pediatrů a odborníků na zdravé psaní. Hledání ideálního tvaru a rozměru trvalo bezmála deset let.“ říká Jaroslav Maršán, generální ředitel společnosti Centropen.