Jak skloubit práci a rodinu?

Jak skloubit práci a rodinu?

Některým maminkám to může připadat jako scéna z hororového filmu. Děti, domácnost a k tomu navíc pracovní povinnosti. Jiné to berou s lehkostí bytí jako samozřejmost. Jak tedy skombinovat osobní život s rodinou a vaší kariérou? Poradíme vám. V základu vše záleží n


Některým maminkám to může připadat jako scéna z hororového filmu. Děti, domácnost a k tomu navíc pracovní povinnosti. Jiné to berou s lehkostí bytí jako samozřejmost. Jak tedy skombinovat osobní život s rodinou a vaší kariérou? Poradíme vám. family2V základu vše záleží na tom, jaké máte dítě. Jestliže je to pohodář, který noci prospí a přes den nepotřebuje, abyste ho držela 12 hodin na rukách, pak máte velkou naději, že toho za den stihnete mnohem více než jen přebalování a krmení. S většími dětmi je to pak již zase o něčem jiném.

Nachystejte si co nejpřesnější rozvrh

V první řadě je dobré si správně rozdělit čas. Jestliže znáte alespoň nějaký režim svého dítěte, můžete ho využít ve svůj prospěch. Harmonogram je tedy číslem jedna, který vám pomůže k tomu, abyste přes den zvládla vše, co potřebujete a na večer si sedla k práci, nebo ji ještě lépe stihla během dne. Novodobý výraz pro maminky podnikatelky, tedy „maminkatelky“ rovněž vychází z toho, že žena zvládne více činností naráz. Neberte to ale doslovně, naráz dělejte vždy jednu činnost, jinak nebude nic hotového pořádně.

Využijte každé minutky

Přes den se tedy plně věnujte své ratolesti, jak jen si to dítě, matka i vztah mezi vámi vyžaduje. V době kdy dítě spí, můžete čas využít na to, abyste uvařila či lehce poklidila. Nezapomeňte však na to, že relax občas potřebujete i vy. Jestliže vám dítě spí dopoledne i odpoledne, máte o jednu „pauzu“ navíc, kterou můžete využít naplno k práci.

Rozdělte si povinnosti s mužem nebo najměte chůvu na pár hodin týdně

Pokud máte možnost, poproste partnera, aby se alespoň tři večery v týdnu věnoval koupání, večerním hrám i uspávání on. Vy tak můžete třeba již kolem šesté usednout za počítač, či začíst vytvářet pracovní hodnoty. V této době se nenechte ničím vyrušit, ani tedy tím, že se půjdete podívat, proč dítě brečí, proč se směje, nebo proč je tam takové ticho. Rovněž si zakažte internet, ten je totiž doslovným požíračem času. A ten je pro vás velice drahý, proto si ho musíte plně vyhradit na práci. Není-li toto možné, domluvte se s některou z babiček, tetiček či jiných příbuzných na hlídání jednou týdně, nebo si najděte chůvu, která vám s tím bude schopná pomoct. Přeci jen také máte své termíny a uzávěrky, které je nutné dodržet. Ideální pak je, pokud hlídání dítěte probíhá jinde, než kde vy pracujete. Nakonec existují i maminky, které nemají jinou možnost a pracovat při mateřské dovolené musí, proto svého potomka rychle naučí, že mu nemohou věnovat 24 hodin denně. To už ale záleží na možnostech každé z vás. V první řadě si musíte uvědomit, zda zvládnete sebekázeň a přísný režim dodržovat. Pak se dají totiž i volné minuty, které vám v průběhu dne vznikají, skloubit do jednoho času a plně ho využít.