Jak přežít propršený podzim ve zdraví?

Jak přežít propršený podzim ve zdraví?

Období přechodu z teplého léta do sychravého podzimu je vždycky trochu náročné – a to pro naši zdravotní i psychickou kondici. Přeci jen je to změna a chvilku nám trvá, než přijmeme fakt, že léto už opravdu skončilo.  


Také nepatříte k fanouškům podzimu? Vyzkoušejte naše tipy. Podzim sice neurychlí, ale aspoň odrazí útoky všech jeho nástrah tak, abyste jej přežili co nejvíce ve zdraví a i s úsměvem na rtech – i když prší.

 

Myslete na své zdraví!

Z průzkumů pro společnost Bayer, který byl realizován v rámci naplňování motta „better life“ v Čechách a na Slovensku vzešlo, že lidé považují zdraví jako nejdůležitější věc, která ovlivňuje kvalitu života. Vyslovilo se tak 61 % Čechů a 57 % Slováků. Realita však spíše vypadá, že na své zdraví zapomínáme. Pomozte organismu vypořádat se se změnami počasí, kolísáním tlaku, ochlazením. Jsou to drobnosti, ale dohromady tvoří poměrně silnou armádu pro zdraví psychické i fyzické.

 

Oblékejte se teple – vrstvěte

Ze začátku podzimu postihne spoustu lidí x příznaků nachlazení. A to jen z toho důvodu, že se neumíme vhodně obléknout. Je to trochu úsměvné, ale je to tak. Oblékáme se rovnou podle teplot, tak jak je hlásí odpoledne a zapomínáme na poměrně chladná rána, ve kterých pořádně prochladneme. Nezapomínejte proto vybírat večer oblečení s ohledem na teplotní rozdíly a vrstvěte. Namísto trička s dlouhým rukávem, které vám odpoledne stačí, zvolte tílko, lehký svetr a sáčko nebo parku. Více vrstev vás po ránu zahřeje. Volte určitě uzavřenou obuv, která nepromokne - vždyť právě teplo od nohou je nejdůležitější.

 

Dejte si zázvor

Zázvor je zdrojem cenných látek, které ochrání vaši imunitu. Namísto kávy, která vás jen krátkodobě probere po ránu, si dejte raději čaj z čerstvého zázvoru. Načerpáte vitamíny, zahřejete se a nabudíte tělo daleko efektivněji sice s pomalejším nástupem, avšak dlouhodobějším účinkem, než kávou. Navíc zázvor dokáže zahřívat i zvenčí, takže pokud promoknete, přisypte sušený zázvor do koupele a ponořte do ní na 20 minut nohy až po kolena.

 

Vypilujte jídelníček „do podzimna“

Strava hraje v našem životě velmi významnou roli a ledacos se složením jídelníčku dá ovlivnit. No a pro psychiku a zdravotní kondici to platí ne-li trojnásob. Doplňujte nejen potraviny pro dobrou náladu, jako jsou celozrnný chléb, těstoviny, jáhly, pohanka, kukuřice, ovesné vločky, ale i ty, ze kterých načerpáte „céčko“. Nejlepším zdrojem jsou citrusy. Mezi další podzimní vitamíny patří vitamíny skupiny B. Najdete je třeba v makrelách, vejcích, banánech, bramborách, zelí, avokádu či ořechách. Nezapomínejte na pravidelnost. Jezte po 3 až 4 hodinách v menších porcích. A nepodceňujte snídani!

 

Čistěte se bylinkami a nebuďte unavení

Za sníženou odolnost může nejen podzimní počasí, ale i organismus zanesený toxiny. Očistou trávicího traktu se vám zlepší celkový zdravotní stav, psychika a zmizí podzimní únava. V lékárnách najdete bylinné směsi pro očistu v tinkturách nebo čajových nálevech. Dejte si pozor ale, aby obsahovaly šípek, vřes a jalovec. Ty totiž velmi dobře čistí.

 

Zažeňte stres

Je to úkol nelehký – už vzhledem k pracovnímu náporu, ale zkuste to. Najděte si čas sami pro sebe a relaxujte. Choďte na masáže, zajděte do sauny, dopřávejte si aroma koupele. Dobré je také zařadit na svačinu banány. Obsahují tryptofan, který patří mezi přirozené zdroje serotoninu.

Spěte do růžova Neponocujte. Spěte doporučovaných 8 hodin! Před spánkem si zakažte kofein a vypijte raději sklenici teplého mléka, která vás uklidní. Pokud máte problémy se spánkem, vyvětrejte si v místnosti. Čerstvý vzduch vám pomůže usnout. Ideální je pořídit si také levandulovou esenci a nakapat si ji na polštář.