Založte si vlastní bylinkovou plantáž

Založte si vlastní bylinkovou plantáž

Bylinky jsou chutným zdrojem vitamínů a dalších potřebných látek, a proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Dochutit jimi můžete jak zeleninové saláty, tak i ryby a masa nebo omáčky. Vzhledem k tomu, že v obchodech nacházíme často ne příliš čerstvé, vzhledné či chutné větvičky této zeleně, není nic lepšího, než si bylinky sama vypěstovat.


Vyberte si druh bylinek

Než si nachystáte květináče, udělejte si seznam rostlinek, které byste chtěla pěstovat. Využijte pomocníka Google nebo různé zahrádkářské encyklopedie a najděte si ke každé z bylin potřebné informace – kolik světla potřebuje, jak často je nutné ji zalévat... všechno si pečlivě vypište na papír. Nejpopulárnější druhy bylin k vnitřnímu pěstování jsou bazalka, petržel, pažitka, oregano, rozmarýn a tymián.

Semínka vs. sazeničky

Máte-li dost času a trpělivosti, levnější variantou je samozřejmě pěstovat rostlinky od semínek, v opačném případě ale není těžké sehnat malé sazeničky. U těch si pohlídejte, zda jsou zdravé (mají krásné zelené lístky, nejsou zhnědlé nebo vysušené).

Světlo

Podle informací o určitých bylinkách najděte v bytě optimální přísun světla (jižní okno, severní okno, zastíněný prostor…). Například bazalka potřebuje více přímého slunečního světla než kerblík, koriandru se ale daří dobře v poměrně širokém rozsahu prostředí.

Výběr květináčů

Květináče, ve kterých budou vaše bylinky zasazeny, by měly být především praktické. Každá nádoba by měla mít odvodňovací otvory a misky (podložky) na zachycení odteklé vody. Nesmíte ovšem zapomenout, že vaše plantáž bude zčásti i dekor v bytě. Vyberete-li si klasické bílé čtvercové květináčky a vložíte je do drátěného košíku, bude to působit moderně a stylově, stejně jako proutěné obaly na květináče. Fantazii se meze nekladou, tak se pusťte do vybírání

Péče

Sázení a péče o vaši malou bylinkovou zahrádku bude záviset hlavně na druzích rostlin, v každém případě je tu ale pár věcí, na které je dobré si dát pozor – a to typ půdy, hnojení, zavlažování a odvodnění. Potřebovat budete půdu bohatou na živiny (poptejte se v zahrádkářstvích) a kvalitní, pokud možno nechlórovanou vodu.

Hlídejte zdraví sazeniček

Každý den pořádně rostlinky prohlédněte – pokud se objeví škůdci, je potřeba je co nejdříve zlikvidovat. Pomalý růst nebo zakrnělé lístečky mohou také upozorňovat na přítomnost škůdce.

Své bylinky pro použití seřezávejte šikmo ostrým nožem nebo nůžkami, tím zajistíte i lepší růst rostliny a pomalejší usychání větviček. No a pak si jen užívejte čerstvé a svěží chuti vašich vlastních bylinek i jejich vůně v domácnosti.

Text: Natalie K.