Povánoční hubnutí: TRX a kruhový trénink

Povánoční hubnutí: TRX a kruhový trénink

Kardio cvičení i formování postavy metodou pilates jsme si už vysvětlili. Pro dnešní díl povánočního hubnutí jsem vybrala zcela odlišné aktivity. Pojďme si přiblížit TRX a kruhový trénink.     


Cvičení se závěsným systémem TRX je rovněž v poslední době velmi populární a je k tomu dobrý důvod. Jestliže si najdete kvalitního a zkušeného trenéra, můžete právě díky těmto lekcím získat vysněnou postavu. Je však vhodné dodržovat určitá pravidla a postupovat krůček po krůčku. Kruhový trénink je složený z několika cviků, které se cvičí v rámci časového limitu za sebou. Toto cvičení je perfektní na získání správné kondice a zesílení dalších svalových partií, avšak doporučuje se spíše pro ty, kteří již mají nějaký cvičební základ vybudovaný. Na mé otázky odpovídal Michal Sitař, lektor z Wellness Kuřim, pro kterého je sport nejenom prací, ale rovněž životním stylem.    

Pro koho jsou tyto dva sporty vhodné? Jsou nějaká konkrétní omezení? V úvodu bych rád zdůraznil, že záleží na tom, na jaké úrovni konkrétní člověk je. Pokud nemá mobilitu, tak by se měl v prvé řadě zaměřit na ni a až po té přejít k těžším cvičením. TRX je vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Výhoda u TRX je, že si každý nastaví obtížnost podle sklonu vlastního těla. U kruhového tréninku je to složitější. Spousta lidí nezvládne některé cviky a neprovádí pohyb v celém rozsahu. Dále je problém v tom, ze cvičení je na čas, tudíž většina lidí se snaží udělat co nejvíce opakování, ale bohužel ne těch správných, proto si postupem času spíše ublíží, než aby si zacvičili a cítili se lépe. Toto ale většinou záleží na trenérovi. Měl by znát zásobník cviků takový, aby cviky zvládl úplně každý až po cviky, které jsou velice těžké a měl by lidi usměrňovat tak, aby cvičili správně a efektivně, ne špatně s mnoha opakováními. Za mě osobně bych v prvé řadě zašel na TRX, kde si sám zvolím obtížnost takovou, abych si zacvičil a získal nějakou sílu a po té na kruhový nebo jinačí těžší trénink, kde už se mohu progresivně rozvíjet v mobilitě, síle a fyzické kondici.

Za jak dlouho uvidíme výsledky? To záleží na mnoha okolnostech, především je to o trpělivosti, vůli, pravidelnosti a stravě. Myslím, že většina lidí se už po několika tréninkách bude cítit fyzicky lépe. Například zvládnou lépe další lekci, odejdou některé bolesti, snadněji zdolají každodenní nástrahy života, ale především fyzicky i psychicky se budou cítit lépe. Vše ukáže čas, choďte pravidelně aspoň 2x týdně a výsledky se dostaví. Lepší bude chodit 3x nebo 4x, ale určitě ne každý den a pokud už chcete cvičit častěji, tak hlavně s rozumem a soustředit se i na regeneraci.

Jsou to vhodné aktivity k hubnutí? Aktivita mě hlavně musí bavit, ale zase musí být rozumná. Pro mě osobně některé aktivity, kde hodinu skáčů nebo jakože „něco dělám“ jsou rozporuplné. Proč se raději nehýbat chytře a efektivněji? Pro všechny určitě doporučuji TRX, je to jedno z mála perfektních cvičebních pomůcek, pokud se na něm cvičí správně. Kruhový trénink nebo další těžší tréninky nechte časem, až budete na lepší úrovni, běžte zkusit další cvičení a najděte si to, co vás baví a v čem vidíte smysl.

Co byste doporučil čtenářům na závěr? Na závěr bych všem doporučil, ať si napřed o cvičení něco zjistí, dále ať zjistí, zda má trenér patřičné zkušenosti a vědomosti, jelikož bohužel spousta trenéru se cvičením vymýšlí blbosti. A především bych doporučil hýbat se chytře, pravidelně a jíst kvalitně. Začněte úplně od začátku - napřed musíte mít mobilitu, abyste mohli správně cvičit.