Partnerské poradny. Jak fungují a kdy je navštívit? Poradíme vám!

Partnerské poradny. Jak fungují a kdy je navštívit? Poradíme vám!


Manželská poradna je pro většinu párů jedna velká neznámá. Chodit do ní ale není žádná ostuda, naopak. Takové páry si zaslouží úctu, že na svém nefungujícím vztahu mají vůli pracovat. Chystáte se do manželské
či partnerské poradny a nevíte, co očekávat? Co si připravit? Jednoduše řečeno – jste prostě nervózní
a potřebujte si udělat jasnou představu? Přinášíme vám článek o tom, jak to v poradnách vlastně vypadá.

Zdarma?

Peněženku nechte doma, podle zákona jsou manželské poradenské služby poskytovány bez poplatků a má na ně nárok každý. Pozor – toto však neplatí pro poradny soukromé, ty jsou placené.  

Pro každého

Přijde vám hloupé jít do poradny, pokud jste s partnerem pouhého půl roku či pár měsíců? Nemusíte se cítit divně, poradna je otevřená pro mladé nesezdané páry, snoubence, manžele, registrovaná partnerství a může poskytnout pomoc i těm, kteří se snaží udržet spolu dobrý vztah i po rozvodu (zejména kvůli dětem či společnému majetku a podobně). Máte-li pocit, že nedokážete svůj problém řešit sami dva, neváhejte se na odborníka obrátit a nezaobírejte se délkou či stavem vašeho vztahu.  

Typy pomoci

Spoustu lidí v sobě živí představu, že se budou cítit jako u doktora/psychologa/psychiatra. Tak tomu ale není, tedy – ne tak úplně. Odborník vám poskytne zejména služby psychologického rázu, ale dobrý poradce se též zaměřuje na všechny aspekty vztahu, pomáhá s právní stránkou věci, nabízí řešení finanční situace, rozšiřuje svoji působnost prostřednictvím „pacientů“ i na další činitele stavu, ve kterém se zrovna nacházíte – zejména pak již výše zmíněné potomky. Poradny neřeší jen konflikt mezi dvěma partnery, ale také mezigenerační spory či závislosti. Zvláštní pozornost se věnuje intimnímu životu partnerů.  

První návštěva

Ke vztahovému poradci se jednoduše objednejte jako třeba k doktorovi. Na první schůzce si nejspíš budete
s terapeutem povídat o tom, co je jádrem vašeho problému, bude chtít znát stručný obsah vašeho trápení
a pečlivě vás vyslechne. Vystupovat můžete anonymně. Schůzka bude trvat cca tři čtvrtě hodiny, nejdéle hodinu
a půl. Mimo vašeho problému se budou řešit i formální záležitosti, čili četnost návštěv, kdo se bude také vašich sezení účastnit kromě vás a partnera a je možné, že vám bude již podán hrubý nástin vhodného řešení krize. Terapeut vám pomoc neodmítne; pokud bude mít pocit, že vám nedokáže pomoci, odkáže vás na jiného odborníka ve svém okolí.  

 

Byla jste někdy v manželské/partnerské poradně?

Pomohlo vám sezení s terapeutem?

Napište nám a podělte se o svou zkušenost!