Holku nebo kluka?

Holku nebo kluka?

Zřejmě si vzpomenete na nějaký historický film, ve kterém král napjatě čeká, až jeho žena porodí dítě. A zřejmě si taky vybavíte jeho nenávistný pohled ve chvílích, kdy je narozenou dcera. Pro muže bylo kdysi společensky nepřijatelné, aby alespoň jeden jeho potomek nebyl s


Zřejmě si vzpomenete na nějaký historický film, ve kterém král napjatě čeká, až jeho žena porodí dítě. A zřejmě si taky vybavíte jeho nenávistný pohled ve chvílích, kdy je narozenou dcera. Pro muže bylo kdysi společensky nepřijatelné, aby alespoň jeden jeho potomek nebyl syn. Normy se ale mění. A muži s nimi.

Holku nebo kluka?

Pokud váš partner touží po synovi, zřejmě za to mohou hluboko zakořeněné zvyky. Žena neměla v minulosti rovnocenné postavení. Ba naopak, není to ani tak dlouho, co ženy nesměly pracovat, volit nebo třeba studovat. Pro otce měl tak syn vždy „vyšší“ společenskou hodnotu. Byl tím, který v rodině zůstával, zaopatřoval jak děti, tak i rodiče. Staral se a byl oporou pro celé příbuzenstvo. Dívky naopak musely hledat vhodné a bohaté ženichy a co nejdříve rodný dům opustit. 

Čtěte také: Skončil spokojený vztah? Víme proč!

Jak je to dnes

Vztah syna a otce je specifický. Je však specifický velmi podobně jako vztah matky a dcery. Otec se synem se více identifikují, více se dokážou vžít do pocitů toho druhého. Obzvláště při výchově si je otec syna více jistý, že dělá správně. Výchovné metody totiž bývají „chlapské“ – podporují přirozenou soutěživost, jsou přísnější. Dívky potřebují trpělivější přístup, porozumění a komunikaci, což je někdy pro jejich táty problematické.

Holku nebo kluka?

Psychologové se ale shodují na tom, že v dnešní době už muži o pohlaví svého potomka tolik nepřemýšlejí. Podstatné je, aby se dítě narodilo zdravé. To potvrzuje i nedávný výzkum v sousedním Německu, který ukazuje, že až 58 procentům budoucích rodičů je zcela jedno, jaké pohlaví bude jejich dítě mít.

Čtěte také: Láska je jako droga

Potraty kvůli pohlavíHolku nebo kluka?

Ne všude je ale situace stejná. Nejkritičtější je to v Číně, kde se preference synů natolik stupňuje, že se tam mladé páry uchylují k nelegálním selektivním potratům. Může za to i nařízení, které lidem v Číně dovoluje  mít jen jedno dítě. Podobné praktiky se dějí i v Indii. Odborníci a sociologové ale upozorňují na fakt, že tak v těchto zemích vznikají generační problémy. Mužů je mnohem více než žen, muži stárnou, nemají ženu, zůstávají sami, opuštění a bez potřebné péče. 

Čtěte také: Hroutí se nám s romantickými filmy vztahy?

Z průzkumů dělaných v České republice vyplývá, že jsou zdejší páry orientované spíše prozápadně. Jinými slovy, je nám jedno, jestli se nám narodí kluk nebo holka. Když se ale narodí děvče, žena je šťastnější. Když je to kluk, oslavuje otec o trochu víc. Jedno je ale jisté – mít dceru už pro táty dávno neznamená ostudu.

Zdroj: extrakrasa.cz